Löytyykö täältä nuoria yrittäjiä? Minkälaisia kokemuksia taustalla yrityksen perustamisen jälkeen? Olis kiva kuulla juttuja muiltakin.
Nuoria yrittäjiä?
Yrittäjä itsekin
3801
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ryhdyin 21 vuotiaana yrittäjäksi. tällä hetkellä olen 25. töitä on ollut paljon, ei kesä lomia, ei talvilomia, iso vastuu.en kadu päivääkään kun lähdin yrittäjäksi. Vaikka on töitä paljon niin on kummiski ittesä herra ja vapaus päättää omista asioista ja jonkin verran aikataluluista.
Nuoria yrittäjiä kaivataan paljon suomeen,Vanhat poistuu ja liian vähän tulee uusia tilalle.
Suosittelen muillekin yrittäjyyttä.
Ilman riskiä ei voi menestyä.Lähde yrittäjäksi.
yiit, eli mikä on yrityksesi...
Olen aina ollut kiinnostunut yrittämisestä ja jo yläaste aikoina tuli oltua mukana eräässä ohjelmatoimistoprojektissa, järjestämässä nuorisotilaisuuksia ja erilaisia tapahtumia ympäri suomea. Viime vuonna 18-vuotiaana tuli pistettyä internettuotteiden myyntiin keskittyvä yritys pystyyn. Toimimme alihankinta periaatteella, joten itse aloittaminen oli suhteellisen helppoa. Tällä hetkellä töissä vakituisesti 9 henkilöä. Kovan käden kautta on joutunut oppimaan monta asiaa, varsinkin työnantaja maksujen ja verojen suhteen. "Oppirahoja" on tullut maksettua, ja varmaan jatkossa vielä maksetaankin, mutta päivääkään en vaihtaisi pois.
Kannustan kaikkia nuoria, joita ovat kiinnostuneet yrittäjyydestä, kokeilemaan yrittämistä tai ainakin ottamaan asioista selvää. Helppoa tämä ei missään tapauksessa ole, mutta jos töitä jaksaa tehdä pitkällä tähtäimellä ja lannistumatta, niin tämä työ palkitsee mielestäni paremmin kuin mikään muu.