Vapaa ajattelijat haluavat papit pis armeejasta. Alkaa kuulostaa vapaa ajattelijoiden vaatimukset Neuvostoliiton ja stalinin meiningiltä. Suomen torjunta voitto ylivoimasta N-L vastaan oli ainoastaan Suomalaisten sotilaiden välittön luottamus Jumalan apuun ja huolenpitoon.
Jos se viedään pois niin mikään materiaalinen voima ei tule kestämään seuraavan kerran jos/kun Suomeen hyökätään.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011021213176993_uu.shtml
Jos se viedään pois niin mikään materiaalinen voima ei tule kestämään seuraavan kerran jos/kun Suomeen hyökätään.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011021213176993_uu.shtml
Vastaukset 40
Vanhimmat
Jeesus opettikaan tappamisesta? Jehovat eivät suostu menemään sen takia edes armeijaan, edes Saksan pelätty Gestapo ei saanut jehovia armeijaan. Hatunnosto jehoville tästä.
parempia kuin nämä toiset uskonnot ja lahkot,
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3781
he sentään kunniottavat jeesuksen sanomaa.
voivat ampua mahdollisimman monta vihollista rauhanpuolustustehtävissä. Papin siunaus tekee aseesta ja ampujasta tarkan. Siitä tulikin mieleen, että kävivätköhän Pekka-Eric Auvinen tai Matti Saari siunauttamassa aseensa papin luona... No, hurttia huumoria, mutta totta puhuen papin tehtävänä ei ole toimia armeijassa.
Raamatussa Sadanpää mies tuli hakemaan apua kuolemansairaalle tyttärelleen Jeesukselta. Ja Jeesus auttoi ja kehui vaain sotilaan uskon kovuutta eikä mitenkään opettanut sotilasta lopettamaan sotatilaan työtehtävät.
Joten sotilaan työ ei ole pahasta. Varsinki kun hän puolustaa omaa maataan viholliselta joka tahtoo alistaa ja tuhota maan.
Sotaa pitää olla.Se on eliitin tarkoitus.Saada islamistit ja kristinuskoiset napit vastakkain.Jumala pitää sodasta.Nytkin se katsoo telkusta meidän touhuja ja antaa eliitin hallita meitä tyhmiä ihmisiä.
kysynyt Jeesukselta, pitäisikö hänen erota upseerin virastaan? Mitähän Jeesus olsi vastannut? Sadanpäämies haki apua ihan toiseen ongelmaan kuin sotilaan työhön. Jeesus paransi 10 spitaalista, jotka oli karkotettu asumaan kauas kaupungeista ja kylistä. Hän ei käskenyt parantuneita spitaalisia palaamaan ihmisasumusten keskelle. Jeesuksen mukaan siis parantuneiden spitaalisten piti yhä asua karanteenissa, vaikka he eivät enää tartuttaneet ketään - sinun logiikkasi mukaan.
minä olen armeijan käynyt valkoihoinen, luterilainen, perussuomalainen jääkäri. Että se siitä jehovalaisuudesta. Sinulla ja minulla on kuitenkin yksi ero: minä osaan eläytyä itseni kanssa eri tavoin ajattelevien ajatteluun ja ottaa esille heidän näkökantojaan. Sinä et osaa. Se on sinun vammasi. Halusin vain esimerkin avulla näyttää sinulle, että logiikkasi ontuu. Sinun mukaasi Jeesus ei puhunut sadanpäämiehelle armeijan hylkäämisestä - mutta eihän hän myöskään puhunut karanteenin hylkäämisestä parantamilleen spitaalisille!
"Hän ei käskenyt parantuneita spitaalisia palaamaan ihmisasumusten keskelle. Jeesuksen mukaan siis parantuneiden spitaalisten piti yhä asua karanteenissa"
Kyllä sinun lokiikkasi on täysin outo. Onhan täysin selvää että TÄYSIN terveen ei tarvi asua enään karanteenissa. Eikä siitä tarvitse edes mainita.
Et pysty syöttämään sinun epälookisuutta muille tekemättä itsestäsi outoa...
Mutta Raamatussa ihmisen pelastuminen on tärkein asia. Jos jokin asia tulee tämän eteen, niin se mainitaan kyllä. Sotilaan suorittama isänmaan palvelustehtävä tuskin on sellainen. Sotilas voi kyllä menettää henkensä niinkuin Raamattu sanoo :"joka miekkaan tarttuu, niin se miekkaan hukkuu"
Mutta "taivaspaikka" saadaan ainoastaan Herramme täytetyn työ ansiosta...
