Kauhava on tekemässä poikkeuksellisen suurta tontti kauppaa alueesta joka on pehmeää rutakkoa.Tämä kauppa meinattiin tehdä jo itsenäisen ylihärmän aikana mutta se olisi silloin kaatunut valituksella,joten se vedettiin pois listalta.Tontit eivät ulettuisi järveen kiinni vaan siihen jäisi viher vyöhyke kaikkien käyttöön.lisäksi alue on niin pehmeää joten paalutus on pakollista osassa tonteista.SUUREN JOHTAJAN ALUE EI OLE EDES JÄRVEN KOHDALLA.vaan kelloluomen tien molemmin puolen ja lisäksi osittain erittäin alavaa todella huonoa rakennus maata.mutta kauppa varmaan tehdään maksaa mitä maksaa.Ylihärmäläis valtuutetut kirjoittivat komiat lehdessä asiaa ,kuinka tamä asia pitäisi hoitaa kuntalaisten parhaaksi,mutta kauppa tullaan suutaroimaan sovittujen nuottien mukaan.Kun ylihärmäläisten puheita kuuntelee näinä päivinä ovat he todella järkyttyneitä tästä röyhkeydestä,ahneudesta ja oman edun tavoittelusta.Jos kauppa toteutuu kuten pelkään on mielestäni kysymys nepotismista jolla kaverille annetaan kuin suo kuokalla rahaa.
vuosisadan puhallus ylihärmässä
kustaa4
361533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Valtuutettujen kirjoitus oli piilotettu kirkollisten ilmoitusten sekaan eikä etusivulle missä muut lukijoilta tulleet jutut on, päätoimittaja ei taida olla oikein tehtäviensä tasalla ja journalistisesta tasapuolisuudesta ei ollut tietoakaan sillä sen oli sentäs allekirjoittanut monta valtuutettua, ei tosin yhtään kepulaista ja se taitaa olla se kynnyskysymys Komiat-lehdessä.
persua......
Nämä allekirjoittaneet oli Ylihärmän valtuutettuja , siis muita kuin kepulaisia ja Ylihärmästä ei ole yhtään persua valtuustossa, siinä syy.
siitä puuttua yksi sdp:n kaveri,toivottavasti tällainen kauantekotapa menee valtuustos nurin.
On se kyllä ylenmääräistä röyhkeyttä, että Ylihärmän ylijäämärahaston rahat annetaan Järvenkylän "köyhille" maajusseille! Ja tontteja on myytävänä useitakin kirkonkylän koulun takana, hyvää rakennusmaata toisin kun tuo järvenpohja, mutta eivätpäs nekään tontit ole menneet kaupaksi. Toivottavasti asia jätetään edes pöydälle, että ehtivät kaikki hankkia parempaa faktatietoa esim.maapohjasta. Ei pidä sokeasti uskoa, itse pitää jokaisen valtuutetun tutustua asiaan, esim. lausuntoon myytävän alueen maapohjasta. Yleensä on asioita hoidettu niin, että faktat pysyvät salasssa ja päätöksentekijöitä etukäteen pelotellaan ja uhotaan jonkinlaisilla muka sanktioilla, jolleivat toimi ohjauksen mukaan. Valtuutettujen pitää muistaa, keiden asioita heidät on valittu hoitamaan.
mieltä, tästä kaupasta tulee mieleen ihan kuntaliitos Ylihärmän osalta jumalatoon kiire.HINTA? !!!!! Ei vittu näin päätöksiä saa tehdä, valtuutetut NYTTÄKÄÄ ETTEI TEITÄ VIERÄ KUN PÄSSIÄ NARUSTA.
että kunnissa kepupäättäjät, ostavat itseltään kuntien rahoilla maata ylihintaan, varsinkin silloin kun "ylimääräistä rahaa on kunnilla tarjolla".
kunnolla. Toisilta bisnes onnistuu toisilta ei. Jokku ei opi
koko elämänsä aikana tietämään mitä se on.
Ja jokku ei opi elämänsä aikana ymmärtämään mitä rehellisyys ja yhteisvastuu on teoriassa joko sitten käytännössä.
Luulekko että me ollaan Liinamaa äänestetty valtuustoon ja kunnanisäksi kähmimään omaan pussiinsa valtaa ja rahaa, ei vaan hänet on äänestetty sinne ajamaan yhteisiä asioita ja yhteistä hyvää mutta toisin kävi !!
