orkein oikeus tuomitsi Veikkauksen maksamaan kahdelle Monivetoa pelanneelle miehelle yli neljän vuoden takaiset voittorahat.
Yksi miesten veikkaamista kolmesta jalkapallo-otteluista oli jouduttu keskeyttämään kotijoukkueen kannattajien rynnättyä kentälle. Kyseessä oli Ruotsin jalkapallon pääsarjan ottelu Hammarby-Djurgården elokuussa 2006. Se keskeytettiin 55. peliminuutilla tilanteessa 0-3.
Tämä vahvistettiin sarjan sääntöjen mukaan ottelun lopulliseksi tulokseksi. Samaa loppulukemaa oli myös kaksikko veikannut.
Veikkauksen mielestä ottelu jäi ilman tulosta, ja se vain palautti pelatut rahat takaisin. Sekä käräjäoikeus että hovioikeus olivat sitä mieltä, ettei miehillä ollut oikeutta voittorahoihin.
Miesten kanta voitti kuitenkin korkeimmassa oikeudessa. Oikeus määräsi Veikkauksen maksamaan kummallekin voittorahat eli noin 26000 euroa korkoineen. IS.
Kerrankin oikeus voitti.
Veikkaus hävisi moniveto
kamppailun.
2
666
Vastaukset
- jebouuuuuuuuuuuuuuuu
Suomi on sittenkin oikeusvaltio, vaikka se menikin korkeimpaan oikeuteen.
Parhaimmat onnittelut! - adsfdasfadsfads12312
Kiva uutinen, tuli ihan hyvä mieli :)
Mitäs veikan säännöt sanoivat tuolloin // nykypäivänä keskeytetyistä otteluista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2522308- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä481367Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41846
- 15827
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25776Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647