Eduskuntavaalit ovat liian lähellä. Kansa ei ehdi unohtaa, kuinka kansan tahtoa ei kuunneltu. Kunnallisvaaleissa ainakin SDP tippuu marginaalipuolueeksi. Ainakin omalta osaltani teen johtopäätökset, kun valtuutetut eivät saa äänestää oman tahdon mukaan, vaan poliittinen eliitti päättäää linjan. Minun äänestämä valtuutettu olisi halunnut lisäselvitystä, mutta nyt vaihdan puoluetta. Onko tosiaan kokoomus ainoa puolue, vai löytyykö muilta selkärankaa edes myöntää, että olisi äänestänyt selvityksen jatkosta.
Kansa hiljaa
valtuusto on puhunut
20329
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Mäkinenhän kommentoi hesarissa hienosti.
Ihmellistä kun vastustajat eivät löytäneet yhtään positiivista
asiaa kuntaliitoksesta.
Suut oli siis tukittu aika hyvin.
Uskomatonta toimintaa.
olla nyt vaan hiljaa, eikä edes äänestää.
Joo.
Ja valitetaan vaan.
Mistä jäsenkirjoja saa ostaa?? Karkkilasta?
Siis mikä "kansan tahto" ei nyt toteutunut? Et kai oikeesti meinaa sitä yhtä gallupia? :D
vaikka kirjastossa käyt lukemassa HS tai jotain muuta ei poliittista lehteä. Mutta ethän sinä voi lukea lehtiä, koska ne ovat Suomessa tosiasioita vääristäviä vaimitensemeni.
Mistä sä nyt puhut? Mä kysyin, että et kai tarkoita sitä yhtä pientä gallupia ja tosta sun ohi aiheen vastaamisesta päättelen, että sitäpä juuri tarkoitit. "Kansan tahto" on yhtä kuin yksi pieni gallup :D Voi teitä kokoomuslaisia ressukoita. Kun on lusikalla annettu, ei voi kauhalla vaatia ;)
onks pillerit unohtunu ottaa. Kirjoittamalla ei synny puheääntä vaikka kuinka yrittäis
Minä vietän kirjastossa joka päivä 3 tuntia lukemassa lehdet. Luen MYÖS hesarin. Sieltä olen löytänyt asiat. Myös osaan kuunnella mitä ihmiset ympärillä puhuu. Kaikki haluavat asua VANTAALLA. Tämä on myös galluppi.
muutama nainen jotka tajuaa miten pitää pitää olla vantaalainen.
Muuten miettikää jos kaksi velkaista kuntaa ydistyy siinä ei ole kuin isompi laina ja pankit nostaa korkoa seuraavaan lainaan joka helsinkiläisillä makaa siirtoveloissa ja näin ollen liittymisen jälkeen vantaalaisilla olisi per asukas enemmän velkaa (eli jos helsingillä on nyt 100 eke vähemmän velkaa asukas kun vantaalaisilla joten helsinkiläisten laina on summaltaan paljon suurempi)
Kyllä Helsingin on mentävä hattu ojos Espooseen.
Muuten ensi kunnallisvaaleissa äänestän näitä kokoomuksen naisista jotain sillä he uskaltavat olla oman kantansa takana eikä uskoa jotain kalluppeja tai huhupuheita mitä mieltä mukamas asukkaat on
naisissa elää viisaus, miehissä hulluus.Niin sitten myös vantaan kokkareissa, ettei vaan olis pohjanmaalta? Siellähän itsenäisyydestä pidetään huolta. Viisaus voitti.
Asiassa löytyy kyllä tietoa, vaikka se on vaikea ymmärtää. Yhdistymisessä tarkoituksena saada velat pienemmiksi, eikä toinen osapuoli maksamaan toisen velkoja. Kokoomuksessa on paljon viisaita naisia pohjammaalta ja kauempaakin. Niin on myös SDP:ssäkin, mutta kaupunginjohtaja, joka jää eläkkeelle eikä ole kantamassa vastuuta hölmöilystään, pakotti rivijäsenet äänestämään kuten äänestettiin. Pk-seutu joutuu vielä neuvottelupöytään ko asiasta, mutta Vantaan neuvotteluasemat ovat toiset. Silloin mennään Helsingin ehdoilla. PS:n Soini sanoi, että rahahanat kiinni, kunnes kaupungit ovat yhdistyneet. Sanoilla on suuri painoarvo, koska Vapaavuorelle lienee jo parempi pesti tiedossa, ja salkku menossa PS:lle?
ei sais olla tärkeintä, vaan kaikkien hyvinvointi.Kannatan, että neuvotellaan ja kuunnellaan kaikkia.
