Zeitgeist hourailua

--------------------

Toimittaja Ville Similä ilmaisee kantansa Zeitgeistiin kolumnissaan "Z – hän hourailee" Helsingin Sanomissa.

**************************************************************************
"Vuoden tärkein ensi-ilta! Olihan sellainen nähtävä.

Kyse oli elokuvan Zeitgeist: Moving Forward ensi-iltatiedotteesta.

Ei ihme, jos ei ole aiemmin sattunut silmään. Elokuvaa esitettiin Suomen Zeitgeist-liikkeen järjestämissä erikoisnäytöksissä 11 paikkakunnalla viime viikonloppuna.

Eikä siinä vielä mitään: samaan aikaan 60 eri maassa ympäri maailmaa järjestettiin yli 300 samanlaista näytöstä.

Mutta siis mitä häh? Mikä Zeitgeist?

Sehän tässä outoa onkin. Zeitgeist on kerännyt valtavan seuraajajoukon hourupäisimmällä teorialla sitten skientologian.

Newyorkilainen Peter Joseph julkaisi vuonna 2007 internetissä omakustanne-elokuvan Zeitgeist. Se on dokumentiksi naamioitu foliohattupäinen sienitrippi, jossa "osoitetaan", kuinka WTC-salaliittoteoriat liittyvät egyptiläisiin jumaliin ja pankkijärjestelmään, tai jotain.

Elokuvasta tuli kymmeniä miljoonia katsojia saanut internethitti.

Kakkososa Zeitgeist: Addendum (2008) perustuu "paljastukselle", jonka mukaan raha on velkaa ja siten keskuspankit "luovat rahaa tyhjästä".

Tämän skuupin voi lukea jo peruskoulun yhteiskuntaopin kirjasta. Se ei estä Josephia kehittelemästä resurssipohjaiseksi taloudeksi kutsuttua huuruista teoriaa, joka – kyllä – ratkaisee koko maailman kaikki ongelmat.

Lyhyesti: maailman velkaongelma ratkeaa, kun lopetetaan maailmasta raha kokonaan. Samalla selvitään ympäristö- ja köyhyyspulmista.

Kenenkään ei edes tarvitsisi tehdä töitä, koska – tadaa – onhan robotit!

Zeitgeist on ajankohtainen siksikin, että elokuvat kuuluivat Arizonassa tammikuun alussa kuusi ihmistä ampuneen Jared Loughnerin innoittajiin. Sitä ei pidä liioitella, kuten ei sitäkään, että Saksassa Zeitgeist-palstoja on suljettu, koska niillä leviteltiin ikiaikaisia teorioita maailmanlaajuisesta juutalaisesta salaliitosta.

Zeitgeistien sisäiset ristiriidat ovat kuitenkin niin massiivisia, ettei niitä voi sanoa kuin skitsofreenisiksi.

Kaikenlaisiin "hallituksiin" suhtaudutaan vainoharhaisesti. Jotenkin maailmanlaajuinen resurssipohjainen talous silti toimisi hallitsematta, tai kenties ministerit olisivat robotteja.

Zeitgeistpäät antavat ymmärtää olevansa tieteellinen liike. Vastaus kaikkeen kritiikkiin on yleensä lahkolaisuskovaisen aggressiivinen.

Kun erään nettisivun pitäjä yritti turhaan jäljittää elokuvassa käytettyjä "lähteitä", ohjaaja Peter Joseph vastasi kirjoituksella, jonka mukaan sivuston pitäjän on oltava mielisairas, koska ei usko Zeitgeistin paljastamiin totuuksiin.

Suomen Zeitgeist-liike valmistelee täksi kevääksi omaa elokuvaa nimellä Ajan henki.

Hankkeelle voi toivottaa vilpittömästi onnea. Suomen zeitgeistlaisten jonkinlaisena talousguruna nimittäin vaikuttaa kansanedustaja Markku Uusipaavalniemi (ps, entinen kesk).

Syksyllä Uusipaavalniemi näytti esimerkkiä resurssipohjaisen talouden toiminnasta käytännössä.

Hän nosti eduskunnalta liikaa kulukorvauksia ja joutunee maksamaan takaisin 240 000 euroa, jotka hän sai opetusministeriöltä kymmenen vuotta sitten perustaakseen curlinghallin, joka ei ole valmis vieläkään."

