Jossain toisessa ketjussa tuli esille kysymys kesytetäänkö Intian suunnalla aikuisista vai lisääntyvätkö ne vankeudessa. Tässä norsunpyydystyskuvien kuvatekstit Suuresta eläinkirjasta (suom. toim. Anto Leikola, WSOY, 3. painos 1965):
Intialaiset norsut, jotka elävät Etelä-Aasian monsuunialueella Intiasta Sumatraan, ovat
afrikkalaista serkkuaan pienempiä, myös niiden korvat ja hampaat ovat melkoisesti pienemmät.
Intialaisia villinorsuja ei metsästetä niin kuin afrikkalaisia, mutta niitä pyydystetään
sekä Etu- että Taka-Intiassa kokonaisina laumoina kesytettäväksi.
Vanha urosnorsu, lauman johtaja, on on monipäiväisen ajojahdin jälkeen saatu laumoineen ajetuksi kheddah-aitaukseen, ja menossa on vangitsemisen jännittävin vaihe: maahan heitetyin silmukoin sen jalat on sidottu, ja nyt sitä pitelee kiinni kuusi kesyä naarasnorsua, samalla kun "shikarit" kiinnittävät köyden sen kaulaan.
Ei ole helppoa napata köydenpätkää aivan vangitun urosnorsun jalkojen välistä.
Mysoren maharadzan kheddah. Sen ulkoreunaa kiertää prveke, jolta norsuja voidaan tarkkailla; tässä se on katettu ruhtinaan ja kutsuvieraiden kunniaksi.
______
Tekstissäkin puhutaan vain villinorsujen pyydystämistä ja niiden kesyttämistä jo kesytettyjen avulla; missään ei mainita että norsuja lisäännytettäisiin vankeudessa.
Tuo italialaista alkuperää oleva Suuri eläinkirja oli Suomen ensimmäinen katselukirjan kriteerit täyttävä suurimittainen eläinkirja 1910-luvun jälkeen.
Norsujen kesytyksestä
7
364
Vastaukset
ruhtinaiden "metsästysleopardit" eli gepardit olivat myös aikuisina pyydettyjä ja kesytettyjä.
Eläinpuiston susi on nuollut sormiani. Saisinpa vielä joskus tavata kesyn gepardin.> Tuo italialaista alkuperää oleva Suuri eläinkirja oli Suomen ensimmäinen katselukirjan kriteerit täyttävä
> suurimittainen eläinkirja 1910-luvun jälkeen.
Vuosina 1913 - 1918 ilmestyi neliosainen, maanosittain jaettu Maapallon eläimistö, joka on edelleen Hyvinkään kirjastossa, 1970-luvun jälkeen toki varaston puolelle siirrettynä.
Hyvinkään kirjasto hankki 1960-1970-luvun vaihteessa 16-osaisen teoksen Grzimeks Tierleben. Vuonna 1997 kirjastossa todettiin että se vie liikaa hyllytilaa tjs ja soitettiin eläinkirjatilauksistaan tutuksi tulleelle Hiskille että se on tämänvuotisessa poistettavien myynnissä, mikäli kiinnostaa. Kirjasto sai 250 markkaa ja Hiski kolmattakymmentä kiloa lehittävää lukemista; yhdessä harmittelivat sitä ettei nykyisin kukaan enää osaa saksaa.- asianharrastaja
Perusteellista työtä.
- Itte piru
Voisi pohtia sitäkin, onko eettistä käyttää norsutyövoimaa. Itse näen sen hiukan epäeettisempänä kuin vaikkapa koirien käytön, koska koiria on jalostettu työeläimiksi niiden luonteen tiettyjä piirteitä suosimalla, norsuja taas ei. Voi miettiä sitäkin, millaiset työolot esimerkiksi Thaimaan matkailuteokkisuusnorsuilla on.
Toisaalta, varmaan muistatte luontodokumentin Tiikerien viidakkokoulu, jossa ilmeisesti varsin hyvin kohdeltuja norsuja oli opetettu elokuvaajiksi! - Itte piru
Itte piru kirjoitti:
Voisi pohtia sitäkin, onko eettistä käyttää norsutyövoimaa. Itse näen sen hiukan epäeettisempänä kuin vaikkapa koirien käytön, koska koiria on jalostettu työeläimiksi niiden luonteen tiettyjä piirteitä suosimalla, norsuja taas ei. Voi miettiä sitäkin, millaiset työolot esimerkiksi Thaimaan matkailuteokkisuusnorsuilla on.
Toisaalta, varmaan muistatte luontodokumentin Tiikerien viidakkokoulu, jossa ilmeisesti varsin hyvin kohdeltuja norsuja oli opetettu elokuvaajiksi!Siis matkailuteollisuusnorsuilla eikä -teokkisuus-.
- 34
"Tässä norsunpyydystyskuvien kuvatekstit Suuresta eläinkirjasta (suom. toim. Anto Leikola, WSOY, 3. painos 1965):"
Juuri tuo kirjahan se enoni hyllyssä oli.
"Toisaalta, varmaan muistatte luontodokumentin Tiikerien viidakkokoulu, jossa ilmeisesti varsin hyvin kohdeltuja norsuja oli opetettu elokuvaajiksi!"
Kyllä vain! Hienoa työtä. - A.E.A.
Mainiossa kulttuurien kehitystä ja kehitysedellytyksiä kuvaavassa kirjassa "Tykit, taudit ja teräs" mainitaan myös, että norsua ei ole koskaan varsinaisesti "domestikoitu" lajina (tai populaationa), vaan ainoastaan yksilöitä voidaan kesyttää. Paras tulos saadaan, kun norsu saadaan vangittua nuoreana ja se oppii tavoille ennestään kesyn norsulauman opastuksella.
Gepardiin pätee sama. Eli pennun voi kesyttää, mutta lajina se ei kesyynny. Useimmiten kesytyksen esteenä on ryhmädynamiikka ja urosten keskinäinen vihanpito. Idea eläinten kesytyksestä on globaali ja voimme aika suurella varmuudella luottaa siihen että ainakin kaikki kasvissyöjänisäkkäät jotka on kesytettävissä on myös kesytetty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2607713Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1564083Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1382318Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261857- 471560
- 341429
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421244Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1431047- 1421046
Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä81013
