Auto kaasutti vapaalla itsekseen. Yliluonnolistako?

pelästynyt

Voiko auto kaasuttaa paikallaan, vapaalla ollessaan itsekseen, vaikka kukaan ei koske kaasupolkimeen eikä muihinkaan polkimiin? Kaasu kierrosmittari kävi jopa 2000 kierroksessa monta kertaa, vaikka kukaan ei tosiaan koskenut mihinkään. Auto siis alkoi käynnistyksen jälkeen kaasuttelemaan tasaiseen tahtiin itsekseen.

Onko tähän mitään tieteellistä selitystä? Mikä tämän selittää? Auto on 2000 luvun auto.

6

647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..........

      Voi, uudehkoissa autoissa ei ole enää täysin mekaanista yhteyttä kaasupolkimesta ruiskutuslaitteistoon vaan polttoaineen annostelun moottoriin hoitaa loppupeleissä elektroniikka.

      Autossa on siis vika, todennäköisesti anturivika sellainen.

      • .........

        varovainen sen auton kanssa liikenteessä. Siinä voi pari enkeliä olla kyydissä tarpeen.


    • th

      Oletko koskaan kuullut, että vanhemmissakin autoissa oli aikoinaan sellainen kapine kuin 'ryyppy'. 70-luvulla oli vielä autoja, joissa se oli käsikäyttöinen. Uusissa se oli automaattinen ja se sääti polttoaineen seosta ja moottorin kierroslukua ympäristön lämpötilan mukaan. Myöhemmin polttoaineen ruiskutus yleistyi, mutta aivan samalla tavalla niissäkin säädetään moottorin toimintaa lämpötilan mukaan.

      Tämä kierrosluvun kasvaminen 'itsekseen' voi johtua pienestä viasta tässä säädössä.

      • hmmm....

        ole juurikin mahdollinen tuo ehdotettu anturivika?


    • -

      palstan otsikko on "Enkelit", voidaanko tästä vetää johtopäätös, että oletit autosi ääntelyn olevan enkelin tuottamaa?

      Naurattaisi, jos en tuntisi näin valtavaa myötähäpeää.

      • nimppu

        Minulla myös 2000 luvun auto ja joskus pakkasten aikaan tekee samaa kun lumi on sulanu kengistä ja jäätynyt uudestaan kaasupolkimen sinne alaosaan ja "hirttää" kaasua päälle.

        Söikähdin toki itsekkin kun luulin että nyt joku ihme vika autossa! Sitten se siitä alko luonnistumaan kun huomasin et oli jäässä sieltä alhaalta kaasupolkimen tyvestä ja alta niin raaputin sen pois ja piti kyl panna sulamaan viel halliinkin et sulas ne kaikki jääät.

        ei sitten temppuillut enää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5701
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      206
      4677
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4132
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      63
      3661
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3611
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3348
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3321
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      59
      3180
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2850
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2481
    Aihe