Minkä ihmeen vuoksi valtuustoon äänestetään noin räikeästi omaa etua ajavia vuodesta toiseen. Antakaa nyt hyvät ihmiset vihdoin äänenne jollekin omilla aivoilla ajatteleville ja kuntalaisten etua ajaville!
että maakaupoista joku tekee valituksen.
Suuren suvun omaavathan ne sinne valtuustoon pääsevät tai / ja sitten " hyvä veli" ystävät ovat niitä omia etujaan ajavia sinne pukkaamassa. Onkos valtuustoon koskaan oikein ketään rehellistä ihmistä päässyt tai edes sellaista, joilla ei ole suurta sukua eikä kytköksiä jonnekin suuntaan ainakin??? Onhan se nyt nähty jo valtakunnan politiikassakin, millaisia tyyppejä Suomen kansa äänestää ja varmaan samat naamat taaskin pääsevät. Ei ole kansalla järkeä.
suku,mutta.,mutta, mutta.....
siällä varmaa on osasta rehtiä porukkaa mutta niin viätäviä ne raukat on.äänestää niinkun käsketään niinkuin tässäkin tapauksessa.Ei valtuustos rehellinen istu kun yhyren kauren sitten on äkkiä päästävä pois "seura teköö kaltaasekseen"
ja kaikkiin siihen kuluviin asioihin (esimerkkinä silta). Kukahan ne asiat keksi ja miksi!
Ei ole koskaan kunniaa ollutkaan!
Kumpaakaan ilmaisua ei voida mitenkään käyttää ihan kaikista ihmisistä puhuttaessa. Tässäkin yhteydessä ne erinomaisen huonosti sopivat henkilöihin ja keskustapuolueelle kunnia on kaikissa muodoissa ollut aina täysin vieras käsite. Onkin erittäin surullista että kaikenlainen kansamme rappio on lähtenyt liikkeelle juuri maaseudulla asuvien ihmisten hyväuskoisuudesta ja tietynlaisesta heikkopäisyydestä erottaa keplottelijat kunnon kansalaisista. Kauhavallakin on äänestetty maailman sivun isoisän tai isän käskemää ehdokasta vailla mitään omaa kontrollia. Tässäkään asiassa ei ole tapahtunut mitään poikkeavaa menettelyä valtuutettujen taholta. Täällä on kaikki asiat aina päätetty juuri samanlaisella menettelyllä. Ettekä te asioiden ihmettelijät ole milloinkaan puuttuneet toimintatapoihin. Teistä ei ole kuin ihmettelemään joten pitäkää nytkin TURPANNE VAAN KIINNI nöyrästi ja menkää rukoilemaan herraamme Jeesusta kirkkoon sunnuntaina.
Aina on sanottu että kyllä tuo poika täs kotona menöö,joten tyhmin poika on jäänyt aina koti tilalle.Tästä on kehittynyt tämä vietävä sakki.Näyttää kauhavan kepu ryhmä olevan täysin suuren johtajan sätkynukkeina.surullisinta tässä on se että kauhava marssii kohti vararikkoa tapsan tahdissa.Tapsa on sillan isä nyt myi rutakko maansa ylihinnalla.Nyt näyttää siltä että jopa remarit on herran eressä rähmällään, sanovat että Markku on kuulemma johtajan otto poikana.Kiitokset Hirvelälle sinä ainoana remarina puolustit kuntalaisia pelin politiikkaa vastahan.Remarit kokevat murska tappion seuraavissa kuntavaaleissa ,on tämä niin törkiää politiikkaa.Kiitos kokoomukselle ryhrikkäästä kuntalaisten puolustamisesta.
vaurauden synnyttäjä,näin se vaan on!Äänestäkää keskustaa.
kun ne tietää ettei heidän esitys mene millään läpi kuitenkaan, huijaus paistaa läpi aina.
on Suomen köyhimpiä alueita heti kainuun jälkeen.
Liinamaa ei yksin syyllinen, vaan lauma muita.
Lauma muita, joiden yksilöllistä eli omaa ajattelukykyä pikkuisen epäilen.
Kopiottin ITSE blogistani seuraavan otteen:
------------------------------------------------------------------
Ei olisi kirjaston kokouksesta tullut meikäläisen kohdalla mitään. Ulkona olisin ollut puhelimeen puhumassa koko ajan.