Haluaisitko itse maksaa imaamin tai rabbin palkan?
Veroista.
että HÖPÖ HÖPÖ !
Helpolla Vapaa-ajattelijat hoitelevat kristinuskon poistamista. Papit pois jokapaikasta, Raamatut pornoksi!
Mutta islamin uskoon eivät uskalla puuttua, vaan se saa rauhassa levitä Suomeen. Moskeijoita rakennetaan lisää, kouluista poistetaan joulut ja suvivirret, ruoan sisältö on muutettava, ramadaa vietetään ja pikkutytötkin puetaan huiveihin! Vapaa-ajattelijat ovat hiljaa. Koraania ei vaihdet Jalluun!
Pelottavaa touhua, näin vapaasti ajatellen!
kirjoitit
>Raamatut pornoksi! Mutta islamin uskoon eivät uskalla puuttua,>
Samassa tilaisuudessa oli mahdollisuus palauttaa aivan kaikkea uskonnollista kirjallisuutta, myös Koraaneja ja vaihtaa sitä pornoon, jotenkin outoa että ihmiset eivät ole ymmärtäneet lukemaansa, vaikka asia lehdissä kerrottiinkin, ja levittävät virhetietoa ja väittämiä edelleen. Ehkä eivät ole lukeneet uutisista kuin otsikot?
Tuollainen lukemisen ymmärtämättömyys, se vasta pelottaakin.
"Helpolla Vapaa-ajattelijat hoitelevat kristinuskon poistamista. Papit pois jokapaikasta, Raamatut pornoksi!
Mutta islamin uskoon eivät uskalla puuttua, vaan se saa rauhassa levitä Suomeen."
Rahoittaako Suomen valtio islamia? Miksi ateistien pitäisi rahoittaa kristittyjen pappien touhuja? Vapaa-ajattelijat eivät ole poistamassa pappeja "jokapaikasta" vaan he eivät hyväksy sitä, että yhden uskonnon edustajat saavat etuoikeuksia eli valtio rahoittaa yhden uskonnon pappien toimintaa valtion laitoksessa.
tuo on aivan tavallista, sen huomaa tällä palstalla helposti, kun tänne postitetaan mitä sattuu, iso osa suomalaisista ei kykene lukemaan kuin palstan nimen, aivot toppaavat siihen, se seuraava rivi jossa kerrotaan mistä täällä olisi tarkoitus keskustella jää useimmilta jo lukematta. Tällä palstalla se toinen rivi, siinä lukee näin:
Keskustele päivänpolttavista kotimaan ja ulkomaan uutisista.
tietysti tahallistakin palstan väärinkäyttöä esiintyy, nytkin näkyy joku outo hihhuli nostelevan mielestään sopivia viestejä ja käyvän omaa kummallista vaalikampanjaansa jopa itsensä kanssa keskustellen tällä uutissivulla, vaikka vaaleihin on vielä aikaa ja politiikkakeskusteluille on kuitenkin omat sivustot tarjolla, samoin sieltä löytyy vaalisivu, ne tottamooses ovat tarkoitettu poliittiseen keskusteluun. Tämä sivu tuntuu aiheuttavan kummallista ja aika hölmöäkin käytöstä joissain ihmississä, niin uskontoryhmissä, kuin poliittisesti jollain tavoin orientoituneissa, jonkinlaisia pakkomielteitä, tai ehkä peliriippuvuus ja muut addiktiot ovat enemmän kuvaavia.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pakko-oireinen_häiriö
seuraus valtionkirkon romahduksesta, jota nämä lahkoilijat varmaan myös haluavat, erilaiset USA malliset julkkissaarnaajat ja muut tv karismaattiset hihhulit omivat kentän ja sitten uskonnollakin pääsee rahastamaan oikein kunnolla, näinhän tehdään jo muidenkin julkisten palveluidenkin kanssa, nekin yksityistetään.
ateisti, en kannata pornoa. Kannatan terveitä parisuhteita sekä kahdenkeskeistä seksiä. Irtoseksi ym. paska tekee yhtälailla hallaa ihmisten psyykelle, kuin harhauskoinen islam tai vastaava.
suomessa ei ole valtionuskontoa, suomessa valtio ja uskonnot on erotettu toisistaan. miksi armeijan toimintaan pitäisi kuulua jonkin uskonnollisen järjestön toimintaa. sehän on sairas ajatus ja sen pitää loppua.
tietenkään uskonnollisia varusmiehiä sotilaita ei pidä erottaa uskontonsa harjoittamisesta, mutta armeijan toimintaan minkään uskonnon ei pidä sisältyä.