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Z – hän hourailee/1135263228142

16

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Okei puhutaan

        skitsofreniasta ja harhoista, mutta missä ovat vastaväitteet. Zeitgeist ei tuonut mitään uutta vaan toi selkokielellä esille maailman ongelmia. Ei ihminen ole aina elänyt rahatalousjärjestelmässä. Nykyään välttämättömien tarpeiden tyydyttämiseen tarvitaan vai 3% työvoimasta. Yhteiskunnasta on tullut palveluyhteiskunta ja rahat pitää ansaita jollakin huuhaa tavalla (elämänkannalta täysin hyödyttömä'llä tavalla). Zeitgeististä on innoissaan luita fiksuja ihmisiä, joten koita keksiä parempaa kritiikkiä. Tuo mielenvikaiseksi panettelu ei tehoa.


    • WWW.VelkaVex.Earth

      Se koira älähtää mihin kalikka kalahtaa.
      Tais tulla pelko persuksiin lehteen kirjoittajalla :)
      Zeitgeist ei ole optimaalinen ratkaisu, mutta taatusti parempi, kuin nykyinen velkaa täynnä oleva kusetus.

      • Money is debt

        mieltä ! ILLUT JA MUUT VASTUSTAJAT TEKEVÄT KAIKKENSA ,ETTÄ TOTUUS ILLUJEN TOUHUSTA EI TULISI JULKI ! RAHA ON VELKAA JA SE TODELLAKIN PANKISSA LUODAAN TYHJÄSTÄ ! Mutta kaikki ei vaan joko tiedä tätä tai eivät ymmärrä ! SUOSITTELEN LARS ÖSTERMANIN BLOGIA ! !


      • 3ertgh
        Money is debt kirjoitti:

        mieltä ! ILLUT JA MUUT VASTUSTAJAT TEKEVÄT KAIKKENSA ,ETTÄ TOTUUS ILLUJEN TOUHUSTA EI TULISI JULKI ! RAHA ON VELKAA JA SE TODELLAKIN PANKISSA LUODAAN TYHJÄSTÄ ! Mutta kaikki ei vaan joko tiedä tätä tai eivät ymmärrä ! SUOSITTELEN LARS ÖSTERMANIN BLOGIA ! !

        Kuka omistaa lehdistön, niin sillai kirjoitetaan kuin omistaja haluaa.


      • Tässä siis

        Älähtikään?

        Heti kun Zeitgeistiä arvostellaan Movement älähtää.

        Kumartakaa, uusi zeitgeist järjestelmä on täällä.

        Jewtgeist.


    • PRO-ANTISIONISTI

      Aloitteliville salkkareille joiden päähän ei vielä ole iskostunut Israelin tavat vaikuttaa keskusteluihin:
      Tämä on täydellinen tilaisuus aloittaa informaatiosodankäynti tai siis tulla mukaan meidän alati kasvavaan joukkoomme rahan lobbareita vastaan! Näitä harvoin tulee, joten nyt viljelemään salaliittoteorioita oikein olan takaa eri keskustelupalstoille.
      Zeitgeist ei ole jutun nimi ja itse halveksun myös "zeitgeistismiä", vaan INFORMAATIOSOTA on tämän pelin nimi!

      Ne jotka pitävät minua paranoidisena niin myönnettäkööt. Minulle kuitenkin paranoidisuus merkitsee sielun asioita ("out of my mind"), kuten sanan alkuperäisille käyttäjillekin...

      • sgfhsdfh

        minä olen myös miettinyt tuota asiaa ja tullut siihen tulokseen. toinen asia missä näin agressiivista kielenkäyttöä on heti alkuun on kannabiskeskustelut..... mahtaakohan olla korrelaatiota kannabiksen ja salaliittojen kohdallaa.... jos on niin kaikki pitää laittaa linnaan, että meillä on turvallista olla. ainiin niinhän on jo tehty!
        ollaa syvissä vesissä eikä oo helppoo... syyttely ei tässä tilanteessa enää vie mihinkään.


    • Aatila
      • On vain uusi

        Osa dualismia.

        "Jos et ole liittynyt meihin olet meitä vastaan".

        "Jos et usko tähän salaliittoon olet NWO kätyri".

        "Jos et julista WikiLeaksia olet kätyri".

        "Jos et kumarra meidän jumalaa joudut helvettiin".


      • VanhastaVirrasta
        On vain uusi kirjoitti:

        Osa dualismia.

        "Jos et ole liittynyt meihin olet meitä vastaan".

        "Jos et usko tähän salaliittoon olet NWO kätyri".

        "Jos et julista WikiLeaksia olet kätyri".

        "Jos et kumarra meidän jumalaa joudut helvettiin".

        entä jos vaan julistan humaaniutta?
        palvon perkelettä piruillessa parvesta itselleni...


    • aztedjzatrkjtrejr

      Sulla ei edes ole ihmisarvoa mainita sanaa zeitgeist. Olet korruptoitunut pelle jonka funktio ei ole kuin täydentää juutalaisten suunnitelmia maailman lopun varalle. Vedä se peräreikä pois päästä ja lopeta valehtelu.

      Sehän tässä outoa onkin. Zeitgeist on kerännyt valtavan seuraajajoukon hourupäisimmällä teorialla sitten skientologian.

      -Sano yksi hourupäinen teoria!

      "Newyorkilainen Peter Joseph julkaisi vuonna 2007 internetissä omakustanne-elokuvan Zeitgeist. Se on dokumentiksi naamioitu foliohattupäinen sienitrippi, jossa "osoitetaan", kuinka WTC-salaliittoteoriat liittyvät egyptiläisiin jumaliin ja pankkijärjestelmään, tai jotain."

      -Niin kuin sanoin aikasemmin zeitgeist movement on vetänyt salaliittoteoriat ja kristinuskon vastaiset toiminnat pois liikkeeltä. Nykyään movementin idea on Venus project ja maailman parannus.

      "Kakkososa Zeitgeist: Addendum (2008) perustuu "paljastukselle", jonka mukaan raha on velkaa ja siten keskuspankit "luovat rahaa tyhjästä"."

      "Tämän skuupin voi lukea jo peruskoulun yhteiskuntaopin kirjasta. Se ei estä Josephia kehittelemästä resurssipohjaiseksi taloudeksi kutsuttua huuruista teoriaa, joka – kyllä – ratkaisee koko maailman kaikki ongelmat."

      -Tätä ei lue missään yhteiskunta opin kirjassa. Ota asioista selvää pelle.

      "Zeitgeist on ajankohtainen siksikin, että elokuvat kuuluivat Arizonassa tammikuun alussa kuusi ihmistä ampuneen Jared Loughnerin innoittajiin. Sitä ei pidä liioitella, kuten ei sitäkään, että Saksassa Zeitgeist-palstoja on suljettu, koska niillä leviteltiin ikiaikaisia teorioita maailmanlaajuisesta juutalaisesta salaliitosta."

      -Kiitos että ynnäsit samaan kappaleeseen Arizona ammuskelun ja juutalaiset. Todellakin Juutalaiset on NWO-n takana ja juutalaismedia, yllätys yllätys, on ollut syyttämässä zeitgeist addendumia arizona ampumisesta. Pitäähän se Totuus saada vihan alaiseksi. :)

      "Zeitgeistien sisäiset ristiriidat ovat kuitenkin niin massiivisia, ettei niitä voi sanoa kuin skitsofreenisiksi."

      -Yksi ristiriita kiitos. En usko että sinulta sellaista löytyy. :)

      "Kaikenlaisiin "hallituksiin" suhtaudutaan vainoharhaisesti. Jotenkin maailmanlaajuinen resurssipohjainen talous silti toimisi hallitsematta, tai kenties ministerit olisivat robotteja."

      -Ei vittu opettele kirjoittamaan ymmärrettäviä lauseita. (sori ad hominem mutta vaikutat hyvin naurettavalta pelleltä joka ei ymmärrä edes mitä kirjoittaa)

      "Kun erään nettisivun pitäjä yritti turhaan jäljittää elokuvassa käytettyjä "lähteitä", ohjaaja Peter Joseph vastasi kirjoituksella, jonka mukaan sivuston pitäjän on oltava mielisairas, koska ei usko Zeitgeistin paljastamiin totuuksiin."

      -Lähde kiitos.

      "Hankkeelle voi toivottaa vilpittömästi onnea. Suomen zeitgeistlaisten jonkinlaisena talousguruna nimittäin vaikuttaa kansanedustaja Markku Uusipaavalniemi (ps, entinen kesk).

      Syksyllä Uusipaavalniemi näytti esimerkkiä resurssipohjaisen talouden toiminnasta käytännössä.

      Hän nosti eduskunnalta liikaa kulukorvauksia ja joutunee maksamaan takaisin 240 000 euroa, jotka hän sai opetusministeriöltä kymmenen vuotta sitten perustaakseen curlinghallin, joka ei ole valmis vieläkään.""

