Tietovisa

Pari kysymystä illan ratoksi:

Mitkä ovat oikeat sanat ????? merkityissä kohdissa ?

1. Kalle Kustaa Korkki ????? sorkki.
2. Tillintallin tulkku, hyvin luistaa ????? .
3. Piha oli liukas ja ????? puutui.
Oikein vastanneille on luvassa palkinto.
3119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

1. nenäänsä
2. suksi
3. airo

Äänestä

1. Muniansa

2, Mulkku

3. Kalu

Äänestä

1. kalle kustaa korkki pekka lipposen kainaloa sorkki (muniansa sorkki)
2. tillin tallin tulkku hyvin luistaa mulkku (potkukelkka)
3. piha oli liukas ja kalu puutui (pulu kaatui)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*Börje* kirjoitti:

Pari kysymystä illan ratoksi:

Mitkä ovat oikeat sanat ????? merkityissä kohdissa ?

1. Kalle Kustaa Korkki ????? sorkki.
2. Tillintallin tulkku, hyvin luistaa ????? .
3. Piha oli liukas ja ????? puutui.
Oikein vastanneille on luvassa palkinto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu