Nortonista

nimimerkki356

Terve, olen tässä muutaman kerran tehnyt kattavia tarkastuksia Norton 360 ohjelmalla. Kun siinä olen itse vahtinut sitä, olen huomannut mm. tälläisiä: backdoor.rustock.b, infostealer.snifula.b, spyware.easykeylogger ja muita epäilyttäviä tiedostoja. Norton vain ei tunnu näitä huomaavan. Kun katsoin Symantecin sivuilta tietoa näistä, huomasin että ne vaikuttavat useasti vain näihin käyttöjärjestelmiin: Windows 2000, Windows 95, Windows 98, Windows Me, Windows NT, Windows XP, muttei Vistaan joka minulla on. Olisiko mahdollista, ettei Norton huomaa näitä sen takia, että käyttöjärjestelmäni on Vista? Ja kuinka näitä voi manuaalisesti poistaa? Kiitos etukäteen avusta.

4

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ewfewewfewfewwefwe

      "Olisiko mahdollista, ettei Norton huomaa näitä sen takia, että käyttöjärjestelmäni on Vista"

      Heh, heh. No ei ole mahdollista.

    • ED
      • aloittaja taas

        Norton on niin ajan tasalla kun voi olla. Kokeilen nyt tuota F-Securea, toivottavasti onnistuu. Olen Symantecin sivuilta katsonut ohjeita näihin viruksiin ja yrittänyt niitä jotenkin poistaa.


      • nettiviisas
        aloittaja taas kirjoitti:

        Norton on niin ajan tasalla kun voi olla. Kokeilen nyt tuota F-Securea, toivottavasti onnistuu. Olen Symantecin sivuilta katsonut ohjeita näihin viruksiin ja yrittänyt niitä jotenkin poistaa.

        Hei!
        Toivottavasti saamasi linkki toi avun pulmaasi - muina päivinä päivystäville Nettiviisailla saattaa myös olla tietoa kysymästäsi asiasta. Oletko huomannut, että tämän Tietotekniikka -keskustelualueen alla on myös Tietoturva ja virukset -keskustelupalsta? - Kannattanee esittää kysymyksesi myös siellä, jos et ole sitä jo tehnytkin.

        Maija Lehtikangas, projektikoordinaattori, Väestöliiton www.murkunkanssa.fi -netti
        Väestöliitto on mukana Tietoturvapäivä -kampanjassa joka edistää turvallista ja fiksua internetin käyttöä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. 99
      1736
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1494
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1427
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      58
      1346
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1308
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      988
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      847
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      781
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      774
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      755
    Aihe