Miksi v*****a Ruotsi on toinen virallinen kieli jos sen osaaminen ei riitä jatkoon pääsemiseksi Suomen Idosl kisassa. Tehkää Suomesta sitten yksikielinen.
Miksi Suomi on kaksikielinen
8
465
Vastaukset
- grjiojgkfld
Koska Suomi on ollut Ruotsin vallan alaisuudessa. Viro on myös kaksikielinen, Eesti ja Venäjä, koska Viro on ollut Venäjän vallan alaisuudessa. Takaisin koulun penkille siitä, sivistymätön!
- totanoini
ehkä se oli retorinen kysymys?
- maa!!!!
totanoini kirjoitti:
ehkä se oli retorinen kysymys?
Entä jos eteen tulisi tilanne. Koelauluihin astelee todella hyvä laulaja, hän ei osaa kunnolla Suomea ja häntä ei päästettäisi jatkoon.
Pitää huomata myös yksi seikka. Vaikka joku ei osaa juurikaan Suomea, mutta jos on oikeasti lahjakas ja omaa todella hyvän äänen suomalaiset tuottajat aja biisin tekijät työstävät levyä. Se saadaan ehkä myyntiin myös ulkomailla niin toisihan se huomattavasti mainetta myös suomalaisille musiikkialalla työskenteleville.
Moneen isoon ulkomaiseen hittibiisiin kun on kädenjälki jääänyt juuri Ruotsista.
Tunnetuimpana varmasti Max Martin. Kyllä Suomessakin osaamista on.
Suomalaisen Hiphop tuottaja Sakke Aallon Snoop Dogille tekemä kappale
http://www.youtube.com/watch?v=c4mfOKKj3eA
Kuulehan sen osaamisen myös muiden suomalaisten säveltäjien suomalaisille tehdyissä biiseissä sekä Sakke Aallon joka on tehnyt kappaleita mm. Fintelligenssille sekä Signmarkille. - Ei kaksikielinen
Viro on nykyään ihan virallisesti yksikielinen maa, jonka ainoa pääkieli on todellakin viron kieli huomattavasta
venäläisvähemmistöstä huolimatta ja olisikin ihan järkevää, että myös Suomessa suomi olisi ainoa virallinen kieli
valtakunnallisella tasolla ja ruotsilla olisi vähemmistökieliasema kuten saamella ja romanikielellä.
- d6d6d6d6d6d6
Ihmetytti kyllä myös, miksi kritisoitiin, että ei käy, kun ei osaa suomea.....ruotsi kyllä vaikutti sujuvan melko hyvin. Outo juttu.
- Janis Petke
Oudompaa oli sitten se, että se malesialainen pääsi jatkoon vaikkei suomi oikein sujuvasti taitu. Miksei kriteerit ole kaikille samat?
- -72
osaa suomea, älä edes yritä osallistua koelauluihin. Tämä pitäisi tiedottaa jo hakukaavakkeessa.
- Malttia, malttia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1476822Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/746142508Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk471720Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141401Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna891252- 711107
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631063Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481055Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.271049- 63976