Kyllä porvarit on huolissaan..

Venäjän ja Putinin tilasta! Kun halosen neuvottelut Putinin kanssa meni jenkkien tiedoksi!
25325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Miten tämä Aleksander Stubbikin kuolasi sen Gondolezza Ricen perään, kun Helsinki City-maratonia juostessaankin kehui ajattelevansa hänen sääriä? Eikös yleensä näiden diplomaattien tehtävä ole juuri sitä varten, että välittävät omaan maahansa ajankohtaisia ja poliittisia asioita? Eikös tässä Paavo Lipposen tapauksessakin ollut kysymys normaalista ajankohtaisten tiedojen välityksestä? Tietysti näitä Kimmo Saseja sun muita kaivelee se, että he eivät näitä tietoja saanet ja siksi porvarimedian piti nostaa suuri älämölö. Niin kuin tiedämme kokoomuksen politiikkoille Tarja Halonen ei ole ollut koskaan Presidentti, vaan Sauli Niinistö, niin miksi Tarja Halosen olisi pitänyt tälläiselle jengille välittää jokainen pieraisu.

Äänestä

Eikö ole huolestuttavaa jos keskustelut joita Suomen ulkopolittikan johdossa tapahtuu menne ensin USAn lähetystöön ja vasta myöhemmin jos ollenkaan vaiikapa eduskunnalle.

Herää kysymys minka maan edustajan Tarja Halonen käy keskusteluja mm. Putinin kanssa.

Demareille on toki jo 1918 lähtien ollut koko itsenäinen Suomen valtio ollut kyseenalainen, Demarit olivat jo tuolloin valmiita tuhoamaan Suomen itsenäisyyden. Joten porvarin on syytä olla huolissaan, jos Presidentti

Mahdollisesti vahingoittaa Suomea.

Tiedotuskäytäntö on vähintäänkin outo; varsinkin kun Suomen oma eduskunta on jätetty informoimatta.

NINEL

Äänestä

Nyt alkaa lörppäsuu Ilkka Kanervan puntit tutista

Äänestä

Käänsitkö kelkkasi, kuten käännät keskiviikkoisuin risasen t-paitasi?

Äänestä

Ilkka Kanerva se oikea ameriikkaan päin laulaja on ja tätä miestä pitäisi pitää enemmän silmällä. Ajatekaapas tämän Ilkka Kanervan ikää, hän on vanha mies ja draivi päällä edelleen. Tietysti Italiassa Berlusconi on jo yli seitsemänkymppinen, kauneusleikattu ja Ilkka Kanervan tapaan hänelläki on nuoriin naisiin addiktio. Berlusconin ikään ehdittyä Ilkka Kanerva kerkiää vielä laulamaan ameriikkaan paljon tietoja politiikkojemme kanssakäymisistä ja tempuista, Ilkka Kanerva on sanonut tykkäävänsä ihmisten kanssa häräämisestä.

Äänestä
  • Putin arvosti itsepäistä Halosta. Helsingin sanomat kirjoittaa :

    " Kalelan mukaan Halonen piti päänsä Putinin kanssa, joka jossain vaiheessa sanoi Haloselle: "Olet hyvin vaarallinen nainen." "

    Olisipa Kekkosesta ja Väyrysestä ollut aikanaan "miestä" sen verran, kuin Halosessa.

    Äänestä

  • Kanttarina kirjoitti:

    Putin arvosti itsepäistä Halosta. Helsingin sanomat kirjoittaa :

    " Kalelan mukaan Halonen piti päänsä Putinin kanssa, joka jossain vaiheessa sanoi Haloselle: "Olet hyvin vaarallinen nainen." "

    Olisipa Kekkosesta ja Väyrysestä ollut aikanaan "miestä" sen verran, kuin Halosessa.

    Juoksutyttönä?