      -Uuspaavalniemi on joutunut selkeästi salaliiton kohteeksi. Se on selvä että julkkikset jotka puhuvat zeitgeist liikkeestä kompromoidaan ja äkkiä.

      Lopuksi: Sinulla ei ollut mitään järkevää sanottavaa ja kumosin kaikki teoriasi yhdellä kirjoituksella. Jos sinulla on jotain valitettavaa niin pistää kommenttia kiitos.

    • KotimaaniSuomi

      Hyvä ihanat kanssatoverit sekä vähemmän ihanat aatteen vastustajat!! ASIOISTA pitää puhua ja keskustelut ovat kovassa vauhdissa!! HIENOA puolin ja toisin! Itse kuulun zeitgeist-liikkeeseen eli uskon resurssipohjaiseen talouteen ja sen tuomiin mahdollisuuksiin! tulevaisuudessa toivoisin voivani saada lapsia HYVINVOINTIYHTEISKUNTAAN, en pahoinvointiyhteiskuntaan.. Ikävä vain myöntää että vaikka (anteeksi näin yleistykseni) kansa tällaista yhteiskuntaa haluaisikin, tulee "taisto" olemaan vuosikymmenten mittainen sillä ainahan niitä kihoja löytyy jotka eivät vallastaan haluaisi luopua.. Niin kauan kuin on tuohitaskuja, oma lehmä ojassa- ihmisiä, joille ahneus(MANI MANI!!) on hyvän elämän suola, on meitä "köyhiä" kansalaisia jotka eivät voi muuta kuin katsoa sivusta tätä talouden tuomaa "tuhoa"..
      Itse yritän räpiköidä valtavirtaa vastaan pyrkimällä "rahattomaan" ja omavaraiseen elämään joka Suomessa on vaikeaa, mahdotonta oikeastaan asumisen- , energian- ja elintarvikkeiden kustannuksien vuoksi.. Mutta ainakin yritän.. ja yritän omalta osaltani myös kertoa tämän liikkeen tarkoitusperistä kaikille asiasta kiinnostuneille! vaikka tänne jotain perättömyyksiäkin huudellaan, pääasiahan on että aihe herättää kiinnostusta ja JÄRKEVÄÄ keskustelua!! Ihmiset avartakaa mieltänne, ei tämä nykyinen tila voi jatkua.. tai voi, niin kauan kuin sen sallimme..

    • Joku sano et on

      ONKO tää Zeitgeist saatanan palvontaa??

    • anonyyminä

      ''ONKO tää Zeitgeist saatanan palvontaa?? ''

      tiedän asiasta sen verran ja voin sanoa että ei ole saatanan palvontaa.
      Joskus Illuminati - New World Order-hommat liitetään tähän samaan, ja näissä asioissa on kuultu liikkuvan saatanan palvotaa.
      NWO nimenäkin sanoo että yritetään luoda uudenlainen maailma, ja en ole varma miten Zeitgeist on tähän yhteyksissä, mutta ilmeisesti illuminati on tämän hankkeen rahoittanut.
      Itse illuminatin hommiin kuuluu kaikenlaista hommaa, ja saatananpalvonta siinä mielessä, että yritetään saada vaikuttavia 'voimia', vaikkakin sitten joutuisi tekeen liiton paholaisen kanssa.
      (sitten tähän väliin sanon, että kerron mitä olen kuullut ja luulen tietäväni tästä, itse olen agnostikko, ja en puhu minkään puolesta, koska on hieman ensinnäki hankala uskoa näihin yli-luonnollisuuksiin ja myytteihin mitä näihin asioihin kuuluu)
      Illuminatiin kuuluu maailman rikkaimpia ihmisiä, ja toki näillä ihmisillä on valtaa ja arvoa.
      Ite ainaki oon sellasella mielellä liikkeellä, että miksei jotaki tällasta ois, miksei ihmiset punois tällasia juonia, on niitä ennenki tehty.
      Mutta minua vaan huolestuttaa se että kun ei tiä mihin uskoa, ei voi luottaa mihinkään. Ihmiset on kieroutuneita (anteeksi yleistys) ja lähiaikoina on alkanut tuntuun jopa siltä, että haluanko tulevaisuudessa edes hankkia jälkeläisiä tähän paskaan maailmaan kärsimään.
      peace.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      20
      4395
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      3214
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3107
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      44
      2417
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      81
      1216
    6. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1079
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      56
      1054
    8. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      237
      1043
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      368
      1019
    10. Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen

      Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e
      Maailman menoa
      139
      893
    Aihe