Se on tämä eilinen Kauhavan kaupungin valtuuston kokous ja siellä tehdyt päätökset, jotka ovat tunteita nostattaneet.
Sääliksi käy Antti Kurvista, joka selvästi "tuurasi" Liinamaata.
Liinamaa oli estynyt saapumasta niin iltakouluun kuin valtuustonkin kokoukseen.
Olen tänään miettinyt Kurvisen kohdalta, seuraavaa asiaa:
Hän toimi selkeästi Liinamaan puolesta valtuuston kokouksessa, ei omasta puolestaan.
Kurvinen on kansanedustaja ehdokas, joka myi eilen äänensä toisen puolesta.
Jos, Kurvinen olisi halunnut saada valtaisan äänisaaliin Kauhavan alueella, hän olisi vetänyt maakaupat itse pois.
Ei valitettavasti tehnyt näin, vaan totteli kuten koko keskusta ryhmäpäätöstä.
Mitä virkaa on kansanedustajalla joka ei uskalla tuoda omaa mielipidettään julki vaan ajaa "hikisenä" asiaa valtuustossa, joka ei tule menemään läpi missään oikeusasteessa.
Totean "sääliksi", koska oikeasti käy sääliksi ihmistä joka tottelee muita, itseään ajattelematta.
Eiköhän tuon ikäisen pitäisi osata pedata omaa menestymistään, eikä myydä sitä pilkkahintaan julkisesti.
Toivon sinulle Kurvinen, itsenäisyyttä ja menestystä sen myötä. Päästä irti "napanuorasta" niin olet omillasi.
Jos ko. ehdokas olisi vastustanut, olisi ratkaiseva tuki vaaleissa jäänyt saamatta ja olisi ainakin joutunut unohtamaan haaveilut kansanedustajan urasta. Peli on peliä ja kovilla tuolla ammutaan...
ainakin erimieltä,ja kuka huias ja ketä.YLIHÄRMÄLÄISIÄ TÄSSÄ HUIATTIIN JA PAHASTI!!
Ottakaa egyptin kansasta mallia. Muulla keinoin ei näytä muutosta tulevan näissä kepulikunnissa.
tuota Eijaa ei voi muuta sanoa,ostettinhan sitä maata muiltakin ettei vain Liinamaalta.
liinamaa oli hommannu muita maan myyjiä esiliinaksi ettei näyttäisi niin räikiältä rosvoukselta.Liinamaa on kieltämättä älykäs peluri. Mutta tämän kaupan jälkeen on ystävät harvassa.
näin on.
Tämä Eija K-K jolla näyttää olevan aikaa rähinööä kokopäivätoimisesti ??
toisten liikemiäsälyä. Myis ne sossut ja pollisitkin maata kallihilla jos niillä
raukoolla vaa olis mitä myyrä!
ovatko liikemiesälyn omaavat kaikessa aina täysin rehellisin keinoin asialla?! Mutta asian toinen puoli: Ovatko kaupanteon molemmat osapuolet liikemiesälyn omaavia? Jos tämän älyn omaa vain toinen osapuoli, silloin ollaan pahassa jamassa, varsinkin kun toinen, todennäköisesti "vajaampi", osapuoli on kunta sinne valittuine päättäjineen. Sitten vielä kytkökset kaupanteon osapuolien välillä. Tutkittavaa piisaa ja mielenkiintoisaa.
vissiin ilmestyny taivaasta on meinaan sellaanen lahja YLIHÄRMÄLLE tohtii joskus olla erimieltä kepujen kans.
Millaista porukkaa siellä oikeen sitten onkaan?
keskustelussa näkyy hyvin paha sairaus, kateus, jota kantaa punikki raukat!
Minusta ei ainakaan täysin, ostos kun nyt vain ei ostajan kannalta
edullinen ole.
Mukavaa olisi tietää, miten ja kuka on kauppaa ollut tekemässä,
ja miten ainakin päämyyjän poliittinen osallistuminen on kauppaa
edistänyt.
Mikähän on ostajien oston perusteluna, sekin olisi mukava kuulla
vaihdetaan jo levyä.Puhutaan vaikka naisista,alkaa tehdä pikkuhiljaa mieli...