Onko kellään kokemusta rantavehnän kasvatuksesta ? Ajattelin laittaa paahteiselle, hiekkaiselle seinustalle kivikkokasvien sekaan rantavehnämättäitä. Mutta leviääkö se paljon (vrt. juolavehnä)??? Uskaltaako laittaa semmoisenaan tai vaikka "ämpäriin istutettuna"??
Rantavehnää kivikkoon/perennojen sekaan?
MörrimöykynSinipiika
2
555
Vastaukset
- tuulikki vaan
Mulla on ollut pari vuotta, ei ole mitenkään ihmeemmin levinnyt, mutta jos sitä pelkää , ei muuta kuin jostain muovikiposta,ämpäristä ym. pohja pois ja istutus sinne, ei leviä.
Se on kaunista, varsinkin tummalehtisten kasvien vieressä. - natatupas
Rantavehnästä ei itsellä ole kokemusta, mutta tuli mieleen toinen tuommoinen sini-harmaa sävyinen heinä; eli sininata.
Se on ainakin omalla paahteisella hiekkamaalla näyttänyt nätiltä ja pysynyt hyvin kuosissaan - ei siis ainakaan vielä ole karkaillut.
Taitaa vaan olla matalampaa kasvustoltaan kuin rantavehnä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614418KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523261Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492544Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?532524- 1102235
- 241893
- 231662
- 301626
- 1691530
- 361265