Hyvinkään historiasta kiinostuneille: Kansallisarkiston palvelusta löytyy vanha kartta Hyvinkäästä 1870 -luvulta. Kartta voi zooomailla. Alla suora linkki.
http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=1163554
Tuohon aikaan ei täällä ollut paljon muuta kuin Hyvinkäänkylä ja aseman lähiympäristö. Puolimatka lienee saanut nimensä siitä, että se on puolessa välissä kuljettaessa Hyvinkäänkylän ja aseman väliä.
Hyvinkään vanha kartta
13
5492
Vastaukset
- Salailuneuvos
asutusta 1550 luvulla.Asemanseudulle sitä tuli 1860 luvulla rautatien rakentamisen aikaan.Puolimatkan nimi juontaa kaestikievarista Helsingin ja Hämeenlinnan puolivälissä.Kartasta huomaa kuinka Hyvinkäänkatu on ainoana katuna näkyvissä ja Uudenmaankadusta ei ole tietoakaan.Noin äkkiseltään muistitiedosta.
- NXS
Tuosta Helsingin ja Hämeenlinnan välisestä tiestä näkyy Hyvinkään ja Janakkalan välinen osuus vuoden 1653 kartassa. Tie kulkee Hikiän ja Turkhaudan kautta ja tien linjaus noudattelee varmaan pääosin nykyistä tietä. Kartassa näkyy myös Wanda -niminen paikka Arolanmmen itäpuolella. Siitä lienee saanut nimensä Vantaa-joki ja sitä kautta myös Vantaan kaupunki. Linkki osaan kartasta: http://www.elisanet.fi/jha/kuvat/hame_1653.jpg
Koko kartta löytyy: http://www.vanhakartta.fi/historialliset-kartat/laeaenin-ja-kihlakunnankartat/@@mapview?handle=hdl_123456789_22223 En toisin saanut sitä näkymään sitä suoraan tuolta vaan piti ensin tallentaa paikallislevylle ja avata sitten kuvan käsittelyohjelmassa.
Laitoin tuon Kansallisarkiston kartan Google Earthiin päällekäin nykyaikaisen ilmakuvan kanssa. Siitä voi helposti liukukytkimellä muuttaa vanhan kartan läpinäkyvyyttä ja siten tarkastella miten maisema on muuttunut 1870-luvulta nykypäivään. Vanha kartta ei täysin istu yksiin uudenaikaisen ilmakuvan kanssa. Yritin asettaa aseman seudun tarkimmin samalle kohdalle. Kauemmas mentäessä sijaintierot kasvavat. Linkki: http://www.elisanet.fi/jha/senaatin_kartasto_hyvinkaa.kmz
- karttaa lukeva
Kiitos linkistä! Yritin hahmottaa Paavolaa, mutta eihän täällä paljon mitään ole niihin aikoihin ollut. :) Yllätti, että Jussilan tila on noin "ylhäällä", jos se sitten on sama Jussila mistä Jussilankatu on saanut nimensä.
- Salailuneuvos
hämää hiukan.Wälenojan tila näkyy olevan nykyisistä ja vierellä Perttula.Vaiveronkatu mutkittelee vanhalla reitillä,jota oikaistiin 1960 luvulla viimeksi.Paavolan alue on siinä missä lukee Waivaro.Tilan rakennuksia oli jäljellä ainakin-90 luvulla.Lääninrajaahan siirrettiin kun Hausjärvestä liitettiin siivu Hyvinkään kuntaan 1900 luvun alussa.
- Historia tutuksi
karttoja ja muutakin löytyi noilta sivuilta.
- Anonyymi
Minä vuonna ilmestyi ensimmäinen kokonaan numeerisesti valmistettu kartta Hyvinkäästä?
- Anonyymi
Löytyy viimeisimmästä Hyvinkään historiaa koskevasta kirjasta v. 2017. Kuinka muuten sait nostettua ketjus ylös esteistä huolimatta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Löytyy viimeisimmästä Hyvinkään historiaa koskevasta kirjasta v. 2017. Kuinka muuten sait nostettua ketjus ylös esteistä huolimatta?
Olisikin aika outoa jos näin mielenkiintoista ketjua ei voisi nostaa esile! Kiitos siitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisikin aika outoa jos näin mielenkiintoista ketjua ei voisi nostaa esile! Kiitos siitä.
Jokin aika sitten suomi 24 laittoi eston sivun 30 jälkeen oleville ketjuille. Moni hyvä ketju on estossa nostaa ylös kun siihen voisi lisätä päivittyneen tiedon. Joillakin palstoilla asia on kirosana keskustelijoille.
- Anonyymi
Nyt kaikkia kiinnostava Kytäjä ei näy tuossa kartassa. Karttahan on melko uusi, koska rautatiet ovat siinä jo mukana.
- Anonyymi
Radiopätkässä mainitaan lyhyesti Kytäjän suunnalla olevan Hopeavuoren kaivoksen historiasta.
https://areena.yle.fi/audio/1-50273453
😱
- Anonyymi
Joissain vanhoissa 1900 luvun kartoissa näkyy tielinja Hivinkäänkylästä Nummenkärjen läpi Kytäjänkadulle. Aihe kiinnosti kun väitettiin ettei vanhaa tielinjaa ole ollut ja liittyy uuteen tiesuunnitelmaan Sairaalakadun yhteydestä Kytäjänkatuun ja kolmostien suuntaan. Joistan kohdin tie kulki vielä 1960 luvulla hangonradan yli tasoristeyksenä. Faktantarkistus suoritettu.
- Anonyymi
Kiinnostaa kyllä. Hiljakseen yritän päästä sisälle historian syövereihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."562215Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2012051- 1161392
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711180- 96995
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73939Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki58887Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933855- 61746