Selvät ja yksinkertaiset teemat. Ei mennä löpertelyihin ja nippeleihin. Vastustajat yrittävät vetää sivuun. Keskitytään kannattajien aktivoimiseen äänestämään oikeasti. Maanjäristysmuutos tulossa.
Tavoite 20 % realistinen
18
24451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Sen kun repii rahaa taikaseinästä ja jättää kansainväliset velvoitteet täyttämättä. Jonkun pitäisi alkaa järjestämään opintomatkoja Pohjois-Koreaan, jossa persujen kannattajat näkisivät ennakkoon mikä paratiisi meitäkin odottaa, jos Soini pääsee valtaan.
Soinihan vihaa kommunismia
Tosin Pohjois-Korealla ei ole mitään tekemistä kommunismin kanssa, muuta kuin kommunismi sanan väärin käyttö. Pohjois-Koreassa käytetään kommunismi-termiä järjestelmästä, joka muistuttaa kovasti persujen ajamaa politiikkaa. Eikä persut todellakaan ole kommunisteja, vaikka ajavatkin eräänlaista sosialismia.
Soini vihaa teoreettista kommunismia, jossa valta on kansalla ja asioista päätetään demokraattisesti. Kuitenkin Soini ajaa sellaista kommunismia, jonka moni kommunismina tuntee, mutta mikä ei ole kommunismia.
79% kantaväestöä pienempi, kyllä siitä kannattaa kateellinen ollakin tasa-arvoisena maana pidetyssä Kokoomuslaisessa "köyhät kyykkyyn"-valtiossa. Soinin tulot 100 000 euroa vuodessa, se on liki kymmenkertainen vuositulo omaani verrattuna. Saman summan saa kymmenkertaisena kokoomuslaisten korruptoitunut sisärinki "vaalirahaa" siitä hyvästä, että rikkovat kaavoituslakia tappaen pienyrittäjät. Mutta valita sinä mamujen senteistä kun et uskalla tarttua todellisiin ongelmiin, nuole ökyrikkaiden Kataisen ja Soinin porvaripersettä kunnet uskalla vastaankaan käydä. Porvaria sinusta itsestäsi ei kuitenkaan koskaan tule, luuseri olet jo nyt, eikä rasistinen vihanlietsonta ainoana elämänilona sinua kauaa enää lämmitä.
Tää on niin totta! Persut ja Soini ovat onnistuneet hyvin kansan kusetuksessa. Nimittäin vanhaa hajota ja hallitse -tyyliä on käytetty kautta historian. Kiinnitetään kansan huomio pieniin asioihin, jolloin suuret, todelliset epäoikeudenmukaisuudet jäävät huomiotta. Maahanmuuton, kehitysavun ja ympäristön suojelemisen kustannukset ovat suomenkin mittakaavassa yks hyttysen pieru verrattuna finanssimaailman satojen miljardien kusetukseen. Ja ne todelliset talousrikolliset nauraa teille (persut) kun keskitytte ainoastaan pikkuongelmiin. Saavat siis huseerata rauhassa.
Persuilla ei ole mitään konkreettista näyttöä (ainakaan taloudellista) ajamalleen näennäispolitiikalle.
Tunnustakaa pois, ootte pelkkiä rasisteja - älkääkä lässyttäkö tekosyitä.
"Maahanmuuton, kehitysavun ja ympäristön suojelemisen kustannukset ovat suomenkin mittakaavassa yks hyttysen pieru verrattuna finanssimaailman satojen miljardien kusetukseen."
Niin. Kuinka monta kymmentä miljardia Katainen rikostovereineen on jo ehtinyt imeä Suomea tyhjiin? Kuinka monta vuotta Suomi on ollut EU:n nettomaksaja? Mitä viimeisessä Bilderberg-kokouksessa päätettiin Suomen asioista? Kuinka monta vihervasemmistolaista kukkahattutätiä tai muslimimaahanmuuttajaa kyseiseen tapaamiseen mahtoi osallistua?
Perussuomalaisuuden kasvua on Suomessa aktiivisesti edistetty median toimesta, koska kyse on poliittiselle ja taloudelliselle huippueliitille pohjimmiltaan hyödyllisestä asiasta. Kontrolloitua oppositiota. Protestin tekemistä vaarattomaksi.
"Saavat siis huseerata rauhassa."
Ns. maahanmuuttokriittiset vaikenevat näistä asioista johdonmukaisesti. Siihen on syynsä.
Osaatko lukea?
onko > 1 000 000 000 € (=Miljardi) mielestenne pieni hyttysenpaska. Tämä määrä uppoaa maahanmuuttoon tänäkin vuonna. Suurin osa maahanmuuttajista on työttöminä, joten heistä ei ole muuta kuin kuluja.
Helsingin kaupunki painii 30-40 000 pääosin työttömän maahanmuuttajan kanssa 400 miljoonan euron budjetilla!
Heidät on asutettava kaupungin asuntoihin ja kaikki sosiaalituet pyörivät.
Äskettäin Lähiö-dokumentissa somalialainen 3-henkinen perhe joka asuu kolmiossa kivassa lähiössä, käy lomilla somaliassa ja shoppailemassa vaikkapa Syyriassa sohvaa ostamassa....Me kustannamme nämät!
