Tiesitkö, että Facebookin kanssa on mahdollista käyttää HTTPSää?

nettiviisas

Facebookin käyttö on mahdollista myös HTTPS:n kanssa, eli salatun selainyhteyden yli. HTTPS:n käyttö on suositeltavaa aina kun mahdollista, mutta erityisesti silloin kun käytetään avoimia, salaamattomia langattomia verkkoja. HTTPS:ää käyttämällä Facebookin käyttöäsi ei voida seurata avoimessa Wlanissa, eli langattomassa verkossa.

Jos jostain syystä et vielä saa HTTPS:ää päälle omalle Facebook-tilillesi, käyttäjätilisi luultavammin sijaitsee palvelimella mitä ei vielä ole vaihdettu tai päivitetty.

HTTPS:n saat päälle Facebookkiin näin;

1. Klikkaa "käyttäjätili" auki ylävalikosta
2. Valitse "Käyttäjätilin asetukset"
3. Valitse "Käyttäjätilin turvallisuus"

4. Laita rasti ruutuun kohdassa Suojattu selaaminen (https)
[x] Selaa Facebookia salatun yhteyden (https) kautta aina kun mahdollista

Facebookin omassa blogissa on asiaan liittyvä artikkeli (englanniksi);
https://blog.facebook.com/blog.php?post=486790652130


-- Antti / CERT-FI

6

793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tonteero

      Muistathan myös, että lisäämiesi kuvien omistusoikeus siirtyy facebookille siinä vaiheessa, kun ne sinne lataat, ja näin ollen saattaa kuvasi säilyä palvelimilla vuosia vielä sen jälkeenkin jos facebook-tilisi poistat.

      • jjkklgfgfgh

        Facebookissa voi lisätä ja poistaa kuvia milloin haluaa omalta tililtä , mutta "tykkää" sivustoille laittamia kuvia ei luultavasti voi poistaa.


      • tonteero
        jjkklgfgfgh kirjoitti:

        Facebookissa voi lisätä ja poistaa kuvia milloin haluaa omalta tililtä , mutta "tykkää" sivustoille laittamia kuvia ei luultavasti voi poistaa.

        toki niitä poistaa voi muttei ne koskaan poistu.. kuvat jäävät facebookin palvelimelle Yhdysvaltoihin. Halusit sinä sitä tai et. :)


    • A.H.

      Minulla ainakin se ongelma käytettäessä https-yhteyttä että chat-toiminto ei silloin toimi.

      • Myoöos

        Kun alkaa pelata zyngan pelejä tulee kysmys haluatko vaihtaa http hen kun ei voi muuten pelata. Huono juttu kun rasti menee sitten pois ja taasen pitää mennä laittaan päälle https. Mutta chatti näytti toimivan


    • Cruzan

      Jos käytätte Firefox selainta, ottakaa käyttöön HTTPS Everywhere laajennus. Se ottaa https'n käyttöön myös monella muulla nettisvustoilla automaattisesti:

      http://www.eff.org/https-everywhere
      ---
      Olli Haukkovaara

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      260
      2055
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      16
      1490
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      210
      1297
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1135
    5. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      70
      1015
    6. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      933
    7. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      914
    8. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      856
    9. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      840
    10. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      823
    Aihe