Siis on parempi että Suomen Sotilaan selkäraka on Raamatussa kun tai jos paha paikka tulee... sillä ateisteja ei ole olemassa rintaman tulihelvetissä.
>suomessa ei ole valtionuskontoa, suomessa valtio ja uskonnot on erotettu toisistaan.
Koska näin on tehty?
Kirkon työntekijät, papit ja vastaavat luetaan vielä ainakin toistaiseksi valtion virkamieskuntaan, samoin sotilaspapit ja pastorit.
"sillä ateisteja ei ole olemassa rintaman tulihelvetissä. "
Tuo on vanhaa uskovien valheellista propagandaa. Todistettavasti on ollut ja on edelleenkin. Vain kaltaisesi uskova perustelee epäreilua toimintaansa valheilla.
hihhuli.
Ajattelusta vapaita ei kannata kuunnella, joukko sossuelättejä.
Hautaan siinä päätyy jos alkaa rukoilla vihollisen hyökätessä eli vihollisen hyökätessä on ammuttava eikä rukoiltava jos haluaa selvitä hengissä taistelusta.
Suomalaisten torjuntavoitto ylivoimaista Neuvostoliittoa vastaan oli ainoastaan sotilaiden ammattitaidon ja sisukkuuden ansiota ja ainoa mihin he luottivat olivat aseet kaveria ei jätetä asenne.
Ettet "jääman", ettet oo ollu rintamalla, kun et tuon vertaa käsitä, etkä tiedä, mikä vaikutus ja vaikutuksen seuraus oli sillä, että Suomen sotilaat tiesivät kotirintaman rukoilevan heidän puolestaan. Jumala vastaa rukouksiin, ja antaa voimia välittömästi, kun sitä tarvitaan. Ilman sitä esim. sotilaat katsoisivat vain omiin voimiinsa, ja toteaisivat, ettei huvita vartioida, kun nukuttaa jo parin viikon valvomisen takia, mutta he ain valvoivat, kun pyysivät Jumalalta apua, ja apu tuli, sillä Suomea ei miehitetty, niin maan perusteellisesti maamme sotilaat antoivat köniin, että hyökkääjä uupui kymmenkertaisesta ylivoimastaan huolimatta, mutta se on varma, että ilman Jeesuksen lupausta armeijamme ei olisi jaksanu.
ja harhakäsityksissä elät, pervitiini piristää, eivät suggestiot.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pervitiini
Jos joutuu elämään ja sotimaan rintamalla jatkuvassa kuolemanvaarassa ilman henkilökohtaista suhdetta Jumalaan ja ennekaikkia kaikki synnit sovittaneeseen Jumalan poikaan. Niin ne jannut tarvitseevat perviittiä ja muuta päänsä sekoittavaa ainetta.
Kerrotaan että kun ateistivaltio Neuvostoliitto kielsi sotilailta uskonnon harjoittamisen
niin suomalaiset sotilaat kuulivat kun venäläiset ollessaan alakynnessä he huusivat viimeisillä voimillaa avuksi Stalinia.
Jos me luovutaan Kristillisestä arvopohjasta armeejassa, niin ketä me huudetaan kun kaikki ei sujukkaan...
Eiköhän kuule Neuvostoliittolaisetkin tienneet kotirintaman rukoilevan heidän puolestaan joten se vaikutus meni tasan.
Minua ihmetyttää se miksi aina luullaan jumalan olevan jonkun maan puolella sodassa koska todellisuudessa jos jumala olisi olemassa ei hän sodassa olisi yhden maan puolella vaan hän olisi puolueeton koska jumalan silmissä kaikki ovat yhdenvertaisia.
Minä taas luulen että neuvostoliitto ei olisi koskaan kaatunut jos olisi rakentanut sosialismin kristillisille arvoille. Rehellisyys, huono-osasista huolehtiminen, vapaus, demokratia toista mieltä olevia kohtaan. Sillä euroopan menestys on levännyt juuri näille arvoilla.
Lue vaikka: Richard_Wurmbrand Kirkkautta kidutuskammiossa
joka kertoo millaista uskovilla oli oikeasti siellä työläisten paratiisissa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Richard_Wurmbrand
suljetulla osastolla.
-Kristilliset haluaa tehdä Suomesta "jumalallisen" keskitysleirin ja Räsäsen akasta sen johtajan.
