tervehtimisestä

Ehkä tyhmä kysymys, mutta olen ilokseni huomannut, että täällä on ihania ihmisiä joilta näkyvät muutkin saavan asiallisia vastauksia. Niimpä kysyisinkin: miten ortodoksit tervehtivät toisiaan? Sen verran olen huomannut, että nyt juhlakaudella on oma tapansa tervehtiä (Kristus nousi kuolleista). Miten muulloin tervehditään ja missä eri tilanteissa käytetään mitäkin tervehdyksiä? Entä sitten, kun pyydetään papilta siunausta? Riittääkö, että kädet ovat "oikeassa asennossa" vai pitääkö sanoa jotain? Kiitos kovasti, jos joku vaivautuu vastaamaan :)
2700
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kiitos hyvästä palautteesta, on meidän kaikkien ilo, että keskustelu tällä palstalla pysyy asiallisena : )

Miten ortodoksit tervehtivät toisiaan?

Nyt, pääsiäiskauden aikana sanomme todellakin "Kristus nousi kuolleista" ja vastaamme siihen "Totisesti nousi". Oma taiteen lajinsa on opetella tätä tervehdystä mahdollisimman monella kielellä. Sekä pääsiäisenä että muina suurina kirkkojuhlina on tapana sanoa "Hyvää juhlaa" tai vastaava slaaviksi "S prazhnikom".

Ehtoollisella käymisen johdosta on tapana onnitella sanomalla "Sielun ja ruumiin parannukseksi". Tervehdittävä vastaa "Jumalan kunniaksi".

Syntymä-, nimi- tai muun merkkipäivän johdosta tai muusta syystä onniteltaessa sanotaan "Monia armorikkaita vuosia", mikä on myös usein kuultu kirkkoveisu.

Papiston jäsenet tervehtivät toisiaan sanomalla "Kristus on keskellämme", vastaus: "On ja tulee olemaan".

Kaikissa tervehtimistilanteissa, oli sitten pääsiäiskausi tai muu aika vuodesta, yleinen tapa on kristottaminen. Siinä tervehtijät suutelevat toisiaan poskille kolme kertaa.

Papilta tai piispalta siunausta pyydettäessä ei välttämättä tarvitse sanoa mitään erityistä, riippuu lähinnä tilanteesta. Oikea käsi laitetaan vasemman päälle kämmenpuoli ylöspäin avoimena vatsan korkeudelle, ja tästä käsien asennosta pappi jo tietääkin että häneltä toivotaan siunausta. Papin tehtyä ristinmerkin hänen kättään tulisi suudella, joskaan kaikki papit eivät kokemukseni mukaan tästä pidä.

Äänestä
  • Helatorstaista helluntaihin
    "Kristus nousi taivaaseen!" "Totisesti nousi!"

    ja jouluna
    "Kristus syntyy!" "Kiittäkää!"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyvätapainen? kirjoitti:

Ehkä tyhmä kysymys, mutta olen ilokseni huomannut, että täällä on ihania ihmisiä joilta näkyvät muutkin saavan asiallisia vastauksia. Niimpä kysyisinkin: miten ortodoksit tervehtivät toisiaan? Sen verran olen huomannut, että nyt juhlakaudella on oma tapansa tervehtiä (Kristus nousi kuolleista). Miten muulloin tervehditään ja missä eri tilanteissa käytetään mitäkin tervehdyksiä? Entä sitten, kun pyydetään papilta siunausta? Riittääkö, että kädet ovat "oikeassa asennossa" vai pitääkö sanoa jotain? Kiitos kovasti, jos joku vaivautuu vastaamaan :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu