Millaisia kokemuksia sinulla on PayPal-varojen siirrosta Osuuspankin tilille? Olen jo 10 arkipäivää odotellut rahojani, ja ohjeissa sanotaan 5-7 päivää. PayPalin tiedoissa lukee Completed, sivun alalaidan pikku präntissä "allow up to 7 days", mutta OP:n tilillä ei näy mitään. Vaikuttaako asiaan kenties se, että siirsin dollareita eurotilille? Olen kuitenkin käsittänyt, että valuutanvaihto tapahtuu automaattisesti jo PayPalin päässä.
Paypal --> OP kestää ja kestää
9
3040
Vastaukset
- lkjlkjlk
Yleensä 3 pankkipäivässä on ilmestynyt OPhen.
- op-visa
Minullakin on mennyt se 3 pankkipäivää tuohon
- jmkt
Yhä edelleen PayPal panttaa rahoja. Voi hyvänen aika, kun se pankkiyhteyshän testataan jokaisen PP-tilin perustamisen yhteydessä pienellä summalla juuri sen takia, että nähdään toimiiko systeemi. Niin testattiin minunkin tilini, ja hyvin toimi. Mikä tässä summassa nyt on sellaista, että ei voi siirtää?
Sinänsä hyvä, että ei kovin monta kymppiä tullut siirrettyä, koska mitä olen myöhemmin PP:sta lukenut, niin ei näytä olevan missään vastuussa mistään. Kun rahat kerran häviää jonnekin bittiavaruuteen, niin ne on siellä ja pysyy. Tai sitten ovat edelleen PP:n holveissa, tiedä häntä.
Ajattelinkin, että PayPal kuulostaa liian hyvältä ollakseen totta. Käytin sitä ulkomaisten asiakkaitten laskuttamiseen, mutta nyt näyttää siltä, että on parasta siirtyä perinteiseen menetelmään, eli kansainväliseen pankkisiirtoon. Ei ole aikaa leikkiä näitten amerikkalaisten kapitalistien kanssa. - i hate paypal
Ennen kesti 3 pankkipäivää, nykyisin ainakin 4 tai joskus 5. En oo varma johtuuko OP:sta tai Paypalista. Ei se välttämättä PayPalin vika ole, mutta noin muuten PayPalin luotettavuudesta googlaa "I hate paypal"... no voihan tuo olla OP:stakin johtuva viivästys.
- 8+1
Ei kai tuo viive liity op:n ongelmiin? Sehän ei ole maksanut palkkoja ja eläkkeitä ajallaan.
Olisi mielenkiintoista kuulla, miten nopeasti muiden pankkien tileille paypalista rahat siirtyvät. Kannataako vaihtaa paypaliin toisen pankin tili osuuspankin sijaan? - jmkt
8+1 kirjoitti:
Ei kai tuo viive liity op:n ongelmiin? Sehän ei ole maksanut palkkoja ja eläkkeitä ajallaan.
Olisi mielenkiintoista kuulla, miten nopeasti muiden pankkien tileille paypalista rahat siirtyvät. Kannataako vaihtaa paypaliin toisen pankin tili osuuspankin sijaan?Otin yhteyttä PayPalin asiakastukeen ja sieltä vastattiin (ihme kyllä saman vuorokauden sisällä), että rahojen "olinpaikkaa" aletaan selvittämään 14 arkipäivää siirtotapahtuman jälkeen. Otin yhteyttä myös Osuuspankkiin, mutta sieltä ei osattu neuvoa mitenkään; kehottivat vain ottamaan uudestaan yhteyttä PayPaliin. Joudun nyt ilmeisesti faksaamaan PP:lle jotain pankkitietojani, ainakin tiliotteen siirron jälkeiseltä ajalta. Tiedä sitten miten nopeasti löytävät ne rahat, ja mistä tietojärjestelmän mustasta aukosta. Kiinnostava filosofinen kysymys sinänsä, että miten virtuaalinen raha voi ylipäätään kadota mihinkään.
- lkjlkjlk
jmkt kirjoitti:
Otin yhteyttä PayPalin asiakastukeen ja sieltä vastattiin (ihme kyllä saman vuorokauden sisällä), että rahojen "olinpaikkaa" aletaan selvittämään 14 arkipäivää siirtotapahtuman jälkeen. Otin yhteyttä myös Osuuspankkiin, mutta sieltä ei osattu neuvoa mitenkään; kehottivat vain ottamaan uudestaan yhteyttä PayPaliin. Joudun nyt ilmeisesti faksaamaan PP:lle jotain pankkitietojani, ainakin tiliotteen siirron jälkeiseltä ajalta. Tiedä sitten miten nopeasti löytävät ne rahat, ja mistä tietojärjestelmän mustasta aukosta. Kiinnostava filosofinen kysymys sinänsä, että miten virtuaalinen raha voi ylipäätään kadota mihinkään.
Laitoimpa itse juuri kotiutukseen Osuuspankkiin vajaan 400e, katsotaan milloin ilmestyy vai meneekö nekin mustaan aukkoon.
- Palutetta ja paljon
- lkjlkjlk
Hyvin toimii Paypal yhteys Osuuspankkiin. Lauantaina siirtämäni summa oli tänään tilillä. Turha syytellä pankkia tai Paypalia, jos ei osata laittaa tilitietoja oikein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1621384
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40985Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38715- 14630
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28622- 36616
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20592Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30567Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17553