kommunismi yleensäkin.
Onpa kuollut palsta, kuten
4
250
Vastaukset
- hiljasta on..
eihän palsta täällä vielä kovin pitkään ole ollutkaan, saa näkee piristyykö vaalien alla. Kommunismin kuolemasta ei kannata vielä mennä sanomaan, se elää ja muuttuu, nyt jo jenkeissä kadehditaan kiinalaisten mallia, jossa työväki tottelee kun puolueesta käsketään ja se eliittipuoli kasvaa taloutta markkinoiden suuntaan avaten, vastaavaa voi olla edessä kaikkialla globalisaation edetessä ja kilpailun kiristyessä kohti pohjaa.
http://www.wisegeek.com/what-is-a-race-to-the-bottom.htmkommunismilla kasva vaan kapitalistiset venkeet siellä on rahan teossa. Kun elintaso nousee niin veikkaan lyhyttä ikää kommunistiselle kurinpidolle Kiinassa. Ihmiset näkevät vapautta muualla ja haluavat sitä myös kotimaahansa.
Totuus kuitenkin on, että Kiinan komut olivat viisaampia kuin Neukkulan kun hoksasivat ajoissa alkaa vaurastumisen.- hiljaista on
Työeläkeläinen kirjoitti:
kommunismilla kasva vaan kapitalistiset venkeet siellä on rahan teossa. Kun elintaso nousee niin veikkaan lyhyttä ikää kommunistiselle kurinpidolle Kiinassa. Ihmiset näkevät vapautta muualla ja haluavat sitä myös kotimaahansa.
Totuus kuitenkin on, että Kiinan komut olivat viisaampia kuin Neukkulan kun hoksasivat ajoissa alkaa vaurastumisen.Se vaurastui koko ajan aina talousuudistusten alkamiseen asti, talouskasvu oli hidasta mutta vakaata, talousromahdus alkoi tapahtua vasta Gorbatshovin uudistusten aikaan, se todellinen talousromahdus maassa tapahtui Neukkulan hajottua ja Venäjän ottaessa USA:sta talousneuvojia ja oppeja vastaan ja kun niitä alettiin toteuttaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Neuvostoliiton_hajoaminen
http://thereaganyears.tripod.com/coldwar.htm hiljaista on kirjoitti:
Se vaurastui koko ajan aina talousuudistusten alkamiseen asti, talouskasvu oli hidasta mutta vakaata, talousromahdus alkoi tapahtua vasta Gorbatshovin uudistusten aikaan, se todellinen talousromahdus maassa tapahtui Neukkulan hajottua ja Venäjän ottaessa USA:sta talousneuvojia ja oppeja vastaan ja kun niitä alettiin toteuttaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Neuvostoliiton_hajoaminen
http://thereaganyears.tripod.com/coldwar.htmjos kaikki oli hyvin? Veikkaan hänen nähneen sen mädäntyneen talouden ja infrasruktuurin jota ei enää voinut parantaa vanhalla systeemillä ja oli aloitettava uudistukset.
Talousromahdus tuli koska oltiin veloissa korviaan myöden kapitalistisiin maihin eikä oma tuotanto enää kyennyt tuottamaan sitä pääomaa joka olisi tarvittu tasapainottamaan talous.
70 vuotta, alkaen joskus 1917 oli saarnattu oma-aloitteellisuuden turmiollisuudesta, mistä sitä nyt oltaisiin saatu ja siksi sieltä ei alkanut nousta pikkufirmaa jotka olisivat työllistäneet ihmisiä kuten läntisissä maissa. Kommunismi kaatui omaan kyvyttömyyteensä hoitaa työt ja pääomat kuntoon joka olisi taannut tuottavuuden kasvun kuten lännessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk18110227Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi219672Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1648234Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2787714Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1696626Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k886050Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j665891Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit1034947Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja274021Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html1122560