tällainen resepti:
n. 1 l viinaa
2 pll sprite/limelimppari
0,75 kuivaa valkoviiniä
2:n sitruunan mehu
pikaisia mielipiteitä kaivaten!
n. 1 l viinaa
2 pll sprite/limelimppari
0,75 kuivaa valkoviiniä
2:n sitruunan mehu
pikaisia mielipiteitä kaivaten!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ilmeisesti tarkoitat limpparipullolla 1½ litran pulloa. Kossulitra (38 til-%) kesyyntyy 3 litralla hieman alle 10-prosenttiseksi. Valkoviinissä on yleensä 11-13 %. Koko litku noin 10 % – lienee aika sopivaa vahvuudeltaan!
Vaikka valkoviini toki muulloin saakin yleensä olla kuivaa (aterialla nautittuna), niin boolissa en panisi pientä makeuden häivähdystä pahakseni. Booliviini saisi mielestäni aivan hyvin olla puolikuivaa.
Monissa booliohjeissa on liraus likööriä (ja niistä tulevaa makeutta!) mukana. Toisen sitruunan/sitruunat voisi kenties korvata jollakin liköörillä (Cointreau, Triple Sec tms.) ja käyttää boolin koristeena vaikka karambola- ja/tai kiivihedelmän viipaleita.
Totta, booliin sopii hyvin ihan makeatkin viinit, ne nuoruuden traumoja aiheuttaneet Bordeaux Blancit ja Liebfraumilchit. Kotimaiset marjaviinit maistuvat boolin jatkeena. Esimerkiksi vahva ja makea suomuurainviini, jota muuten ei varmasti juo kukaan täysjärkinen, toimii todella hyvin boolissa ja on edullista.
Kuulostaa oikein hyvältä, itselläni oli samantapainen sekoitus omissa pippaloissani jonkin aikaa sitten ja kaupaksi kävi! Likööriä ei kannata alkaa sekoittelemaan, koska lime-limppari antaa makua (kannttaa laittaa sekä spritea että lime-limsaa) ja toisekseen, liköörit kasvattavat boolin hintaa ihan kivasti jos porukkaa on tulossa enemmän. ja likööri ei anna niin hyvää ja kirpeää makua ja limsa.
tosi hyvää boolia, kun laitoin lantringiks lime-verigreippi-jaffaa! nam!