    Äänestä

  • Kanttarina kirjoitti:

    Putin arvosti itsepäistä Halosta. Helsingin sanomat kirjoittaa :

    " Kalelan mukaan Halonen piti päänsä Putinin kanssa, joka jossain vaiheessa sanoi Haloselle: "Olet hyvin vaarallinen nainen." "

    Olisipa Kekkosesta ja Väyrysestä ollut aikanaan "miestä" sen verran, kuin Halosessa.

    nousi heitä itseään vastaan! Huomenna Paavo Lipponen lisää porvareiden tuskaa! Paavon paljastukset on pientä kokoomuksen NATO intoilijoiden rinnalla!

    Äänestä

  • varma kosto kirjoitti:

    nousi heitä itseään vastaan! Huomenna Paavo Lipponen lisää porvareiden tuskaa! Paavon paljastukset on pientä kokoomuksen NATO intoilijoiden rinnalla!

    Natooon liitymistä?

    Äänestä

se on ihan sama miten ryssät ryssii maansa kehitymaaasteelle

Äänestä

Porvareiden on syytä olla huolisaan myös siitä, kun ameriikkalaiset kaappasivat ovelalla tempulla tämän Nokiamme, pistämällä sen johtoon Microsoftin miehen. Kokoomuksen politiikot ovat olleet nelinkontallaan ameriikkaan päin ja nuoleskelleen koko tämän hallituskauden ameriikkalaisten varpaiden välitkin, niin kuin Stubbin uneksinnoistakin voi päätellä. Ei ole auttanut tämä nelinkontillaolo, Nokia lähtee!

Nokian lähtölaskenta Suomessa on alkanut. Miedän suomalaisten on turha kuvitella ja uskoa, että ameriikkalaiset pelastaisivat meidän suomalaisten työpaikat jättämällä toimintoja Suomeen. Suomi on kallis maa ameriikkalaisesta perspektiivistä katsottuna, miten tänne nyt yks kaks ameriikkalaisten kannattaisin investoida. Ruotsikin, joka ei kuulu euroon, on tässä asiassa parempi investointikohde tällä hetkellä.

Tietysti ameriikkalaisille kelpaa meidän Suomen veronmaksajien selkänahasta revityt investointi- ym. tukirahat, joita on Mauri Pekkarisen putiikista virranut joka vuosi nokialle miljardeja. Taitaa tämä Nokia keikkua tälla hetkellä näiden TEKES-rahojen kärjessä. Siis me suomalaiset veronmaksajat olemme osaltamme joka vuosi rahoittamassa näiden Nokian johtajien suuria palkkoja bonuksia.

Äänestä

Meille aikaa seuraaville vanhaan liittoon kuuluville suomalaisille on tullut selväksi se, että Nokia on nyt siirtämässä tutkimus- ja kehitystoimintaansa pois Suomesta osana Microsoftin kanssa tehtävää yhteistyötä. Onhan tällainen asia käynyt mielessä jo monta kertaa, mutta eilinen pisti faktat eetteriin. Pisti sellaiset faktat, että Jorma Ollilakin on mennyt hiljaiseksi, ei sanan sanaa, vaikka Nokian hallintoneuvoston puheenjohtaja ja brändimiehemme.

Tämä eilinen eetterissä vellova merkitsee laajoja joukkoirtisanomisia suomalaisille Nokian työntekijöille, ehkäpä työväenpuolue kokoomusta kannattavillekin. Voisi vaikkapa iloita tästä, omat puukottavat joskus eikös vain? Kyllähän nämä Nokian työntekijät ovat tuudittautuneet prinsessa ruususen uneen ja eläneet herroiksi, mutta nyt on arki koittanut. Kaikesta porvarivihastani huolimatta olen sitä mieltä, että Nokian pitäisi maksaa näille "herroiksi eläneille" irtisanottaville tuntuvat erorahat sekä järjestettävä heille uudelleenkoulutusta tarpeen mukaan uuteen ei herra-ammattiin.

Niin kuin muistamme menneisyydestä ja silloin, kun Nokia irtisanoi Saksan Bochumista 2000 henkilöä, siellä maksettiin työntekijöille korvauksia sadoilla miljoonilla. Suomi ei ole Saksa ja Saksassa ei ole kokoomusta työväenpoluetta ja juuri tämän takia täällä Suomessa työntekijöitä ei arvosteta. Varmaan täältä Suomesta ja meidän Nokialta lähteneet saavat tyhjän nyhjäistä, ei ainakaan kokoomus työväenpuolue ole puoltamassa tällaista asiaa - irtisanomisrahaa työntekijöille.

