Kastetiin jehovantodistajaksi

Pitääkö paikkansa, että eräs entinen presidentti olisi kastettu jehovantodistajaksi ?
7189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hahahaha, Paasikivi?

Äänestä
  • Maailmassa ei sana "president" tarkoita ihan samaa kuin Suomessa.......
    quote
    Mauri Airilasta Associate Vice President
    Julkaistu 15.12.2010 18:13:42.
    Professori Mauri Airila siirtyy työskentelemään akateemisten asioiden vararehtori Heikki Mannilan tiimiin nimikkeellä
    Associate Vice President

    Mauri Airilan päätehtävä on tukea ja kehittää Aalto-yliopiston strategian pohjalta teknistieteellisen koulutusalan yhteisiä asioita TKK:n jakautuessa neljäksi korkeakouluksi.
    Hän osallistuu myös muuhun tutkimukseen ja opetukseen kytkeytyvien linjausten valmisteluun sekä teknistieteellisen alan kansainvälisen yhteistyön hoitoon.quote
    http://edp.tkk.fi/fi/ajankohtaista/uutiset/view/mauri_airilasta_associate_vice_president/

    Äänestä

  • Hotel President kirjoitti:

    Maailmassa ei sana "president" tarkoita ihan samaa kuin Suomessa.......
    quote
    Mauri Airilasta Associate Vice President
    Julkaistu 15.12.2010 18:13:42.
    Professori Mauri Airila siirtyy työskentelemään akateemisten asioiden vararehtori Heikki Mannilan tiimiin nimikkeellä
    Associate Vice President

    Mauri Airilan päätehtävä on tukea ja kehittää Aalto-yliopiston strategian pohjalta teknistieteellisen koulutusalan yhteisiä asioita TKK:n jakautuessa neljäksi korkeakouluksi.
    Hän osallistuu myös muuhun tutkimukseen ja opetukseen kytkeytyvien linjausten valmisteluun sekä teknistieteellisen alan kansainvälisen yhteistyön hoitoon.quote
    http://edp.tkk.fi/fi/ajankohtaista/uutiset/view/mauri_airilasta_associate_vice_president/

    Bandigdoksillakin on pressa.

    Äänestä

Tässä ehkä yksi alkupiste ;)
yb 90-Suomi
s.143

”Jos liityt mukaan, meitä on jo kolme”
Noihin aikoihin Harteva tapasi entisen koulutoverinsa Lauri Kristian Relanderin junassa ja puhui tälle innokkaasti vasta löytämistään totuuksista. ”Montako teitä on?” tiedusteli Relander. ”Meitä on nyt kaksi, muuan Österman ja minä. Mutta jos sinä liityt mukaan, meitä on jo kolme”, vastasi Harteva. Relander ei tullut mukaan. Hän sen sijaan eteni politiikassa, ja hänestä tuli Suomen tasavallan presidentti, jossa virassa hän oli vuosina 1925–1931.

Äänestä

Eikö ne rahat kuitenkin vahemmilta ole peräisin. Lapsen on tarpeellista oppia antamaan omistaan. Päinvastaisen itsekkään tavan opiskelu on nykyään liian suuressa muodissa.

Äänestä
  • .

    Äänestä

w78 1/3 Hyvä hallitus-tuleeko sitä koskaan?
s.9
UUDEN ELÄMÄN HAASTE
Asetuimme asumaan Los Angelesiin Kaliforniaan. Olin 37-vuotias, ja minun täytyi aloittaa kaikki alusta. Tavat olivat kovin erilaisia, enkä osannut puhua maan kieltä. Minulla ei ollut juuri mitään aineellista omaisuutta. Minulla oli vain perheeni: vaimoni Maria ja neljä lastamme, 13-vuotias Ruben, 11-vuotias Miriam, 9-vuotias Jorge ja 7-vuotias Gustavo.
Marraskuun 2. päivänä 1962, suunnilleen kuukauden kuluttua Los Angelesiin saapumisestani,
sain työpaikan Bekinsin muuttoliikkeestä autonkuljettajan apumiehenä.
Kannoin yhä vihaa sydämessäni ja halusin kiihkeästi kostaa niille, jotka kukistivat hallituksemme.
Mutta ymmärsin, että vastuullani oli ensisijaisesti perheeni elättäminen, ja omaksuin tämän vastuun. Siksi työskentelin kovasti ja vietin rauhallista elämää.
Sen vuoksi aloin tuntea olevani lähempänä perhettäni kuin koskaan aikaisemmin. Niinpä huomasin, että äkillinen olosuhteiden muutos oli tavallaan valepukuinen siunaus. Sitten alkoi tapahtua sellaista, mikä muutti ajattelutapani ja lopulta persoonallisuutenikin. Vihani ja kostonhaluni alkoi heikentyä. Vuoden 1972 kevätnumerossaan muuttoliikkeen lehti Bekinews mainitsi minusta kirjoituksessaan ”Varastomies joka hallitsi kansakuntaa”:
”Hän oppi sekä englannin kielen että varastomiehen tehtävät nopeasti ja hyvin. Vuonna 1969 hänet ylennettiin varaston esimieheksi . . .
”’Ruben’, sanoo aluejohtaja Tom Fowler, ’on ilmaissut tehokkuutta, kohteliaisuutta ja hyväntuulisuutta, mikä on saanut aikaan erinomaiset suhteet asiakkaisiin. Vaikuttaa siltä, että jokainen, joka on tekemisissä hänen kanssaan, pitää hänestä, ja se, että olemme nimittäneet hänet Vuoden varastomieheksi, todistaa hänen erinomaisesta työmenestyksestään.’”
Vain muutamaa vuotta aikaisemmin kukaan ei olisi voinut esittää minusta niin miellyttäviä piirteitä. Olin ollut ylimielinen sekä moraaliton. Sotilaskomentajana minulla oli mainetta ja valtaa, mikä soi minulle tilaisuuden olla moraalittomissa suhteissa. Aikaisemmat kokemukset olivat osaltaan vaikuttaneet sellaiseen elämäntapaan, kun taas jyrkkä muutos persoonallisuudessani on johtunut aivan erilaisista elämänkokemuksista.*************************

Äänestä

Kommentoi aloitusta


meni kasteelle kirjoitti:

Pitääkö paikkansa, että eräs entinen presidentti olisi kastettu jehovantodistajaksi ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu