Nyt taisi Lipposen Natokiihkoilu tulla Suomen kansallekin selväksi, kun "naapurimme Juri" antoi asiasta lausonnon. Jäänemme odottamaan Lipposen puolustuspuhetta ja anteeksipyyntöä, jota lienee turha toivoa. Mutta toivokaamme, että naapurimme antaa anteeksi Lipposen liputuksen Naton puolesta, eikä lisää joukkojaan rajojemme läheisyyteen. Lisäksi sopii toivoa, että Anneli Jäätteenmäen paljastamat asiat saavat nyt oikeat mittasuhteet. Keskustelkaa asiasta mieluummin, kuin asian vierestä.
Juri ei pidä Natosta
apropos
10343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Juri Derjabin on vanhoja Kremlin haukkoja, joka Kekkosen aikaan kirjoitteli lehdissä "Juri Komissarov" nimimerkillä.
Derjabinin äänessä on kylmän sodan sävyt.
Onneksi Suomi on Kekkosen presidenttikauden jälkeen ollut itsenäinen valtio, jonka itsemääräämisoikeus lisääntyi myös EU-jäsenyyden ansiosta.
Suomen luonnollinen seuraava askel on täysjäsenyys NATO:ssa.
Paavo Lipponen on visionääri, joka puhui SDP:ssä mm. EU:sta jo 70-luvulla, jolloin mm. Keskustapuolue halusi Suomen tiukempaa liittoa Neuvostoliiton kanssa.
Paavo Lipponen kuului Ei-EEC-porukkaan, joka osoitti mieltään Helsingin kaduilla. Paavo Lipponen ja Jaakko Blomberg kirjoittivat 1971 pamfletin, missä suorastaan vaaditaan, että Suomen YYA-sopimus tulkitaan niin kuin minkä (muun) tahansa Varsovan liiton maan YYA-sopimus.
Tämä tapahtui aikana, jolloin Risto Hyvärinen ja Keijo Korhonen kävivät kommunikeasotaa YYA-sopimusten tulkinnasta.
Paavo Lipponen on kuin voikukka, joka aina kääntyy aurinkoon, on se sitten imperialismin musta tai kommunismin punainen.
"Mutta toivokaamme, että naapurimme antaa anteeksi Lipposen liputuksen Naton puolesta"
Ensi sijassa toivokaamme, että kepu ei enää ikinä käyttäisi Itäisen Vaalipiirin vaaliapua.
Kepulaisille taitaa olla tosi vaikea sijoittaa itsenään nykyiseen, vapaaseen tilanteeseen.
Herätys kepulaiset. Ei ole enää YYA:ta, ei K-linjan mahtia, - nyt ollaan avoimessa demokraattisessa yhteiskunnassa.
Tämä on tietenkin vaikea ymmärtää Pohjois-Korean tyypisessä diktaattori ja yhden totuuden yhteiskunnassa hallitsemaan tottuneelle kepulle.
Keskustan kannattajat haikailevat takaisin vanhoja "hyviä" aikoja, jolloin ruplarahaa virtasi puolueen kassaan Neuvostoliitosta.
Mikäli Suomi liittyy NATO:on, Keskustan haave Neuvostoliiton paluusta kariutuu lopullisesti.
Urho Kekkonen sai todistetusti Arvo Korsimon ollessa Keskustapuolue/Maalaisliiton puoluesihteerinä useaan otteeseen rahaa vaalikassaan ja muutenkin Neuvostoliitosta.
Tämä on puolueen historian yksi arimmista asioista. Siitä ei saisi vieläkään keskustella.
Lipposen heikkous on siinä, ettei hän uskalla tulla esiin puhemiehenkäytävältä ja näyttää keskisormea Derjabinille.
Suomen "kovan ytimen" miehet ja naiset ovat tositilanteessa varsiNAISIA vellihousuja.
En usko, että edes EVA uskaltaa vastata Derjabinin kirjoitukseen.
Näyttää kuitenkin siltä, että tämä ei paljoa haittaa puolustusministeri Seppo Kääriäistä, joka haluaa suomalaiset EUn 13 500 sotilaan 15-päivän toimintavalmiusjoukkoon.
Derjabin artikkelissaan mainitsi, että Martti Ahtisaari aloitti sotilaallisen liittoutumattomuuspolitiikan ja liputtaa avoimesti Nato-jäsenyyden puolesta ja että Paavo Lipponen sanoi Nato-jäsenyyden olevan "vain ajan kysymys".
Sen sijaan Tarja Halosta artikkelissa muistettiin positiivisesti, Erkki Tuomiojaa ei siinä edes mainittu ja puolustusministeriön Nato-selvitys, Järventauksen työryhmä, meni puolustusministeriön sijasta pääesikunnan piikkiin.
Gustav Hägglundin kommentit Nato-jäsenyyden lykkäämisestä muistettiin samoin kuin Juhani Kaskealan kommentti siitä, että Nato on ainoa toimiva koneisto, mihin EU voi turvallisuutensa perustaa.
On todella mielenkiintoista nähdä, miten Seppo Kääriäinen selittää neliskulmaisen pyöreäksi savolaisella taidollaan ja miten Risto EJ Penttilä vastaa EVAnsa puolesta Derjabinin kommentteihin, koska myös Elinkeinoelämän valtuuskunta, kokoomuksen puoluejohtaja jne. mainittiin Natoa kannattavan oikeiston jäseniksi.
Veikkaan, ettei Risto EJ Penttilällä ole rohkeutta käydä loppuun asti Juri Derjabinin kanssa aloittamaansa keskustelua.
EVA on huono keskustelutakuu veteraanisuurlähettilästä vastaan.
Keskustalle tyypilliseen tapaan täällä kyyristellään Venäjän suuntaan eikä kukaan "Jäätteenmäki" paljastele sitä, että pääministeri haluaa Suomelle omat taistelujoukot osaksi EU;n puolustusydintä ja puolustusministeri neuvottelee salaisesti USA:n kanssa asekaupoista.
enkä kyyristele Venäjän suuntaan. Ihmettelen vaan miksi Suomen johtavat, asiantuntevat, kokeneet, toivottavasti historiansa tuntevat poliitikot eivät kerro asioiden todellista yhteyttä. Ei tarvitse olla rähmällään mihinkään suuntaan, vaan reilusti puolueeton maa, mitä ainakin minun käsitykseni mukaan suurin osa Suomen kansasta toivoo. Lisäksi en pidä siitä, että suomalaisille ei kerrota suoraan miten meitä viedään Natoon. Asioiden salaaminen ei tuota toivottua tulosta, vaan käy niinkuin Lipposen/Jäättenmäen tapauksessa tulee "rumaa jälkeä" turhaan.
Totta helvetissä Venäjä tuo joukkoja lisää Nato-rajojensa läheisyyteen. Mutta mistä tiedät varmasti, ettei se tuo niitä ilmankin?
,tiedätkö sinä. Asian ydinhän oli; Suomen tulisi olla puoleeton ja historiansa tunteva ja lisäksi pitäisi luottaa vankan taustan omaaviin johtajiinsa (?), ettei näin pääsisi käymään.,