Nyt kun vapaa-ajattelijat ovat jälleen saaneet neronleimauksen vaatimalla pappeja pois armeijasta ja vankiloista, olisi kohtuullista, että tämä porukka tekisi itse jotakin rakentaakseen henkistä hyvinvointia eikä vain repiäkseen. Nyt kun Afganistanissa kuoli suomnalainen sotilas, mikä etteivät vapaa-ajattelijat lähettäneet sinne omaa ihmistään hoitamaan muistotilaisuutta. Ja mikä etteivät vapaa-ajattelijat mene vankiloihin keskustelemaan sitä tarvitsevien ihmisten kanssa. Repiä pitää, mutta rakentaa ei osata. Tai haluta. Ihme porukkaa.
Vapaa-ajattelija Afganistaniin!
7
419
Vastaukset
- Oksettaa!
on suomalaisuus kaukana.
- Humanistisesti
Vapaa-ajattelijat ovat yhtenä osakkana Pro-Seremoniat Oy:ssä (www.pro-seremoniat.fi) ja sieltä saa kyllä - myös valtiovalta - tilata puhujia uskonnottomiin muistotilaisuuksiin. Uskonnottomiin seremonioihin - kuten lapsen nimiäiset eli nimenantojuhla, häät ja hautajaiset - siis kyllä löytyy palveluja. Niistä toki peritään kohtuullinen maksu, koska vapaa-ajattelijoilla ei ole verotusoikeutta niin kuin kirkolla.
Mitä tulee kriisien ja traumaattisten tilanteiden (kuten kuolemantapaus) hoitamiseen ja tukemiseen, vapaa-ajattelijat luottavat enemmän psykologisen ja sosiaalisen koulutuksen saaneiden ammattiauttajien käyttämiseen kuin teologiaa opiskelleisiin ja pappisvihkimyksen ottaneisiin. Puolustusvoimien sisällä onkin onneksi myös muuta debriiffaustoimintaa kuin yksin pappisveroita. Ja sotilaalliset kunnianosoitukset esim. lentokentällä, jonne vainaja saapui, tapauhtuivat tällä kertaa ilmeisesti ilman pappia.
Kirjoittajan viittaamassa kannanotossa vapaa-ajatelijat sittivtä pappien säästyneiden palkkarahojen käyttöä psykologien ja sosiaalikuraattoen palkkaukseen, koska heitä ei ole tarpeeksi. - Humanistisesti
Mistä tämä ylivapaa kirkoittaja tietää, että vapaa-ajattelijat eivät käy vankiloissa omaisiaan tai tuttujaan katsomassa ja tukemassa? Monet voivat hyvinkin käydä! Mutta eivät he siellä käy ketään "käännyttämässä" pois kirkon jäsenyydestä ja uskosta. "Lähetyskäskyhän" on lähinnä kristinuskon opinkappaleita.
Valtion palkkapappijärjestelmästä luopuminen ei kuitenkan tarkoita, että kirkon ja muiden uskontokuntien edustajat eivät saisi käydä vankiloissa. Niinhät jotkut "vapaiden uskonsuuntien" edustajat tekevätkin. Kyse tässä uskonnottomien etujärjtön vapaa-ajatelijain kannassa onkin sen kritiikissä, että miksi ev.lut. kirkko on junaillut valtion yleiset verorahat tähän ev.lut. virkapappien palkkaukseen sen sijaan, että sen edustajat kävisivtä omatoimisesti ja ev.lut. seurakuntien omalla kustannuksella vankiloissa vangeille tarjoutumassa.- Humanistisesti
Kirjoittajan viittaamassa kannanotossa vapaa-ajattelijat uskonnottomien etujärjestönä esittivät pappien palkkaamisesta säästyneiden rahojen käyttöä vankilapsykologien ja sosiaalikuraattorien palkkaukseen, koska näitä ammattilaisia ei ole tarpeeksi vankien ja vapautuvien tai vapautuneiden vankien tukemisessa.
- Musiikkia
Vapaa-ajattelijat, erityisesti Vapaa-ajattelijain liitto, on luopunut kaikesta sosiaalisesta toiminnasta. Tämä toiminta on siirtynyt pääasiassa ateisteille. Liiton muutama jäsenyhdistys on tosin edelleen mukana mm. vähävaraisten auttamistyössä, siis ilman liiton tukea ja liiton hylkääminä. Toiminnan hallinnointi on siirretty ateisteille, joilla on harrastusta tälläkin alalla.
