Facebookin käyttö on mahdollista myös HTTPS:n kanssa, eli salatun selainyhteyden yli. HTTPS:n käyttö on suositeltavaa aina kun mahdollista, mutta erityisesti silloin kun käytetään avoimia, salaamattomia langattomia verkkoja. HTTPS:ää käyttämällä Facebookin käyttöäsi ei voida seurata avoimessa Wlanissa, eli langattomassa verkossa.
Jos jostain syystä et vielä saa HTTPS:ää päälle omalle Facebook-tilillesi, käyttäjätilisi luultavammin sijaitsee palvelimella mitä ei vielä ole vaihdettu tai päivitetty.
HTTPS:n saat päälle Facebookkiin näin;
1. Klikkaa "käyttäjätili" auki ylävalikosta
2. Valitse "Käyttäjätilin asetukset"
3. Valitse "Käyttäjätilin turvallisuus"
4. Laita rasti ruutuun kohdassa Suojattu selaaminen (https)
[x] Selaa Facebookia salatun yhteyden (https) kautta aina kun mahdollista
Facebookin omassa blogissa on asiaan liittyvä artikkeli (englanniksi);
https://blog.facebook.com/blog.php?post=486790652130
-- Antti / CERT-FI
Tiesitkö, että Facebookin kanssa on mahdollista käyttää HTTPSää?
6
739
Vastaukset
- tonteero
Muistathan myös, että lisäämiesi kuvien omistusoikeus siirtyy facebookille siinä vaiheessa, kun ne sinne lataat, ja näin ollen saattaa kuvasi säilyä palvelimilla vuosia vielä sen jälkeenkin jos facebook-tilisi poistat.
- jjkklgfgfgh
Facebookissa voi lisätä ja poistaa kuvia milloin haluaa omalta tililtä , mutta "tykkää" sivustoille laittamia kuvia ei luultavasti voi poistaa.
- tonteero
jjkklgfgfgh kirjoitti:
Facebookissa voi lisätä ja poistaa kuvia milloin haluaa omalta tililtä , mutta "tykkää" sivustoille laittamia kuvia ei luultavasti voi poistaa.
toki niitä poistaa voi muttei ne koskaan poistu.. kuvat jäävät facebookin palvelimelle Yhdysvaltoihin. Halusit sinä sitä tai et. :)
- A.H.
Minulla ainakin se ongelma käytettäessä https-yhteyttä että chat-toiminto ei silloin toimi.
- Myoöos
Kun alkaa pelata zyngan pelejä tulee kysmys haluatko vaihtaa http hen kun ei voi muuten pelata. Huono juttu kun rasti menee sitten pois ja taasen pitää mennä laittaan päälle https. Mutta chatti näytti toimivan
- Cruzan
Jos käytätte Firefox selainta, ottakaa käyttöön HTTPS Everywhere laajennus. Se ottaa https'n käyttöön myös monella muulla nettisvustoilla automaattisesti:
http://www.eff.org/https-everywhere
---
Olli Haukkovaara
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ja taas ammuttu kokkolassa
Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.726298- 1385692
Helena Koivu on äiti
Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.4743542Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?
Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s1131944- 391331
Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.
Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved3871310- 681118
Sydämeni on sinun luona
Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun471014Trump ja Venäjä
Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja110952Jatkuva stressitila
On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan54920