Somalialaisten vähemmistökristittyjen tilanne huononi entisestään Somaliassa vuoden 2010 aikana. Media on käynnyt kampanjaa kristittyjä vastaan antaen heitä hyvin negatiivisen kuvan. Vuoden aikana kahdeksan kristittyä surmattiin heidän kristillisen uskonsa tähden ja neljäsosa maan kristityistä pakeni ulkomaille.
Somalia voidaan 1980–1990 -luvuilla käydyn sisällissodan seurauksena jakaa itsenäiseen Somalimaahan, autonomiseen Puntmaahan sekä Etelä-Somaliaan, jossa sijaitsee pääkaupunki Mogadishu. Somalimaa ja Puntmaa ovat suhteellisen rauhallisia, mitä Etelä-Somalia ei ole siellä taistelevien eri islamistiryhmittymien vuoksi. Näistä ryhmittymistä Al-Shabaab niminen ryhmittymä pitää yhtenä tavoitteenaan kristittyjen eliminoimista maasta.
Somalialaisten kristittyjen vaikea tilanne
ihmisoikeus
0
175
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait202978- 392577
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381443- 841340
- 631231
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40979Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124883- 32796
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi27645Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan59611