Kun perheet voi hyvin --> valtio voi hyvin. Kaiken takana on kristilliset arvot kuten lähimmäisen rakkaus. Ei kapitalismin, itselle heti kaikki. arvo.
Räsänen voi olla oikeassa...
Voi j*malauta. En katso sun linkkejäsi, mutta mene oikeasti hoidattaman pääsi, jos sun fanaatikon kuvitelma on, että joku hyökkäisi Suomeen. En tiedä, että oletko joku uskontokiihkoilija, mutta jos olet, niin kun kerran uskonto siinä tapauksessa ei salli sulle telkkarista uutisten katsomistakaan varmaan, millä voisit varmistaa paikkasi sivistyskansalaisena, niin älä jumaut lue nettiäkään, koska hauras pääsi varmaan leviää siitä. Joku vapaa- ajattelijaporukka ei uhkaa kenenkään muun mielenrauhaa, kuin varmasti korkeintaan päästään jo tosi pihalla olevien. Ihme sekoilua muutenkin, että just poistui kaksi ketjua, joihin vastasin, mutta että jos sitten toi hourusonta jää palstalle. Saa olla uskovainen tai olla olematta, mutta uskonnollinen kiihkoilu on sivullisesta palstalukijasta aika tyrkkäävää, kun näkee, että sonnansyöttö häieriköijillä ei paljoa palstaan aihetta katso. Kiitti, mutta jos saisi vähän normaalia hienotunteisuutta, edes vähän!
99% rikollisista sekä pedofiileistä ovat kristittyjä!
Todista väitteesi
Vähintään 100 % noin tietämättömistä on pakanoita.
Tuskinpa vaan. Kristityt ovat ehkä rikollisia maissa joissa kristinusko sinänsä on jo rikos. Mutta niissä maissa ovat myös vapaa-ajattelijoiden kaltaiset myyrät rikollisia, että siitä voi repiä sitten mieleistään huumoria.
Tuskin. Mä henkilökohtaisesti aloin arvostaa kristinuskon, tms. uskovaistenkin ajattelutapoja siinä vaiheessa, kun jouduin sytostaattikuurille ja ymmärsin, että ihminen voi oikeasti joskus olla avutonkin sattuma- arvan edessä, mutta mitään sekopäätä uskontofanaatikkoa musta ei saisi tekemälläkään ja mikään kirkkoaktiivikaan en tosiaan ole. Se on luultavasti totta, että eniten sekopäitä on uskovaisissa. Jos joku vihaa ateisteja siksi, että itse uskoo jumalaan ja luulee, että muidenkin siksi pitäisi narsismin vuoksi ajatella precis samoin, on sellainen sekopää ja elämän & kulttiuurin monimuotoisuutta tyystin ymmärtämätön. En koskaan ole kokenut erityistä mielenkiintoa uskon asioita kohtaan, enkä minä ainakaan esim. näilläkään palstoilla koskaan haluaisi pohtia niitä asioita tai ole ollut niistä erityisesti kiinnostunut, koska humaania filosofiaa ei kertakaikkiaan löydy näistä keskusteluista - varmaan valtaosan kirjoittajista tyhmyyden vuoksi. Eniten ällöttää ns. tapauskovaiset, jotka kuuluu ev. lut- kirkkoon ja mölisee olevansa muka parempia ihmisiä kuin ne, jotka ei paperilla kirkkoon kuulu. Just homovihamielisyys musta ainakin oli melkein syy, etten eronnut puljusta, johon mut kiitos rakkaiden sivistyneiden vanhempieni, aikuisiällä omasta, eikä muiden, valinnastani kastettiin tai sitten se, ettei se sakki lähettänyt mulle edes äänestyssohjeita vaalissaan, vaikka olen seurakunnan jäsen - joskin ihan sama, kun vaalipiirikin olis sellainen, missä en ole asunut tyyliin kahteenkymmeneen vuoteen kohta, eli en tunne.
Kristinuskossa ei ole mitään vikaa, mutta jos uskontoa käytetään eturistiriitojen moraalisena pontimena, niin haistakoot paska. Ja katotaas, poistuuko tääkin mun sivullisen viesti ja jääkö häiriköivien viestit palstalle... Ärtymys on ymmärrettävää, kun lukee idioottien nettihäiriköijien tuotantoa, jotka tahallaan massapostaa palstoille aihetta vastaamatonta ja viattomiin kohdistuvaa kunnianloukkausviestintää.