Ateistit myös tekevät muuta "rakentavaa". Mainitsen esimerkkinä musiikkivierailut vanhainkodeissa ja sen kaltaisissa laitoksissa. Ateistit ovat halunneet tarjota asukkaille jonkin kulttuurivaihtoehdon papin puheille ja rukouksille. Näissä tilaisuuksissa ei yleensä edes mainita, että vaihtoehtoisen virkistystapahtuman toimeenpanevat ja kustantavat ateistit eli mistään "lähetystyöstä" ei ole kysymys. Kristinuskossa on pysyvä lähetyskäsky. Musiikkiesitykset ovat saaneet yleensä suuremman kuulijakunnan kuin pappi. Vaikka ikäihmisten joukossa uskonnollisia on enemmän, myös vanhainkodeissa ateistien määrä kasvaa koko ajan. Julkinen valta ei tue ateistien toimintaa millään tavalla, vaan se perustuu yksityiseen harrastukseen ja lahjoituksiin.- Humanistisesti
Niin, uskonnotonta sosiaalista toimintaa tekevät monet muutkin tahot kuin uskonnottomien ja ateistien ikiomat järjestöt. Sosiaalivakuutusten ja julkisen sosiaalityön sekä toimeentulotuen lisäksi erilaiset järjestöt, kuten runsaslukuinen sosiaali- ja terveysjärjestöjen joukko samoin kuin kulttuuri-, liikunta- ja harrastusjärjestöjen kirjo tarjoavat monenlaisia palveluja, apua ja tukea. Myös vertaistuki on monessa paikassa keskeisellä sijalla. Käsitykseni mukaanmonet vapaa-ajattelijat toimivat monissakin eri järjestöissä ja tekevät vapaaehtoistyötä. Ja noin periatteelliselta kannalta katsottuna Vapaa-ajttelijain liiton linjauksena ei ole toimia - tai kehua toimivansa - kirkon tai "ateistien" tavoin niin, että pyritään tekemään kaikki itse ja puhtaasti, vaan että luotetaan kansalaisjärjestöjen verkoston piirissä kehittyneeseen työnjakoon. Vapaa-ajttelijat ei ole lahko, joka käpertyy itseensä, vaan se on vuorovaikutuksellinen osa sekulaaria kansalaisyhteiskuntaa.
- Humanitisesti
Humanistisesti kirjoitti:
Niin, uskonnotonta sosiaalista toimintaa tekevät monet muutkin tahot kuin uskonnottomien ja ateistien ikiomat järjestöt. Sosiaalivakuutusten ja julkisen sosiaalityön sekä toimeentulotuen lisäksi erilaiset järjestöt, kuten runsaslukuinen sosiaali- ja terveysjärjestöjen joukko samoin kuin kulttuuri-, liikunta- ja harrastusjärjestöjen kirjo tarjoavat monenlaisia palveluja, apua ja tukea. Myös vertaistuki on monessa paikassa keskeisellä sijalla. Käsitykseni mukaanmonet vapaa-ajattelijat toimivat monissakin eri järjestöissä ja tekevät vapaaehtoistyötä. Ja noin periatteelliselta kannalta katsottuna Vapaa-ajttelijain liiton linjauksena ei ole toimia - tai kehua toimivansa - kirkon tai "ateistien" tavoin niin, että pyritään tekemään kaikki itse ja puhtaasti, vaan että luotetaan kansalaisjärjestöjen verkoston piirissä kehittyneeseen työnjakoon. Vapaa-ajttelijat ei ole lahko, joka käpertyy itseensä, vaan se on vuorovaikutuksellinen osa sekulaaria kansalaisyhteiskuntaa.
Esimerkiksi äitini palvelutalossa kävi taannoin joku lauluryhmä, joka oli ei-uskonnollinen, ja olin näkevinäni joukossa ainakin yhden ilimielävän vapaa-ajattelijan. Ja taitaapi esim. eläkeläisjärjestöjen kööreissä ympäri maata olla useampiakin vapaa-ajattelijoita. PItäisikö olla joku "ikioma" kööri, kas siinäpä pulma. Jos jossain päin maata vaparit haluavat perustaa oman vaparikuoron mm. tuollaisia esiitymisiä varten, siihen on täysin vapaa mahdollisuus. Ja voivat varmaan hakea kulttuuriavutusmäärärahaakin. Kyllä esim. Helsingin vapaa-ajattelijat voivat ottaa "siipiensä" suojiin kulttuuritoimintakerhoja ja sosiaalisen työn piirejä, mutta suositelemme myös verkostoitumista eri asioissa osaavien järjestöjen kanssa ja myös osallistumaan niiden toimintaan. (Uskonnottomuus ei tosiaankaan takaa sitä, että osaaminen olisi kaikissa asioissa jotenkin muita parempaa...;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3422770SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis582235Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401512
- 601044
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021009Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7898Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön200815- 36719