Jos perustan yrityksen, jossa ostan ja myyn tavaraa. Onko todella niin, että saadusta voitosta joudun maksamaan 21,6% (alussa 16,2%) Yel-maksua?
Jos noin on, jatkan kyllä harmaan talouden tukemista! - Ja jos yel-maksu vähennetään verotettavasta tulosta, ei sekään paljoa auta, koska silloin siitä saa vähennyksenä käytännössä vain veroprosentin verran. Vai miten tämä vähennys menee?
Miten siis yel menee tällaisessa yrityksessä (toiminimi), joka jälleenmyy tavaraa?
Jos noin on, jatkan kyllä harmaan talouden tukemista! - Ja jos yel-maksu vähennetään verotettavasta tulosta, ei sekään paljoa auta, koska silloin siitä saa vähennyksenä käytännössä vain veroprosentin verran. Vai miten tämä vähennys menee?
Miten siis yel menee tällaisessa yrityksessä (toiminimi), joka jälleenmyy tavaraa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ko prosentit menee ilmoittamastasi yel-työtulosta, jolla ei välttämättä ole mitään tekemistä voiton kanssa.
....ja se prosentti on muistaakseni 21,5%
eikä sitä makseta voitosta
yel-maksu on yrittäjäneläke maksu.... työntekijät kerryttää eläkettä joka palkasta ja yrittäjäkin kerryttää.
YEL-vakuutus tulee ottaa, jos YEL-työtulo eli yrittäjän työpanoksen arvo on vähintään 6 896,69 euroa vuodessa. Aloittavalla yrittäjällä minimi maksu on alle 1500euroa/vuosi . Yrittäjä saa itse valita paljonko maksaa ilmoittamalla kuinka suuri on vuosittainen työtulo.
Jos ilmoittaa työtuloksi noin 40 000euroa/vuosi, niin joudut maksamaan yelliä noin 8000euroa/vuosi, mutta ilmoittamalla minimin työtulon maksat noin 1500euroa/vuosi. Vakuutusyhtiö ei ala tarkistaa ilmoittamaasi työtuloa. No siitä ei sitten kerry hirveitä eläkkeitä, mutta itse ainakin kerrytän eläkkeeni ihan muulla tavalla....
Kiitos valaisevista vastauksista. - Ymmärsin siis, että tuo ilmoitettavan työtulon määrän voi aika vapaasti itse valita ja jos siis jää alle tuon 6896,69 euron, sitä ei tarvitse maksaa(?)
Minun tapauksessani kyseessä olisi sivutoiminen yritys (tavaran jälleenmyyntiä), josta ainakin alussa arvioitu liikevaihto olisi noin 15000-30000 euroa/vuosi ja puhdas voitto noin 6000-12000 euron haarukassa/vuosi.
Noin pienistä summista tuskin kannattanee YEL:ä vielä maksaa, edes tuota minimimäärää, vai mitä mieltä?
on laissa säädetty pakollinen maksu. Mun tulot on 10t e/v ja maksan yel-maksun...
http://www.elake-fennia.fi/Page.aspx?SectionId=4810