Miten suhtaudutte seuraavaan. Joku ihminen pääsees taivaseen ja sinne pääsee myös parannuksen tehnyt murhaaja joka on tappanut tämän edellisen ihmisen kaksi lasta ja puolison. Miten nämä voivat iloita taivaassa rinta rinnan?
Hankala tilanne?
47 2010
4156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En kehtaa hakea nyt Raamatunkohtia missä siitä puhutaan, ehkä illemmalla. Siellä sanotaan ettei siellä muisteta entisiä, kaikki on pyyhitty pois. Ihmisen muisti on siis pyyhitty pois. On siellä paljon muutakin siitä asiasta, mutta tämä nyt näin enshätään.
mutta karma (tai millä nimellä sitä halutaankin kutsua) hoitaa loput. Jos on tehnyt ilman yläkerran sopimusta väärää, korjataa se ja tulee lopulta päivä jolloin murhamieskin iloitsee autuudesta vaikka siihen menisikin hiukan aikaa. Että vaikka raamattua tavaisi miten päin vain jos sitä ei osata tulkita, ei siitä
ole mitään hyötyä. Tuskin kukaan saa iloita suoraan murhapaikalta.
Kaikki on pyyhitty pois, ei muisteta entisiä...siis mikä sinne taivaaseen menee ? Ihmisen tietoisuus itsestään ja samalla se kuka olemme on muodostunut juuri muistoista. Ilman menneisyyttä ei meitäkään ole. En ymmärrä mikä tyhjä henkiaihio sinne siirtyy?
murhaaja joutuu olemaan ehkä kaikkein alimmalla astraalimaailman tasolla.
Tekojen seuraukset käymme läpi täällä maan päällä.
Karman lakia ei pääse pakoon parannusta tekemällä vaan kaikki pahat teot on hyvitettävä täällä elämän koulussa.