Norsujen kesytyksestä

Jossain toisessa ketjussa tuli esille kysymys kesytetäänkö Intian suunnalla aikuisista vai lisääntyvätkö ne vankeudessa. Tässä norsunpyydystyskuvien kuvatekstit Suuresta eläinkirjasta (suom. toim. Anto Leikola, WSOY, 3. painos 1965):

Intialaiset norsut, jotka elävät Etelä-Aasian monsuunialueella Intiasta Sumatraan, ovat

afrikkalaista serkkuaan pienempiä, myös niiden korvat ja hampaat ovat melkoisesti pienemmät.

Intialaisia villinorsuja ei metsästetä niin kuin afrikkalaisia, mutta niitä pyydystetään

sekä Etu- että Taka-Intiassa kokonaisina laumoina kesytettäväksi.

Vanha urosnorsu, lauman johtaja, on on monipäiväisen ajojahdin jälkeen saatu laumoineen ajetuksi kheddah-aitaukseen, ja menossa on vangitsemisen jännittävin vaihe: maahan heitetyin silmukoin sen jalat on sidottu, ja nyt sitä pitelee kiinni kuusi kesyä naarasnorsua, samalla kun "shikarit" kiinnittävät köyden sen kaulaan.

Ei ole helppoa napata köydenpätkää aivan vangitun urosnorsun jalkojen välistä.

Mysoren maharadzan kheddah. Sen ulkoreunaa kiertää prveke, jolta norsuja voidaan tarkkailla; tässä se on katettu ruhtinaan ja kutsuvieraiden kunniaksi.
______

Tekstissäkin puhutaan vain villinorsujen pyydystämistä ja niiden kesyttämistä jo kesytettyjen avulla; missään ei mainita että norsuja lisäännytettäisiin vankeudessa.

Tuo italialaista alkuperää oleva Suuri eläinkirja oli Suomen ensimmäinen katselukirjan kriteerit täyttävä suurimittainen eläinkirja 1910-luvun jälkeen.

7

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruhtinaiden "metsästysleopardit" eli gepardit olivat myös aikuisina pyydettyjä ja kesytettyjä.

      Eläinpuiston susi on nuollut sormiani. Saisinpa vielä joskus tavata kesyn gepardin.

    • > Tuo italialaista alkuperää oleva Suuri eläinkirja oli Suomen ensimmäinen katselukirjan kriteerit täyttävä
      > suurimittainen eläinkirja 1910-luvun jälkeen.

      Vuosina 1913 - 1918 ilmestyi neliosainen, maanosittain jaettu Maapallon eläimistö, joka on edelleen Hyvinkään kirjastossa, 1970-luvun jälkeen toki varaston puolelle siirrettynä.

      Hyvinkään kirjasto hankki 1960-1970-luvun vaihteessa 16-osaisen teoksen Grzimeks Tierleben. Vuonna 1997 kirjastossa todettiin että se vie liikaa hyllytilaa tjs ja soitettiin eläinkirjatilauksistaan tutuksi tulleelle Hiskille että se on tämänvuotisessa poistettavien myynnissä, mikäli kiinnostaa. Kirjasto sai 250 markkaa ja Hiski kolmattakymmentä kiloa lehittävää lukemista; yhdessä harmittelivat sitä ettei nykyisin kukaan enää osaa saksaa.

    • asianharrastaja

      Perusteellista työtä.

      • Itte piru

        Voisi pohtia sitäkin, onko eettistä käyttää norsutyövoimaa. Itse näen sen hiukan epäeettisempänä kuin vaikkapa koirien käytön, koska koiria on jalostettu työeläimiksi niiden luonteen tiettyjä piirteitä suosimalla, norsuja taas ei. Voi miettiä sitäkin, millaiset työolot esimerkiksi Thaimaan matkailuteokkisuusnorsuilla on.

        Toisaalta, varmaan muistatte luontodokumentin Tiikerien viidakkokoulu, jossa ilmeisesti varsin hyvin kohdeltuja norsuja oli opetettu elokuvaajiksi!


      • Itte piru
        Itte piru kirjoitti:

        Voisi pohtia sitäkin, onko eettistä käyttää norsutyövoimaa. Itse näen sen hiukan epäeettisempänä kuin vaikkapa koirien käytön, koska koiria on jalostettu työeläimiksi niiden luonteen tiettyjä piirteitä suosimalla, norsuja taas ei. Voi miettiä sitäkin, millaiset työolot esimerkiksi Thaimaan matkailuteokkisuusnorsuilla on.

        Toisaalta, varmaan muistatte luontodokumentin Tiikerien viidakkokoulu, jossa ilmeisesti varsin hyvin kohdeltuja norsuja oli opetettu elokuvaajiksi!

        Siis matkailuteollisuusnorsuilla eikä -teokkisuus-.


    • 34

      "Tässä norsunpyydystyskuvien kuvatekstit Suuresta eläinkirjasta (suom. toim. Anto Leikola, WSOY, 3. painos 1965):"

      Juuri tuo kirjahan se enoni hyllyssä oli.

      "Toisaalta, varmaan muistatte luontodokumentin Tiikerien viidakkokoulu, jossa ilmeisesti varsin hyvin kohdeltuja norsuja oli opetettu elokuvaajiksi!"

      Kyllä vain! Hienoa työtä.

    • A.E.A.

      Mainiossa kulttuurien kehitystä ja kehitysedellytyksiä kuvaavassa kirjassa "Tykit, taudit ja teräs" mainitaan myös, että norsua ei ole koskaan varsinaisesti "domestikoitu" lajina (tai populaationa), vaan ainoastaan yksilöitä voidaan kesyttää. Paras tulos saadaan, kun norsu saadaan vangittua nuoreana ja se oppii tavoille ennestään kesyn norsulauman opastuksella.

      Gepardiin pätee sama. Eli pennun voi kesyttää, mutta lajina se ei kesyynny. Useimmiten kesytyksen esteenä on ryhmädynamiikka ja urosten keskinäinen vihanpito. Idea eläinten kesytyksestä on globaali ja voimme aika suurella varmuudella luottaa siihen että ainakin kaikki kasvissyöjänisäkkäät jotka on kesytettävissä on myös kesytetty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      57
      5913
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4785
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4372
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4151
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3761
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2463
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2369
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2099
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      4
      1459
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1239
    Aihe