Minulla oli verkkokauppa joka ei kannattanut ja nyt en tiedä mitä teen kun haluisin lopettaa firman mutta en tiedä miten se onnistuu kun firmalla on vielä varastoa ja irtaimistoa. Ongelmana on se, että minulla ei ole varaa lunastaa näitä itselleni ja firmalle kerkesi tulla velkaa joka on nyt ulosotossa.
En varmaan vaan voi lopettaa firmaa? Kyseessä on toiminimi-
En varmaan vaan voi lopettaa firmaa? Kyseessä on toiminimi-
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minkä alan kauppa ja mitä irtaimistoa? Voisin olla kiinnostunut ostamaan, ota yhteyttä [email protected]
Myy varasto ja irtaimisto pois, niin saat lehnnettyä velkaasi. Loput velat maksat tai vouti hakee ne kuitenkin, yritä sovitella velkojien kanssa maksuajoista jottei oma nimi mene protestille.- Lopeta heti kaikki firman kulut mitä pystyt. Toiminimessähän vastaat itse kaikista veloista henkilökohtaisella omaisuudellasi jokaista centtiä myöten.
Vannot pesaluettelon ja sitten velkajarjestelyyn jonottamaan. Taitaa nykyisin olla muutama vuosi, joten osa veloista jo vanhenee. Sitten kortistoon. Tyomarkkinatuki 410 euroa/kk.
Ennakkoveroperintarekisteriin paaset kymmenen vuoden kuluttua ja voit aloittaa taas yritystoiminnan.
> Mene maistraattiin ja tee konkurssihakemus.
Niin siis sellaisissa tapauksissa jos jonkun tämmöisen verkkokaupan pitämisestä on syntynyt niin suuret velat, että likimain koko oma asuntokin jo pitää myydä velkojen kattamiseksi.
Oy:n konkurssi on kevyempää kestää. Mutta onko velka tosiaan niinkin suuri, että tällaiseen konkurssiin on Toiminimenäkin jo mentävä? http://www.konkurssiasiamies.fi/27420.htm
.
Missään nimessä EI Konkurssia! Ellet siis halua roppakuapalla lisää maksettavaa. Kaikki kulut pois ja sopimukset irti. Sitten sovit vuodin kanssa henkilökohtaisen maksuohjelman että yrität myydä loput tavarat ja maksat sitten velat Uolle pois. Ja firma lopetetaan. Paljonko on nyt velkaa?