Mitä nyt joillakin on pitseria, joku on Siwan kassalla ja joku siivoaa. Loput ovat kotona tai city-ostoskeskuksissa teellä.
Sitten on kehitysapu, jonka Pekka Haavistokin totesi hukkaan heitetyksi rahaksi.
EUsta saa kukin olla omaa mieltä. Ainakaan minua se ei ole hyödyttänyt. Laiha lohtu on se, ettei valuuttaa tarvi vaihtaa....
ne selvät ja yksinkertaiset teemat ovat? muuta kuin että
1) mamut pois!
2) pakkoruåtsi pois!
3) rikkailta rahat pois!
saisiko vastauksia? tuskin...
että miksi olet hurahtanut monikulttuurisuus uskoon - oletko helposti vietävissä olevaa sorttia.
1. mamut pois
2. ruotsinkieliset pois
3. rikkaat ja koulutetut(naiset) pois
Suomen talous kääntyy nousuun sillä, että jälk...jäljelle jääneet aikamiespojat raapivat uuninpankolla tai lähiöbubissa muniaan ja kittaavat kaljaa.
vasemmistolaisen mamuttajan höpinää.
Ketkä muuten ovat halunneet mamut pois maasta ja ketkä ovat halunneet ruotsinkieliset pois maasta?
Pakkoruotsista sensijaan persut haluavat eroon,kuten suurin osa kansasta.
konreettisen kysymyksen. vastasitko sinä siihen? eli esittele perSSujen ratkaisu ongelmiin jos teillä sellainen kerran on. siis mikä on vastaus? vai tuleeko tähän takaisin heitto että "vitun homo haista paska!".
ns. "pakkoruotsin" poistollako te saatte suomen talaousongelmat kuriin? eli miten monta työpaikkaa tämä tuo suomeen? kuinka paljon ja millä logiikalla tämä lyhentää valtionvelkaa? saisiko vastausta? muutakin kuin että "haista sinä homo pitkä v.ittu".
Tuohon kolmeen mainitsemaasi tämä uus-smp:läinen hurmos ja "yksinkertaiset ja selvät teemat" kiteytyvät. Yhden lauseen kirjoitusvirheitä vilisevää horinaa tulee vastaukseksi. Mutta sehän toki muistetaan joka toisessa viestissä mainita, että suurimmaksi puolueeksi mennään, jep jep.
Kyllä on huonosti asiat Suomessa jos PerSSujen kaltainen liike on ainoa vaihtoehto kolmelle suurelle...
tulkkauskuluissa säästettäsiin vuodessa yhden tulkin verran kun ei tarvitsisi käännättää kaikkia kunnan julkaisuja ruotsiksi.
Eli ainakin 100 euroa tunti, jolloin vuodessa rahaa säästyisi Keuraan kunnalta yli 600 euroa jolla voisi hankkia nyt sanotaanko palttia rallaa 60 sixpäkiä karhua tai esim. 40 sixpäkkiä ja ainakin neljälle muijalle illan lonkerot. Tai vaihtoehtoisesti jos ostais gigantin tarjouksesta 24 tuumasen lcd-television kortinlukijalla, niin siitä näkyis noi holmenkollenin mm-hypyt selkeemmin ku nykysest. Joten mielestäni on kukkahattutäteilyä puhua pienestä säästöstä kun tosiasiassa summalla sais corollaanki tuunattuu sellaset siistit pölykapselit ja ne ei todellakaan oo halvat tos Vellahden kylän huollossa ja korjaamossa.
Tosin Kaken mutsi vissii osaa ruottii sen verran että ku se on siellä kunnanvirastossa sihteerinä, ni se on ne kääntänyt kait työajalla ne prujut, mut hei, entäs jos se ei osaiskaa, ei voi olla esim. varmoi vaik tos naapuris Äänevirralla ei kukaan osaiskaa? Mut ei ne vissii kyl mitään ruottalasiii manifestei julkasekaa, mut jos julkasis, niin sit oltais kuses. Eikä voida vaan ottaa velkaa ja maksaa päästökauppaa ja antaa kaikki mamuil ja Mannerheim ei ollu homo ja huoltosuhde ja raiskauks....
Hyvin voi Soini istua hallituksessa Thursin vieressä. Saatetaan siinä vaihtaa muutama sana ystävysten kesken ruotsinkielelläkin -"Jätte mukava sitta i hallitus joo de juu".
vaaliohjelma julkaistaan lähiaikoina. Sitä ennen voit käydä katsomassa nettisivuilla olevia aikaisempia ohjelmia.
Jokatapauksessa ennen auringon luhistumista valkoiseksi kääpiöksi.
hyvä alku. Siitä on helppo alottaa, koska keskustelu asiasta on perinpohjaisesti käyty.
joita on monia,kertyy iso puro.huhtikuussa laitetaan puroille pato.
....jopa 25% on realismia!
Persut tulevat saamaan nykykannatuksellaan 23 - 25 paikkaa. Lukuperustuu kunkin vaalipiirin kannatukseen tällä hetkellä ja ottaa huomioon piilevän äänikynnyksen.
eipä huhtikuu vois enempää kiinostaa?