Amerikalaiset Aasian pelastajina

Kyllä se on niin että jenkki sankar poikien ansiosta Japanin voimat hyytyi. Aasiassa käytiin pitkälti sotaa amerikkalaisilla aseilla ja ammuksilla. Japani oli menossa Palestiinaan asti. Hirohiton haaveena oli luoda koko Aasian kattava talousalue jossa ei-japanilaiset kansat valjastettaisiin palvelemaan Nousevan auringon maan taloudellisia intressejä orjatyövoimana.
290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Juuri kuulin Obaman puheesta, kuinka USA pelkää Kiinan kasvavaa taloudellista ja tieteellistä kehitystä.

Äänestä
  • Ovat velkaa olemassaolonsa amerikkalaisille mutta kiitetään räyhäämällä ja paskomalla päälle. hehehe eihän Kiina edes voinnut perkele pommittaa Tokiota kun ei ollut ilmavoimia. Lentävät tiikeritkin tuli Amerikasta.

    Ryssä oli sidottu Eurooppaan. Stalin antoi Japanille huhtikuussa 1941 vapaat kädet tappaa vaikka koko Aasia. Joe ei vain ymmärtänyt että siinä käy aika huonosti jos pieni saarivaltio saa kaiken. Ne Lähi-Idän öljykentät joista olisi riittänyt Aatullekin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rimstei efhruty kirjoitti:

Kyllä se on niin että jenkki sankar poikien ansiosta Japanin voimat hyytyi. Aasiassa käytiin pitkälti sotaa amerikkalaisilla aseilla ja ammuksilla. Japani oli menossa Palestiinaan asti. Hirohiton haaveena oli luoda koko Aasian kattava talousalue jossa ei-japanilaiset kansat valjastettaisiin palvelemaan Nousevan auringon maan taloudellisia intressejä orjatyövoimana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu