McDonald´s myy HALAL-LIHAA!

Halallah!

Pohjoismaiden McDonald’sit käyttävät tanskalaisen Lantmännen Danpon tuottamaa kanaa. Danpo teurastaa tuottamansa kanat islamilaisesti oikeaoppisesti, sillä yrityksen tuotteita viedään myös moniin arabi- ja muslimimaihin.

Perinteisessä halal-teurastuksessa eläimen pää käännetään kohti Mekkaa ja kaulavaltimo katkaistaan eläimen ollessa tajuissaan. Samanaikaisesti lausutaan rukous. Teurastusta valvoo muslimityöntekijä, joka lausuu rukouksen ”Jumalan nimessä, Allah on suurin” teurastuksen aluksi ja joka kerta, kun prosessi keskeytyy.

Suomen KuvalehtI:
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/suomen-mcdonalds-kana-teurastetaan-islamilaisittain

23

1349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hirveää

      eläimen kiduttamista kuoliaaksi! Hyi yök!

      • senkin,

        kunhan se Ko(i)raanin mukaan tehdään.


    • Nngghh!

      !

    • .

      Eikä se hoilottava ählämi sitä ilmaiseksi tee, maksat kanassasi tällöin islamlisää.

      Haluatko maksaa henkilölle joka ainoastaan "siunaa" lihaasi mielikuvitusolennoillensa?

    • Ok.

      Perinteisessä länsimaisessa teurastuksessa eläintä lihotetaan muutama vuos minimaalisen pienissä häkeissä ja sen jälkeen lähteekin henki.

      Ei nuo meidän keskitysleirit ole sen kummempia.

      • ihanerijuttu

        Ei teurastamot kasvata kanoja.


    • Hal-ALLAH-lihaa!

      Halalllah halallallahu akbar!

    • No nyt minä ymmärrän miksi se on pikaruokaa, kun teurastukseeen käytetty aika pitää ottaa kiinni sitten syömäpäässä.

    • Tosimies.

      Hyi vittu mitä' saastaa.
      Ilmankos maha menee sekaisin syödessä islam paskaa.

      ps vaikka oikeastihan pizzalähetti allahin sanomisilla ei ole mitään vaikutusta;)

      • Anonyymi

        Keskity omaan uskontoon ja älä syö halal ruokaa jos et halua


    • Ver Paul Thor.

      Mullahi panee kanaa perseeseen, se on allahin tahto.

      • .

        Kanalle muslimin penis on kokosa puolesta täyttymys mutta entä vuohelle tai lampaalle??


    • Tämä selvä

      Suomessa ei ole ihmisiä, jotka eivät söisi teurastettuja eläimiä. Eli huudat tyhjää.

      • popsikaa porkkanaa

        Totta,älkää syökö lihaa,niin ei tarvitse itkeä!


    • Suomihalal

      Tiedoksenne vain, että kaikki Suomessa teurastetut lampaatkin on halal ;) niiltä viilletään kaula auki tainnutuksen jälkeen. Ei se tainnutus peru sitä, että liha on HALAL :D :D :D

    • vakovihertää

      Eikös tajuissaan olevan eläimen kaulan katkominen ole eläinrääkkäystä....

      • TosiVisiokoMitäMieltä

        On todellakin. Ja se on Suomessa (toistaiseksi) kiellettyä.

        Islamisoitumisen mukana se yleistyy ja saattaa olla yleinen käytäntö piankin. Samoin lapsiavioliitot. Uskonpakko, naisten "kunnia"väkivalta, laajalla skaalalla: henkisestä väkivallasta murhaan...
        Kulttuurimme saattaa olla uhattuna. Ihan todella.


      • Elukan_ylösnousemus

        Kuoleman jälkeen pitää nykyään odottaa varausaika, että aivotoiminta ehtii kuolla, ennen kuin tehdään mitään. Tästä oli talvella uutinen, että ihmisen aivot ainakin toimivat jotain 10-20 min kuoleman jälkeen. Elukka on ihan samanlainen.


    • Sanallinen_selitys

      Halal-liha pitää tehdä niin, että elukkaan tehdään joku pisto- tai viiltohaava ja elävänä riiputukseen jaloista roikkumaan. Raskas nautakin nostetaan koukkuun elävänä pisto kaulassaan.

      Eiks ole saastainen päätös ottaa tänne tällaisten lihojen syöjiä? Saastainen poliitikko?

    • Näin_sanoo_uskottava

      Mun kenturoille ei elukan takajaloistaan elävänä roikuttajaa päästetä eikä oteta asumaan. Montako minuuttia vie, ennen kuin nauta kuolee?

    • matutskruudaa

      Jätetään Macci matujen ruokapaikaksi.

    • Syystä tai toisesta päätit jättää osan tekstistä pois lainauksestasi. Kokonaisuudessaan pätkä kuului näin:

      "Perinteisessä halal-teurastuksessa eläimen pää käännetään kohti Mekkaa ja kaulavaltimo katkaistaan eläimen ollessa tajuissaan. Samanaikaisesti lausutaan rukous. EU-maassa eläimet on tainnutettava ennen teurastusta. Kotimaa-lehden haastattelussa McDonald’sin Suomen laatupäällikkö Tiina Partanen toteaa, ettei ravintolaketjun alihankkijan käyttämä menetelmä ole perinteinen halal-teurastus, koska eläimet tainnutetaan ennen sitä.

      Teurastusta valvoo muslimityöntekijä, joka lausuu rukouksen ”Jumalan nimessä, Allah on suurin” teurastuksen aluksi ja joka kerta, kun prosessi keskeytyy."

      Aika olennainen osa lipsahti pois.

    • drhdrhdrh

      Nytkö vasta rasistireppanat tuon huomasi? Suomessa myy McDonalds sekä Hesburger halal-tuotteita jo yli kymmenen vuotta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      96
      1545
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1053
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      403
      951
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      910
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      762
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      642
    Aihe