Olin erottuani ollut useamman vuoden yksin, kunnes tapasin hänet. Opettelimme tuntemaan toisiamme vähitellen, emme kiirehtineet koska mihin oikeasti ihmisillä kiire pitäisi olla. Meni aikoja jolloin emme voineet nähdä toisiamme töiden takia tai näin luulin, asuimmehan kauempana toisistamme. Tapailimme ja olimme erillämme pitkiäkin aikoja. Kysymykseeni, onko sinulla joku toinen tai etsitkö, hän vastasi ettei hänellä ole ketään eikä etsi ketään. Kysymykseni tein siksi kun näin hänellä 42 olevan treffipalstalla sivut, en niistä hänelle kuitenkaan sanonut mitään.
Meni aikaa ja yllättäen sain viestin "olen kihloissa".. siis mitä?! Hänellä olikin siis ollut kokoajan haku päällä ja oli edelleen vaikka olikin "kihloissa". Tätä kesti 2 vuotta, kunnes yllättäen sain soiton.. Mitä kuuluu?
Ei mitään siitä että on kihloissa tai eronnut, oli taas niin siipeensä saaneena ja valheita lenteli kuten kunnon savolaisella konsanaan, tosin en enää uskonut sanaakaan. Jos hän sanoi, kaunis päivä niin tarkistin ikkunasta onko todellakin päivä. Hän on sinkku kaikille ja hyvätapainen..., vaikka todellisuus on ehkä jotain muuta.. pullo = kuukauden huono olotila.
Viimeisin oli kun soitti, että tahtoisi tulla.. oli ollut ex-kihlattunsa kanssa ja tullut kunnolla riitaa kaikesta. Siipeensä saaneena yritti, mutta enää eivät valheet tehoa. En ole välipysäkki kunnes taas löytää uuden.
Hänen toimintansa muutti elämässäni paljon.. en tahdo että enempää satutetaan, sillä tällainen satuttaa ja varmasti itsekutakin jonka kohdalle osuu.
Hänellä on valheet tapa elää.. ei välitä kenestäkään ja vielä vähempi heidän tunteistaan.
Mies 191 joka kuvittelee että valheet ovat normaalia elämää ja jos erehtyy vähänkään kyselemään jotain häneltä niin sinussa se vika taisi sittenkin olla :(
Joku miettii nyt miksi kirjoitan, siksi että tämä oli minun käännekohtani.. kerran ja toisenkin kerran satutettu (lue petetty) ei tahdo kolmatta toisintoa. Nyt mietitte miten.. päätös, elää yksin. Ehkä yksinäistä mutta silloin voit itse päättää kaikesta, kukaan ei valehtele kumppaninasi päin kasvojasi enää.
Minun käännekohtani päätökseen .. elän yksin ne vuodet jotka ovat jäljellä, sitä kun ei kukaan tiedä milloin lähdön hetki koittaa, mutta siihen asti aurinkoisia päiviä jokaisen elämään toivotan!
Käännekohta joka muutti paljon elämässäni
lopullinen päätös
1
470
Vastaukset
- Tulisipa Kesä
Jos haluat juttukaveria samaa kokeneesta naisesta - laita sähköpostiosoitteesi tähän - itse en voi laittaa :(
On terapiaa kun kohtaa ihmisen joka on kokenut saman ja voi keskustella asiasta - Vertaistukea siis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11598Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061553- 121328
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2211038- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2816Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29797Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks43776- 9770