"Kolhoosit eivät toimi oli sitten kysymys Neuvostoliitosta, EU:sta tai mammuttikaupungista”
Jos kuntien yhteistyö ei lähde nykyistä paremmin sujumaan, Soinikin olisi valmis käyttämään isännän ääntä.
"Raha on aika hyvä konsultti. Jos kunnat eivät pääse yhteisymmärrykseen, valtio ottaa metropolirahat pois. Niin se kuulo paranee."
että jotain metropolirahoja on valtio merkinnyt parin kaupungin hyysäämiseen. Kohtahan joka toinen pläntti ryhtyy penäämään valtiolta sitä sun tätä. Soini vaan on väärässä siinä että Helsinki taipuisi mihinkään yhteistyöhön tulee metropolirahoja tai ei. Oikeassa taas siinä että jokainen kunta joutuu rahakonsultin pakottamana miettimään tehostaako toimintaa vai korottaako veroja vai molempia.
pakon sanelema, moni varmaan ymmärtää helsingin velat ja tulevat koska heillä on jouduttu lykkäämään perusparannusremontteja ja lainasumma on jo suuri jota korkomenot rasittaa entistä enemmän sillä lainasumma nyt on jo aika iso ja siihen kun vielä tulee lisää, eli jos espoo ei lähe mukaan niin turhaa touhua ei vantaa pysty hesaa pelastaa johan vantaan väkiluku on niin pieni että 3 yksikön verojen korotus menis korkoihin.
Mitä näihin PS:n tulee olen lyönyt vetoa ystävän kanssa että 2v ja puollue on hajalla johan sen nyt näkee ettei yksimies pysty puolluetta kasassa pitämään kun nyt jo on vaikea tietä mitä niistä kukin ajattelee ja aina sielä hallituksessa on jokin kanta oltava päätöksissä eikä autäa olla aina kaikille mieliksi.
Käväisin lukemassa aamulenkillä hesarin,hähhää, ei Hellsingin Pajunen tunnu sulattavan tappioo millään. nimimerkki Se vain menee miten, kirjottaa täyttä asiaa. Ei tarvi osata kuin vähennyslasku, niin tietää miksi Vantaa haluaa pysyä Vantaana,ei Helsinki-Vantaa.
Guggenheimin, Tallinnan tunnelin ja Metropelin välillä ratsastava Don Quijote:
”Väitän että kuntaratkaisun pohtiminen tuottaa kaikkein yksinkertaisimman ratkaisun ongelmiin.”
Yksinkertaisista ratkaisuista ongelmiin saatiinkin jo esimerkkejä Neuvostoliitosta, (josta kaupungin johto tuntuu muutoinkin kopioivan toimintamallinsa): kun NKP lämmitti asuntoja liikaa avasivat asukkaat ikkunan, kun viljantuotannon tonnitavoitteita ei saavutettu lisättiin viljan sekaan hiekkaa jne…
Mitähän jos keskittyisi fundeeraamisessa ongelmien ratkaisuun eikä niiden lakaisemiseen maton alle?
radiossa yksi hesalainen kertoi että on oikein vantaalaisille nämä tietullit kun eivät halunneet liittyä helsinkiin.
Eikö ne tajua että suurin osa myymälöistä ja jopa puolet helsingissä asuvien työpaikoista on jo nykyisin Vantaa - Espoo akselilla joten helsingiläiset ei ymmärrä miten heitä kusetetaan koska kaikki suurimmat tavarat mitä pitää ostaa tarvitaan oma auto tai jos se pitää kuljetta helsinkiin niin se matka kuuluu titullin piiriin ja kuljetusyrittäjä ei varmaan maksa sitä itse.
No tosin onhn heillä "Stokka" josta sit voi ostaa.
Tosin ruokatarvikkeet kantsii silti hankkia vaikka Jumposta sillä vielä tietullin jälkeen säästää pari ekee.
talouksiin on varaa ostaa stokkalta, ei muuten.