Suomessa on Euroopan huonoimpiin kuuluva joukkoirtisanomissuoja. Ei pitäisi olla missään olosuhteissa hyväksyttävää, että ylikansalliset yhtiöt kohtelevat puutteellisen irtisanomissuojan varjolla suomalaisia työntekijöitään muita huonommin, mutta meillä Suomessa on. Porvarihallitus ja etenkin kokoomus työväenpuolue ovat omalta osaltaan vastuussa irtisanomisista, kun se ei ole suostunut parantamaan joukkoirtisanomissuojaa, vaikka tätä asiaa SDP:n politiikot ovat olleet koko ajan vaatimassa.

Me suomalaiset veronmaksajat olemme siis tukeneet Nokian tutkimus- ja kehittämistyötä suoraan ainakin 160 miljoonalla vuodesta 1997. Olemme siis miljoonilla osallistuneet Nokian rattaiden rasvaamiseen ja hyvin rasvattuna se sitten maan tavan mukaan siirretään pois Suomesta. Ensin siirretään pois tuotanto, sitten tutkimus ja kehitys. Siinä kaikki, koko Nokia menestystarina!

Äänestä
  • Tätä asiaa varten Esko Aho seisoo NOKIA:n hallituksessa, kuin paska Junttilan tuvan seinässä! Peruukki Pekkariseen osn suora yhteys!
    Pitää NOKIA:n saada Suomalaisilta veronmaksajilta rahat työapikkojen siirtoon Kiinaan!

    Äänestä

Niin kuin muistamme edellinen porvarihallitus Esko Ahon johdolla siirtää rysäytti valtion omistamat Nokian osakkeet SITRALLE. Sitten muutaman vuoden päästä Esko Aho änkäsi itsensä SITRA:n yliasiamieheksi ja Nokian osakkeiden arvo oli triplaantunut miljardiarvoon. Esko Aholla oli nyt SITRA:ssa varoja millä mällätä ja mälläsihän hän. Rakennutti SITRA:lle Helsingin Ruoholahteen itselleen oikean monumentin ylimmän kerroksen puusaunoineen.

Esko Aho sitten änkäsi itsensä Nokian johtoon ja samanaikaisesti Nokian pahoinvointi silmissämme alkoi. Nokialle ei missään tapauksessa valittu suomalaista johtajaa, vaan sen piti tietysti olla ulkomaalainen ja mikäs sen parempi, kuin Microsoftin johtaja. Nyt Nokia on henkitoreissaan ja sitä pistetään lihoiksi maan tavan mukaan, tosin nyt voitot menevät muiden kudjuun, kuin meidän suomalaisten lypsäjien.

NYT SAAMME NIELEKSIÄ NÄITÄ PORVARIHALLITUKSIEMME HEDELMIÄ JA TÄMÄ NOKIA ON YKSI KATKERA NIELTÄVÄ.

Äänestä
  • Ei Nokia Suomesta lähde yhden puusaunan takia ,vaan kalliin työvoiman
    takia joka on seurausta SAK:n palkkojen prosenttikorotuksista ,näinhän
    niitä tuloeroja on kasvatettu "sossujen" valtakauden 50-luvulta lähtien
    ovatolleet hallitusvastuussa eniten.Nyt syytelevät toisia talouspolitiikasta.
    Muistellaanpas viellä niitä vuotoja Vigislisistä -Savitovuotoon asti kyseessä
    on ollut aina Demari ja pölläkkä kävikään UKK:n aikana .Nyt media etsii
    vain lautakasaa jonka Junger paljasti!!
    Mikä pölläkkä vuosikausia Nuorisosäätiöstä ja taas vesiperä
    Tämäkin kirjoitus varmaan poitetaan olemme sensuurivaltiossa eisaa
    arvostella määrättyä

