VAROITUS

rinenonen

Älkää hyvät ihmiset menkö niin halpaan että otatte lainaturva, -vakavan sairauden turva. -työttömyysturva, tai muutakaan vakuutusta Genwort Financial yhtiöstä.
He eivät maksa korvauksia jos jotain sattuu.
Oma esimerkkini: Otin Osuuspankista Vakavan sairauden turvan ja lainan takaisinmaksuturvan joka on GF-yhtiön vakuutus (entinen GE). Sairastuin kurkkusyöpään ja hain korvauksia. Jouduin odottamaan korvauspäätöstä puoli vuotta jona aikana he rahastivat vakuutusmaksuja minulta normaalisti.
Päätös oli kielteinen. Syy: Papakoe oli luokkaa II puoli vuotta aiemmin kun olin vakuutuksen ottanut ja koska jouduin käymään puolen vuoden päästä tarkastuksessa (tulos puhdas) he käsittelivät asian sairaudeksi.
Vakuutusta otettaessa kysytään lyhyt terveyskysely: Onko sinulla mitään vaivaa, vammaa, tautia tai kroonista sairautta ollut 12 edeltävänä aikana. Kyselyssä tulee sellainen olo että haetaan vakavaa tautia jolloin vakuutusta ei voida myöntää eikä tehdä selväksi että mikä tahansa mitätön vaiva on syy evätä korvaus jos jotakin sattuu.
Koska en ole ainoa joka on GE:n uhri (keskustelupalstalla muitakin) on velvollisuuteni tuoda oma kokemukseni varoituksena muille.

17

11918

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiimone

      Meillä sama juttu..lähestulkoon. Vaimoni otti kyseisen turvan ja sairastuttuaan rintasyöpään ei korvauksia tullut koska oli käynyt lääkärissä vatsavaivojen vuoksi 8 kk ennen vakuutuksen ottamista. Kyseessä oli helikobakteeri ja sen häätöhoito. Eikä ole auttanut valittaa asiasta.

      • 1253

        Miten nämä kaksi asiaa liittyy toisiinsa? Miten vakuutus yhtiö voi evätä korvauksen jos on "joskus" käynyt lääkärissä ihan eri taudin takia? Mitä nyt en tässä käsitä? Jos ei saa käydä lääkärissä ennen vakuutuksen ottamista,niin miksi se sitten myönnetään?


    • daa daa

      miten on mahdollista että op pohjolalta ei onnistu muu kuin asiakkaiden ryöstäminen.
      joko olisi aika uudistaa johto ja pikkupomot, kuten putinkin tekee moskovassa.

      • rinenonen

        Niin no OP on mukana systeemissä vakuutuksien myyjänä kuten useimmat muutkin pankit suomessa mutta takana on kuitenkin vakuutusyhtiö Genworth Financial jonka pääpaikka on Lontoossa mutta suomessa on myös konttori.
        Mutta kyllähän tuuletus olis paikallaan kun tuntuu että joka puljussa isommasta pienempään on pelkkää asiakkaiden kusetusta. Koko ajan saa olla varuillaan ja tarkistella laskuja onko ne oikein peritty.
        Sonera on yks toinen piru jota saa koko ajan valvoa.


    • vakuutusalalla

      Kuten tohon sun aikasempaan kirjotukseen vastasin;



      "Papa-kokeessa käyminen ei tietenkään voi olla este vakuutuksen ottamiselle, oletko tyhmä?

      Asia erikseen on se, että mitä sieltä on löytynyt ;)


      Luulisi tyhmemmänkin ihmisen ymmärtävän sen, että eihän tässä maailmassa olisi vakuutusyhtiöitä ollenkaan jos vakuutuksen saisi hakea vasta sitten kun sairautta epäillään."

      Ethän sä tietenkään ole turvakelpoinen vakuutukselle, jos sulla on jonkun sortin syöpäepäily.

      (Papa-kokeessa luokka kakkonen, johtaa aina jatkotutkimuksiin ja seurantaan, koska kakkostuloksen saaneella on suurempi riski pahanlaatuiseen syöpään.)

    • Huono firma

      Minun rahani jäivät saamatta kun maksaneen virkailijan "maksukatto" oli tullut täyteen. Seuraavassa "ajossa" on sitten mahdollista. En ikinä, koskaan, never, laita nimeäni paperiin missä lukee GENWORTH FINANCIAL.

