Jo pitemmän aikaa on ollut leffahyllylläni odottelemassa tämä itävaltalainen Ulrich Seidl-elokuva ja nyt sen katselin pois. Olin odottavalla kannalla, sillä Koiran päiviä-elokuva oli palkittu Venetsian festivaaleilla Juryn erikoispalkinnolla.
Tämä elokuva on juuri näitä katsomiskokemuksia jonka jälkeen ei tiedä mitä ajatella elokuvansisällöistä ja elokuvantekemisen motiiveista plus kohderyhmistä mille se on suunnattu.
Itseasiassa ajattelin kirjoittaa tästä arvostelun, mutta ennen sitä hain muiden katsojien arvosteluja ja kokemuksia tästä.
Loppujen lopuksi päädyin siihen, että löytäessäni Kaleva.fi-sivustolta Dog days - Koiran päiviä arvostelut, olivat ne niin kuvaavia, ettei oikein mitään lisättävää.
Mutta jos haluat elokuvan, josta jää turvaton ja paha olo --- katso Dog days- Koiran päiviä.
Ja Juryn erikoispalkinto -- voihan cacca. Enpä tahdo matkustaa Itävaltaan lähiaikoina sillä mikään matkailumainos tämä ei ollut.
Dog Days - koiran päiviä (Itävalta 2001)
2
524
Vastaukset 2
- Monkey Field
Mitä tulee elokuvan tehtävään toimia matkailumainoksena, valitan Janelle aiheutunutta mielipahaa ja suosittelen jotakin Hollywoodtuotantoa, jossa ihmisiä mätkitään hengiltä kohderyhmät huomioiden ja niistä jää ikään kuin suuntauksena niin turvallinen ja hyvä olo.
Jos elokuvien joukossa on puoli promillea kiinnostavia elokuvia, joista ei tiedä mitä ajatella ensi sekunnilla, niin onpa kammottava ongelma ja ongelma on sekin, että joku Jane ei halua lähiaikoina mennä juuri Itävaltaan.
Elokuva oli hyvin kiinnostava. Ei sovi ehkä katsojille, joiden ironian / elokuvakerronnan taju ei ole kovin lavea. - daa daa__.
No joo. Toisaalta esim herkkä mielentila ei taida olla sopiva kyseiselle elokuvakokemukselle. Olihan siinä huimia näyttelijöitä, oikeastaan kaikki. La cucaracha-biisi ei ainaskaan enää koskaan kuulosta tuon leffan jälkeen entiseltään.
ja miksi pitää pottuilla toisen mieleipiteestä jos omasta mielestä "elokuva oli hyvin kiinnostava" ja toinen oli täysin toista mieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu611630- 291255
- 851098
- 43915
- 67855
- 94846
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.15799Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19745Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131735- 116711
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �151659- 4632
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31625Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t76613- 43611
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45580- 19566
- 46558
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä25551Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔32530