    Äänestä

Eiköhän tämä ole nyt tällä kertaa Nokia-näytelmä ja saamme seurata, kun Suomessa taas yksi suuri yritys pistetään lihoiksi Kemijärven Stora Enson tapaan? Nämä tehtaiden ja laitoksien tyhjennykset ovat olleet tämän porvarihallituksen aikana melkein jokapäiväistä leipää. Miten Espoossakin edellisen vuonna tyhjennettiin Nokia Siemens Networksin kokonainen yksikkö ja pistettiin satoja työntekijöitä etsimään itselleen uutta duunia? Sitten kehtasi vielä tämä ex-pääministeri Matti Vanhanen mennä Intiaan tanssimaan leit kaulassa YLE:n nykyisen johtajan Lauri Kivisen kanssa sitä juhlaa, kun tämä samainen yritys perusti sinne Intialaisille työpaikkoja.

Äänestä

Meidän suomalaisten on turha kuvitella, että tämä Eloppi pitäisi Nokian Suomessa täällä kalliin työvoiman maassa. Nokian lähtölaskenta on alkanut ja saamme seurata jääkö tänne kalliin työvoiman maahan yhtään Nokian johdon tai tuotekehityksen painopistettä. Miten paljon me suomalaiset olemme upottaneetkaan vuosittain verovarojamme Nokian tuotekehitykseen, mutta tällä rahalla ei sitten saatukaan maailman markkinoille kelpaavia tuotteita? Tuotekehitykseen on upotettu rahaa, että Nokia pysyisi Suomessa ja sen johtajia on nuoleskeltu edestä ja takaa. Oikein maallemme piti saada Nokian entisestä johtajasta brändääjä niin osaava hän oli.

Nokian toimitusjohtaja Stephen Elop on ehnyt jo vahvistaa, että Suomessa on odotettavissa merkittäviä henkilöstöjärjestelyjä. Tosin ihmisten rauhoittamiseksi Elop vakuuttelee, että pääkonttori pysyy edelleen Suomessa. Nokia sai näillä irtisanomisillaan Saksassa melko myllerryksen aikaisen - maksamaankin joutui, mutta me suomalaiset tyydymme hiljaisina ottamaan vastaan ihan kaiken mitä meille tarjoillaan.

Mauri Pekkarinenkin totisella naamalla ennakoi Nokian suunnitelmien merkitsevän ylivoimaisesti suurinta rakennemuutosta teknologian alalla, mitä Suomessa on tähän mennessä koettu. Mauri Pekkarinen ei kilju fantasiahuutoja, niin kuin hallituskumppaninsa Jyrki Katainen. Työväkeä edustavalle Jyrki Kataiselle on ollut pelkkää fantasiahuutoa nämä työntekijöiden lomautukset ja irtisanomiset.

Äänestä
  • tunkeminen halvaantuneelle on aivan turhaa tekohengitystä! On populismia vaatia valtiovallan osallistumista pelastus yritykseen, jos firma ei sitä itse tee. Microsoftilla on rahaa vaikka ostaa koko NOKIA:n osakekanta
    ja pistää se kuntoon!

    Äänestä

  • varma kosto kirjoitti:

    tunkeminen halvaantuneelle on aivan turhaa tekohengitystä! On populismia vaatia valtiovallan osallistumista pelastus yritykseen, jos firma ei sitä itse tee. Microsoftilla on rahaa vaikka ostaa koko NOKIA:n osakekanta
    ja pistää se kuntoon!

    Tämä Nokian tytär Siemens Networkskikin on hengitysvaikeuksissa, vaikka Suomen valtio Metri-Maurinsa kanssa pistää sillenkin tekohengittämiseen näitä innovaatio- ja kehittämisrahoja miljoona tolkulla ja vuosittain. Ei auttanut Matti Vanhasen leit kaulassa tanssit Intiassa, Nokian tytär Siemens Networks yskii? Liekkö tämän yskimisen takia tämä entinen Siemens Networkskin johtaja Lauri Kivinen saanut YLE:stä suojatyöpaikan?