      • Pumpuliisa

        Täytyy kertoa hyvästä kokemuksesta. Sairastan rintasyöpää. Saatuani leikkauksen jälkeen diagnoosin paperilla lähetin sen Genworth Financialiin. Siinä se: kahden viikon kuluttua oli korvaus tilillä.


      • akke3
        Pumpuliisa kirjoitti:

        Täytyy kertoa hyvästä kokemuksesta. Sairastan rintasyöpää. Saatuani leikkauksen jälkeen diagnoosin paperilla lähetin sen Genworth Financialiin. Siinä se: kahden viikon kuluttua oli korvaus tilillä.

        Samoin kävi myös minulle , epikriisin jälkeen ei mennyt kun muutama päivä kun rahat olivat tilillä . Todella hienosti toimittu.


    • Teijo 72

      Täydellinen Huijarifirma. Olen 2006 vuonna syönyt viikon verenpainelääkettä ja hylkäsivät hakemuksen. ÄLKÄÄ OTTAKO TÄSTÄ FIRMASTA LAINAVAKUUTUSTA! Heti kun sairaus (joka ei liity mitenkään verenpaineeseen) alettiin kysellä työterveyshuollosta koska on käynyt ja mitä lääkettä syönyt. Irtisanoin tänään vakuutuksen. Op-Pohjola sanoi, että ei niitä käyttämättömiä vakuutusrahoja niin vaan saa vaan joutuu käyttämään lainan maksuun. Miksi? Vakuutus on vapaaehtoinen.

    • uhri76

      Jäin työttömäksi ja ajattelin hakea nyt korvauksia tuolta Genworth financialta. Sain pankista nipun täytettäviä kaavakkeita ja niiden kanssa pitäisi nyt juosta edellisen työnantajan luona, että se täyttäis yhden lapun (ei mahdollista.) ja työkkärissä, että ne täyttäis toisen A4 lapun. Pankin pitäisi täyttää yksi lappu ja minun yksi lappu. Sit täytyy kerätä kaiken maailman liitteet siihen mukaan ja ilmeisesti saan sitten 250e korvauksia, jotka ilmeisesti vähennetään ansiosidonnaisesta. Onko järkeä?? No ei mielestäni. Pystynkö vaihtamaan vakuutusyhtiötä, vaikka lainaani on vielä jäljellä? Ei tämän työttömyyskorvauksen takia, vaan sen takia koska ottaa niin rankasti kupoliin maksaa tommoselle paskafirmalle. Työttömyysaikani päättyy kuitenkin jo syyskuussa.

      • mnmnxx

        Niin just. Että tällainen laitos se on tämä Genworth Financial. Että varokaa t. rinenonen


    • Tiedän

      Se vakuutus täysin turha. Parempi ottaa terveyden varalla kunnon hoitokuluvakutuus. Ifillä on varsin hyvä ratkaisu ja Lähitapiola on hyvä haastaja siinä.

    • MinttuLLL

      Mulla oli kyseinen vakuutus ja sairastuin melaanoomaan. Laitoin korvaushakemuksen ja viikon päästä rahat oli tilillä.

    • nih1

      Jos kysytään "Onko sinulla mitään vaivaa, vammaa, tautia tai kroonista sairautta ollut 12 edeltävänä aikana" ja vastaa ei, vaikka on käynyt lääkärissä ja on ollut vaivaa ym. niin silloin on omaa hölmöyttä että on vakuutuksen ottanut! Tuo terveysselvitys on suhteellisen helppo käsittää ja oma virhe, jos ei kerro koko totuutta.

    • vierailija12345

      Mä sain kans syövän, hain korvausta kun oli Kultaturvavakuutus
      ja sain rahat ongelmitta.

    • Uteliasussi

      Jos on ollut 12kk sisään vaikka virtsatieinfektio tai keuhkoputkentulehdus, estääkö nämä k.o. turvan?

    • Anonyymi

      Älkää vaan ottako aivan huijausta ei saanu pennin jetiä vaikka lukee et korvaa läppävian.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      37
      7192
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      35
      3731
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3642
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3514
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      60
      3181
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      129
      3096
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2779
    8. 37
      2730
    9. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      48
      2476
    10. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      27
      2445
    Aihe