mihin johtaa?

Päivi N.

Miten se on mahdollista, että entisajan maailman sivistyksen kehto, eli mm. kaksoisvirranmaa, on isalmin vaikutuksesta muuttunut veriseksi persläveksi ja takapajuiseksi muutaman diktaattorin henkilökohtaiseksi omaisuudeksi? Ja nyt näitä musulmaaneja rahdataan jopa tänne nykypäivän sivistyksen kehtoon. Oi aikoja, oi tapoja...

1

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asia...

      näyttäisi, että et ole käsittänyt alueen tapahtumista asioista yhtään mitään, etkä niistä juuri mitään näytä tietävänkään, lainaan lyhyesti vanhaa kirjoitusta Maailmanmenoa-palstalta, mainitusta kaksoisvirranmaasta.

      >Tästä tilanne ennen sotia, kertoo Wikipedia.

      "Saddam profiloitui kommunistien ja radikaali-islamistien vastustajana...

      Saddam johti Irakin öljyalan kansallistamista. Vuoden 1973 öljykriisiä seurasi hintojen nousu ja valtion vaurastuminen. 1970-luvulla Irakiin luotiin arabimaiden paras terveydenhuolto ja pakollinen koulutus. Laajasta lukutaitokampanjasta hän sai UNESCOn palkinnon."

      Tässä hieman myöhemmin, ruokaa öljystä aikoihin...Persianlahden sodan jälkeen

      "Samansuuntaisesta kehityksestä kertovat muutkin YK:n tutkimukset. Vielä 1980-luvulla Irak oli öljyvarojensa ansiosta lähestymässä hyvää vauhtia teollistuneiden maiden elintasoa.

      Vielä vuonna 1987 oli henkeä kohden laskettu bruttokansantuote 3 500 dollaria. Tänä päivänä se on eräiden arvioiden mukaan 700 dollaria eli samaa luokkaa kuin Ruandassa.

      Työttömiä on eräiden YK:n arvioiden mukaan jopa 50 prosenttia työvoimasta. Palkat ovat niin pienet, että työssä käyvätkin joutuvat yrittämään hankkia sivutuloja.

      Pelastuksena valtaosalle väestöä on kuukausittain valtion jakama perusruokapaketti, joka tosin ei riitä koko kuukaudeksi. Ulkomaille paremman elämän toivossa on muuttanut arviolta kaksi miljoonaa irakilaista.

      Kun aikuisväestöstä vielä 1985 oli lukutaitoisia 89 prosenttia, on määrä nyt YK:n mukaan pudonnut 59 prosenttiin. Lapset joutuvat auttamaan perheensä elättämisessä monasti pienestä pitäen, ja niinpä esimerkiksi 6-vuotiaista ainakin 32 prosenttia jää täysin koulujärjestelmän ulkopuolelle.

      Denis Halliday arvioi tilannetta näin kirjoituksessaan viime vuonna:
      - Olemme tuhoamassa kokonaisen yhteiskunnan. Niin yksinkertaisesti ja kammottavasti asiat ovat."

      Tuon tilanten jälkeen Bush hyökkäsi laittomasti Irakiin ilman YK:n lupaa ja maata tuhottiin vielä pahemmin.

      Eli meneekö Irakilaisilla nyt paremmin kuin Saddamin aikaan? Lukutaito ja talous tuhoutunut infrasta puhumattakaan...köyhyys rehottaa ja miljoonia irakilaisia on pakolaisina ympäri Eurooppaa ja arabimaita.

      Yhdysvallat ja muutama muu länsimaa ovat pitäneet aluetta pelikenttänään jo 1920-luvulta alkaen vaihdellen sinne itselleen sopivia diktaattoreita nukkehallitsijoikeen miten huvittaa omien etujensa takia.

      Kannattaa hieman ottaa vaikka hakukoneella sevää asioista ja vasta sitten kirjoitella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      92
      4047
    2. 61
      3349
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3042
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      66
      2995
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      77
      2486
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2306
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      182
      2007
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2004
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      64
      1969
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      94
      1378
    Aihe