    Äänestä

PERUSSUOMALAISET OVAT SAANEET TÄMÄN PORVARIRINTAMAN NUJERTUMAAN JA TÄSTÄ PITÄSI TIMO SOINILLE ANTAA MITALI. SUOMESSA PORVARIMAFIA HALLITSEE KAIKKEA, NIIN TÄMÄ ON VALTAVA ASIA JA SIKSIPÄ NÄISSÄ PIIREISSÄ KUOHUTAAN.

Äänestä

Kyllä kokoomus on meidän suomalaisten selän takana tehnyt yhtä sun toista päivän valoa kestämätöntä. Nyt ymmärtää tämä Ilkka Kanervan ja Aleksander Subbin aktiivisuuden tuonne USA:n päin ja on han tuo Jyri Häkämieskin melkoinen sutenöörisotahullu. Kyllä on ollut vilkasta liikennettä tuonne Suomen yhdysvaltojen lähetystöön ja sen diplomaatteihin ja miten onkaan kiinnostanut ameriikkaa meidän köyhän pienen Suomen asiat. Tietysti yskän ymmärtää, meillähän on pitkälti rajaa Venäjän kanssa ja kokoomuksen politiikoille eli Jyrki Kataiselle Venäjän on Hollannin kokoinen kääpiövaltio siis oikeasti taloudellisessa mielessä.

Mitenkäs helppoa se olisikaan tämän kääpiövaltion nujertaminen talvisodan henkeen ja yhteistyössä NATO:n kanssa? Tätä kokoomuksen NATO-kiimaa olemme saaneet kestää hirvittävän monta vuotta ja tämä kiima ei ole laantuntu, vaan päinvastoin. USA:ssakin ollaan sitä mieltä, että Suomen kansalaisten enemmistön ei tarvitse edes kannattaa NATO:n liittymistä, kyllä "ne" sitten aikanaan hyväksyvät asian. Kokoomuksen politiikot ja ameriikkalaiset aliarvoivat kansalaistemme mielipiteitä ja eivät koskaan kuuntele enemmistön ääniä, vaan toteuttavat jääräpäisesti omaa NATO-sotalinjaa.

Äänestä

Olin vähän huomaavani Jyri Häkämiehen äänessä jotain säröä, kun taas tänään on tullut tuolta kokoomuksen, USA:n ja NATO:n rintamilta ikävä suruuutinen. Nämä surutko ovat katetta sille, että USA:n vaatimuksesta on työnnetty rahaa näihin Afganistanin sotaoperaatioihin.

Äänestä

Insinörit ja sairaanhoitajat kannattavat yleensä kokoomusta, niin kyllähän pitäisi kokoomuksen politiikkojenkin pitäisi jotain lohtua antaa näille Nokian insinööreille. Ei ole mediassa yksikään kokoomuksen politiikko esittänyt mitään empatian tapaista näille insinööreille. Ei muuten empatiaa saaneet nämä sairaanhoitajatkaan, jotka yrittivät lakkouhan avulla saada tätä Jyrki Kataisen vaalilupausta 500 euron korotusta valtion rahoista palkkoihinsa.

Äänestä

Olisi pitänyt toki tasapuolisesti välittää näitä salaiseksi luokieltuja tietoja niin USA:n, kuin Venäjälle. Näyttää kuitenkin pahasti siltä, että näitä salaiseksi luokiteltuja tietoja on vain yksipuolisesti välitetty USA:n diplomaateille. Miksi muuten pitää maassamme aina olla vallassa politiikkoja, jotka ovat kallellaan milloin itään ja milloin länteen? Erkki Tuomioja taitaa olla yksi sellainen poltiikko, joka osaa diplomatian ja osaa tasapuolinen politiikko kaikkien maailman valtioiden johtajien kanssa. Tämän takia Erkki Tuomioja ei ollut oikein mielikutsuttu vieras yhdysvaltoihin. USA ja Venäjä pyrkivät molemmat tavoittelemaan koko maailman herruutta ja siksipä sitten näitä sotia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


varma kosto kirjoitti:

Venäjän ja Putinin tilasta! Kun halosen neuvottelut Putinin kanssa meni jenkkien tiedoksi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu