http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Maan tapa täyttää järjestäytyneen rikollisuuden tunnusmerkit/1135250438297
TUOMIO JULKISTETTIIN !!!
Tämä oli jo tiedossa
42674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
mitään rikosta EI ole tapahtunut ja siksi myös nuorisosäätiön rikostutkimukset ovat välittömästi lopetettava. Samalla myös kaikki politiikot jätettävä tutkimatta, kunne perustuslakivaliokunta on saanut lakia aloitteen valmiiksi jossa kaikille poliitikoille (venäjän mallin mukaisesti) annetaan SYYTE suoja.
Nyt voi Suomen pääministeri aivan vapaasti tai sitten hoksaamattomuuttaan Matti Vanhasen tapaan pistää esim. RAY:n rahoja kepulaisten hoteissa olevalle Nuorisosäätiölle, että sieltä sitten Antti Kaikkosen tapaan rahapulaa kärsivät kepulaiset politiikot saavat pikavippiä, tai sitten jos sattuu Suomessa olemaan kepulainen pääministeri omiin tarkoitusperiin ja vaalityöhön vaikkapa Suomen presidentiksi asti.
kymmenen erillaista säätiötä ja huomena niiden rahoitus onkin jo sitten hallituksen toimesta kunnossa! kyllä hyvä vaalityö on mukavaa :))
Jäsenmaksuja. Hakaniemen punaniskat alkavat muuten laihtua. Näin on näreet???
töitä, eivätkä makaa uunipankolla ja nosta maataloustukiaisia kuten kepulainen talikkokommari tekee:))
Yhdenkään punikki luottamusmiehen ainakaan teollisuuden palveluksessa tekevän TÖITÄ, kukaan tuttavani ei ole sellaista ihmettä nähnyt.
x
Maan tapa muuttui, kepulaisten hoitaessa maamme ykkösvirkaa eli pääministerin virkaa, maailman rötösvaltioiden tavaksi. Nyt Suomen pääministeri aivan surutta voi alkaa kerätä itselleen suuria omaisuuksia ja pääomia näiden Mubarakkien sun muiden rötösvaltiojohtajien tapaan kerätä itselleen valtavia omaisuuksia ja hukuttaa perheenjäsensä kultaan. Tosin Egyptiläiset kävivät tämä asian läpi jo ja siellä on tulossa muutos tähän maailman rötösvaltioiden tapaan nuoren kansanosan viisauden myötä. Meillä täällä Suomessa politiikkomme ovat vasta alkaneet rikastumaan, oikeuslaitosksemme suojelee maamme poliitisia johtajia, miksi ei suojelisi lakiemme laatijia? Suomessakin on jo miljoonan verran köyhiä ja kaukanakaan köyhyttä mitattaessa ei olla enää näistä kansaa riistävistä valtioista. Suomessa nuormme on jo alistettu jo äidinmaitoa imiessään siihen, että politiikomme sanomisia ja tekemisiä ei voi kritisoida.
eli viedään ensin pressalta kaikki valta pois ja sen jälkeen kukaan ei pysty valvomaan kepu-hallituksen toimia!
Tarkoittaako tämä sitä, että Urheiluopistosäätiötä ei tutkita? Pääseekö Lipponen, Heinäluoma ja Liikanen livahtamaan ilman tutkimuksia?
muutkin pääsevät kuin koira veräjästä. eli näille jutuille tulee nyt sitten piste.
Minuakin hirvittä tämä maatapa- lahjuksia ja tötöksiä. Kaikkein hirvittävintä on kuitenkin Paavo Lipposen toiminta, levittelee laittomasti hankkimiaan salaisia papereita ympäriinsä.
Karsittiin eniten Presidentoin valtaa:
Koskaan aikaisemmin ei ole presidentin valtaa karsittu näin rankalla kädellä kuin tässä Sasin toimielimessä, perustuslakivaliokunnassa nyt tapahtui.
Presidentiltä vietiin lain vahvistamisvalta suurelta osin. Prewsidentinkin pitää alkaa trakistamaan joka lain kohdalla onko jäävi tekemään lainvahvistamispäätös.
Jos on jäävi laki jää vahvistamatta.
Kun kepu-satraappeja on vaikeaa saada tuomiolle, niin huhtikuun vaaleissa kansa panee kähmyt "Egyptin viitoittamalle tielle"
Perustuslakia on muutettava ja maahan on saatava poliitikoista riippumaton perustuslakituomioistuin. On skandaali, että vaalirahoitukseen itse ja puoleissaan osallistuneet poliitikot päättävät itse omista ja jopa poliittisten esimiestensä tekosista.
On selvää, etteivät poliitikot missään tapauksessa halua avata pimeää vaalirahoitusta julkisuuden saati tuomareiden arvioitavaksi.
Kepu-satraapit ovat rötöstelleen "maan tavan" suojassa jo sukupolvien ajan eikä örvellykseen näytä löytyvän kuria vieläkään.
Katainen kertoo, ettei hän pidä "toverituomioistuimista". Nyt on käytössä "hyvä veli- tuomioistuimet"
puolueetonta! Perustuslakivaliokunnan pitää olla suomen korkein oikeusistuin ja sen puheenjohtajan pitää olla rikostaustainen henkilö! vain näin voimme jatkaa suomalaisella rehellisellä linjalla.
Tosi on. Missään muussa valtakunnassa kuolemantuottamuksesta tuomittu ei voisi olla perustuslakituomioistuinta vastaavan elimen puheenjohtajana.
Nyt on vieläpä kyse siitä, että läpitutut, samalla vaaliraha-astialla käyneet poliitikot arvioivat toisiaan - ja itseään....
eli nyt kun suomi nimisessä maassa ei tuomita enään rikoksesta, voi rauhassa ajaa reilua ylinopeutta tai ohi mennen piestä muijansa ja poliisi voi vai sanoa että; hyi hyi tuhma poika.
sillä lain edessä me ollemme tasavertaisia!!
Älä ole varma. Uskon Lipposen vielä saavan tuomion.
mistään!! olin sen puolue tausta mikä tahansa!
Eikö perustuslakivaliokunta ole jäävi arvioimiaan kepu-vanhasen syyllisyyttä, sillä poliitikot ovat saaneet itsekin kannatuksensa samosita -osittain hämäristä - lähteistä.
Kuinka puolueen jäsen voisi ryhtyä tuomitsemaan puheenjohtajaansa? tai sen hallituksen vetäjää, jota "tuomari" itse kannattaa?
... todettiin rikkoneen virkavelvollisuuksia.
Poliitikkojen ja "maan tavan" onneksi hyvät veljet saavat tulkita, mikä on törkeää.....
Tavallinen virkamies olisi lentänyt kuin leppäkeihäs.
.
Rikollisuus saa rauhassa rehottaa kepussa, olette varmaan ylpeitä itsestänne ja puolueestanne, hyi helvetti että voin halveksia teitä.
Kansa puhuu huhtikuussa ja passittaa korruptio-kähmyt Egyptin tielle.
ja kansa on puhunut.
Nyt ovat puhuneet poliitikot eli "hyvät veljet" keskenään, jotka valkopesevät omia vaalirahojaan.
Kansa puhuu huhtikuussa ja passittaa korruptio-satraapit Egyptin erämaahan, missä heille tarjotaan 7 laihaa vuotta ja sen jälkeen toiset 7 vielä laihempaa vuotta.
vaalikarja on tyhmää ja äänestää aina samaa eli mikään ei muutu :))
Suomen "vaalikarja" antaa kenkää korruptoituneille agraari-kähmyille ja taloutta ymmärtämättömille pörssinulikoille. Kähmyt pannaan Egyptin kiviselle tielle - kuitenkin ilman kenkiä.
päättäjät ovat puhuneet, älä sotke kansaa tähän.
Nyt ovat puhuneet Merisalon ja kakkosen ostamat b-sarjan poliitikot.
Huhtikuussa puhuu kansa.
Kansa lakaisee keput Egyptin kiviselle tielle.
suomessa asuu noin viisi miljonaa eri tavalla ajattelevaa yksilöä, ei ole olemassa sellaista "kansaa" joka pyyhkäisisi mitään eduskunta puoluetta muualle kuin eduskuntaan takaisin.
missään puolueessa ei edes kaikki ajattele samalla tavoin. voi pyhä yksikertaisuus teitä taliaivoja
Kepu-satraapit tulevat yllättymään.
Huhtikuussa ovat kaikki 200 paikkaa eduskunnassa uudelleen jaettavana.
MTK-maalaisliitto-kepun korruptoitunut hoiperrus päättyy ja kähmyt siirretään Egyptin tielle.
Miksi alensit itsesi Obergefreiteriksi?
Nuorisosäätiön kähminnässä on näkyvillä järjestäytyneen ja pysyvän toiminnan piirteet. Vetoaminen "maan tapaan" tai aikaisempaan käytäntöön syytteiden välttämiseksi on törkeää. Juuri näistäkin syistä syytteet on nostettava ja oikeuskäsittelyn alettava pian.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011021713204950_uu.shtml
Vaikka, jos olisin Kaikkonen en kyllä myisi itselleni mitään, ainakaan velaksi.
Enkä liioin ostaisi, edes kapallista perunoita.
Laillisiin organisaatioihin pureutuva rikollisuus on korruption pahimpia ja vaikeimmin kitkettäviä muotoja.
Laillisen julkisuuskuvan takana toimivat hämärämiehet nauttivat yleistä arvostusta ja heitä pidetään tavallisina kansalaisina.
Vieraskynä on terävä ja osuu asian ytimeen. Politiikan rikolliset on saatava oikeuden eteen vastaamaan teoistaan. Jos on aikaa tehdä rikoksia, on myös aikaa lusia.
Kepulaisista on saatu lusimaan vasta hyvin harvoja rikoksentekijöitä. Lähihistoriassa vain juhantalo on saatu tuomittua. Saamme nähdä mitä tapahtuu kepun nuorisosäätiön ympärillä. Mahdollista on, että useammatkin saadaan tuomittua rikoksista, mutta vielä se ei ole toteutunut. Kun moskovan arkistot ovat auenneet, ovat kepulaiset maanpetturit jo kuolleet ja välttäeet maisen tuomion.
KANSALAISILLA on kuitenkin huhtikuun vaaleissa mahdollisuus antaa kannanotto kähmy-kepuja vastaan. Ei kukaan itseään kunnioittava ihminen voi milloinkaan kannattaa saati äänestää korruptoituneita haaskoja.
Kepulaisuus on joutavaa taikauskoa ja naurettavaa junttimaisuutta.
Järjestäytynyt kepulaisuus sen sijaan on vakava uhka kansakunnalle.
Hyvin sanottu!
Kelkkatehtaan sotkujen tutkinta loppusuoralla
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/Kelkkatehtaan sotkujen tutkinta loppusuoralla /art-1288370733347.html