Adventisti?

Jeesuksen takaisintulon odottaja? Uskon vakaasti, että SDA:n ulkopuoellla on enemmän adventisteja kuin sen sisäpuolella. Joten nimikettä ei tule käyttää liian suppeasti tai omia sitä.
Sitäpaitsi suuri osa adventisteja elää niinkuin ei Jeesusta koskaan tulisi takaisin...
2109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tottakai.

Adventtikirkossa on vain pieni osa, ja kaikki yksilöpeliä on -siis sen ymmärryksen mukaan minkä omistaa.

Sillä millä annetaan sillä vaaditaan. Siis jos kauhalla- ei lusikalla ja toisinpäin joka paikassa.

On hieno asia että "adventisteja" on muualla ja enemmän, niin on onnellista tietysti mitä enemmän-.

Ei ole mitään toivoa olla kristitty missään jos ei ole "adventisti" siis "adventti" tarkoittaa Jeesuksen tuloa.
Joka mummon paikallisella isossa kirkossakin pitää olla "adventisti" pelastuakseen, niin joka paikassa missä raamattua luetaan.

Adventti on koko kristinuskon toiminta-ajatus kaikkialla, ei ole mitään muuta. Ei voi olla mitään muuta ollakseen kristinusko. Jos on muuta päällimmäisenä ei ole kyse hengellisestä kristinuskosta vaan uskonnollisuudesta.

Adventtikirkko tunnustaa ja kannustaa kaikkea Kristusta korottavaa toimintaa joka paikassa. Sen tiedän.

jari

Äänestä
  • Kiitos hyvästä komentista ja eikös se Ellen maininnut että adventisteistäkin vain jäänös jää jälelle kun
    ahdistus alkaa,toisin sanoen enemmistö adventisteista on heikoilla tänä päivänä.
    Taitaa se enemmistö olla heikoilla joka paikassa.
    siunausta sinulle veli!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jepulissimo kirjoitti:

Jeesuksen takaisintulon odottaja? Uskon vakaasti, että SDA:n ulkopuoellla on enemmän adventisteja kuin sen sisäpuolella. Joten nimikettä ei tule käyttää liian suppeasti tai omia sitä.
Sitäpaitsi suuri osa adventisteja elää niinkuin ei Jeesusta koskaan tulisi takaisin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu