Ostin kyseisen "tila-auton" ja eberin välistä rupes valuttaan jäähdytinnesteitä. Joutuu joka viikko lisäämään nestettä. Vuosimalli 2009 2.0 TD. Eberi ei tietenkään ole Mazdan valmistama, mutta täytyykö liikkeen korvata vika kokonaisuudessaan vaikka autolla on ajettu 130 000km?? Onko lakimiehillä tietoa?
MAZDA 5 diesel- Jäähdytinnesteen vuotoa
First Mazda5
5446
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Auto on ostettu Mazda jälleenmyyjältä.
Eikös se myyjän virhevastuu ole 6kk? Kannattaa kutitella sitä myyjä-liikettä, että ottaisko ne ainakin joltain osin vastuuta niskoilleen. Ja voihan olla, että tuossa eberissä on oma takuu, joka on esim. 2-3 vuotta ilman kilometrirajaa, kysymällä se selviää.
Itse ostin aikoinaan Hondan, joka oli 2 vuotta vanha ja 30 tkm ajettu. Siitä lähti puskurista maalit (edellinen omistaja oli itse asentanut/maalannut erikoispuskurin)- Saatiin sovittua asia niin, että myyjäliike kustansi seuraavan 40tkm määräaikaishuollon, joka maksoi 230€ ja minä maksoin itse puskurin maalautuksen 400€.
Myyjä soitteli maahantuojalle ja eberissä on vielä takuu jäljellä. Saan uuden eberin kunhan se saapuu Brysselistä (odotettu jo yli viikko). Ei pitäisi sitten enää vuotaa.
Nyt on Mazda liike kustantanut uuden eberin. Eivät pistäneet hanttiin vaikka hintaa tuli melkeen 1000e! Toivotaan, että ei ala vuotaan..kai sen pitäs ainakin 2 vuotta kestää kun tuo ensimmäinenkin kesti sen verran! Liukuoveen laitettiin jotain pakkasenkestävää voiteluainetta niin sekin menee taas kiinni vaikka on -24 pakkasta.
Toivotaan, että kestää.
Mulla oli kans ongelmaa oikeanpuoleisen liukuoven kanssa pakkasilla ja huollossa laittoivat tosiaan lukkoon jotain Volvon pakkasenkestävää voiteluainetta: ovi on sen jälkeen toiminut moitteetta -30 asteen pakkasessakin. 100€ maksoi eikä mennyt enää takuun piikkiin (takuu loppui kesällä 2010), koska 2007 vuosimallin Mazda 5:iin on jo kuulemma vaihdettu valmiiksi lukot, joiden tulisi kestää pakkasta.