tarpeellisuudesta. Eräs yrittäjä kertoi minulle pari päivää sitten näin: Meidän yrityksessä kauppaneuvottelut ja kaupat ruotsalaisten kanssa käydään englanniksi, vaikka meillä yrityksessä on hyvää ruotsinkieltä osaava henkilö, niin siitä huolimatta RUOTSALAISET haluavat käydä neuvottelut ENGLANNIKSI, koska he ovat tottuneet käymään kauppaa muunmaalaisten kanssa aina ENGLANNIKSI tai sitten tulkin välityksellä! Tämä yrittäjä on pienyrittäjä. Tämäkin pieni tosikertomuskin vahvistaa sen asian että suomalaisissa yrityksissä kaupankäynnissä ruotsalaisten kanssa, hyvä englanninkielen taito on valttia. Ruotsi ja ruotsalaisten eivät vaadi ruotsinkielen osaamista , vaan englanninkielellä pärjää heidän kanssaan loistavasti.
Erään yrittäjän mielipide ruotsinkielen
tarinateltta........
4115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kaksikielisiä, ruotsin-ja englanninkielisiä. Tätä suomenruotsalaiset eivät halua ymmärtää tai suomalaisten ei haluta tietää.
niin miksi ei käytetä yhteistä kieltä ruotsalaisten kanssa, eli englantia, miksi suomalaisten pitäisi puhua jotain tönkköruotsia, töntsvenskaa, hei järki käteen!
Juttelin pomon kansa isossa yrityksessä, hän sanoi että suomea yritys ei ole tarvinnut iki päivinä, kukaan eurooppalainen yritys ei ymmärrä suomea, neuvottelut käydän ruotsiksi, tanskaksi ja norjaksi, myös saksa ja ranska on vahvoilla. Elikä he eivät palkkaa pelkkää suomea osaavaa, mikä on ihan oikein koska englantia ei tarvitse ja hän sanoi että suomenkielisten englanti on niin huono laatuista, niin että se siitä suomen kielestä.
Sinultapa onnistuu tuo suomen kieli tosi hyvin! Jatka samaan malliin.