Vielä ehditte näkemään unta tulevista auringonpurkauksen aiheuttamista ongelmista, sähkökatkoista yms. Kuka ehtii ensin?
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Nasa julkisti kuvan valtavasta auringonpurkauksesta - katso/art-1288369919075.html
Hopi hopi.
Ps. Jos joku teistä on jo ehtinyt tämän "näkemään", pyydän anteeksi ja lopetan nauramisen.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Nasa julkisti kuvan valtavasta auringonpurkauksesta - katso/art-1288369919075.html
Hopi hopi.
Ps. Jos joku teistä on jo ehtinyt tämän "näkemään", pyydän anteeksi ja lopetan nauramisen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Uskosin, että jostakin Perähikiältä löytyy 60-luvulla tehty LUOTETTAVA profetia, joka nyt esiin nostetaan.
mene nyt hyvä ystävä koulun päätteeksi sinne punttisalille ja muista venytellä hyvin treenin jälkeen, ettei sitten yöllä lihaksia eikä päätä kirraa. Mutta jos keskustella halua löytyisi, niin vois tuota levyä jo vihdoin vaihtaa. Muuten palstalaiset leimaavat teidät tosi hihhuleiksi, joita ei nyt voi kovin tosissaan ottaa. Sen verran otan tosissaan, että kerron, etten ota teidän skeidaanne muuta kuin huvittuneena. Mutta jotain asiapitoistakin kyllä olisin odottanut.
Vaikka tämä oli ns. profeetoille tarkoitettu ja heidät naurunalaisiksi tehtäväksi, niin ajattelin kuitenkin ihan huvin vuoksi kommentoida. Taidat seurat näitä maailmanlopun merkkejä ihan työkses, kun tuot esille aina uusia havaintoja vähäisistäkin planeetallisista liikkeistä ja rohveetoista. Tietyt ilmiöt tapahtuvat myös avaruudessa tietyin väliajoin. Taidat pelätä maailmanloppua ja niitä edeltäviä merkkejä? Oletko jokin hihhuli, joka järkyttyy pienestäkin avaruuden liikahtelusta. Ja sitten huolissaan kirjoittaa nettipalstalle, että mitähän ne profeetat nyt tähän sanovat? ja sitten eikun tirkistelemäään, että olisiko tuo nyt totta!? Mutta sitten muka julkituoden, miten rohveetat ovat taas epäonnistuneet. ikäänkuin itse kasvonsa säilyttäen.
Mutta oma kunnia ja itsetunto lepää kuitenkin epäilijöiden ja Jumalan kieltämisen heikossa itsetunnossa.
Tuon heikon itsetunnon suojaamiseksi sitten kirjoitat edelleen, että siinä se nähtiin! Mitään todisteita maailmanlopusta ei sittenkään ole, vaikka housun tai helman puntit tutisevat, että mitenkähän tässä itsellle käy kun loppu tulee?
Jos oikeasti jotain realista tietoa haluat, niin ohjaisin sinut joko geologiapalstalle tai jollekin muulle tieteelliselle keskustelufoorumille, missä seurataan maan ja avaruuden ilmiöitä realiajassa. Roikkumalla täällä, leimaudut itse kyseiseksi hihhuliksi, mistä muita arvostellet. Aika lapsellista.
Inhott. R. on kuin
A) louskuttava koira, joka aloittaa joka perjantai: hau,hau,hau! Eikö tehoa: HAU, HAU HAU!
B) Kuin opettajaneuroosia poteva, joka ei pääse viikonlopuksi eroon kierteestä! Täällä I.R. yrittää leikkiä "opettaja-setää" itseään vanhemmille ihmisille!
Siinä Tuom. on oikeassa, että Inhott R. voisi "loistaa" taidoillaan joillakin muilla palstoilla! Onhan hänellä aina kymmeniä ja kymmeniä onttoja mielipiteitä, kumousyrityksiä, ja aina vailla argumentteja! Sellainen älykkö kyllä löytäisi arvoisensa foorumin...........................
Jos olet mielestäsi ymmärtänyt jotakin kristittynä olemisesta olet väärässä. Uskova ihminen ei puhu noin julmasti toisille ihmisille. Mieti millaisen kuvan annat itsestäsi. Realistit sun muut ovat eksyneitä veljiä ja sisaria. Sellaisina heitä pitää kohdella eikä sinun laillasi irvaillen haukkuen ja pilkaten. Kaikki toimesi ovat vastoin Jeesuksen opetuksia. Mene itseesi.
ulkokultaisuudestasi. Vain Yksi on Oikea Tuomari. Tutkii ja näkee sydämet.
Jos olisit itse "oikea uskova - 47 vuotta" inhott. R. olisi jo taivaan autuuden piirissä, uskosi ansiosta!
Olet ulkokultainen, tekohurskas "tuomari". Sellainen, kuin olivat Jeesuksen päivien fariseukset.
Kun "menet itseesi" - opit ymmärtämään, ettei ulkokultainen tekopyhyys ja kulissien valkeaksi maalaaminen ollut Jeesuksen mielen mukaista.
Tee parannus. Kaikesta. Ylpeydestä. Apu-tuomarin virasta.
Uskossa 47 vuotta on samanlainen kuin Jeesuksen aikojen tekopyhät. Ne moitti Jeesustakin kovista sanoista. Olivat muka niin pyhiä?
Olet niin syvällä raivosi liemissä ettet ymmärrä kanssaihmistesi huolta. Koeta rauhoittua. En ole tuomari kenellekään enkä ole niin väittänytkään. Annoin sinulle neuvon ystävällisessä mielessä ja en voi mitään sille jos et ota neuvostani vaarin. Kuten sanoin en ole tuomari muttet ole sinäkään. Ihmisten tuomitseminen ei kuulu meille ihmisille. Sen tekee joku muu. Sanasi ja suuri halukkuutesi pilkata toisia kertovat sen ettet ole liikkeellä oikeassa hengessä etkä oikealla asialla. Uskova ei toimi noin. Olen mennyt itseeni riittävän usein ja tässä asiassa suosittelisin sinullekin nöyryyttä ja Raamatun lukemista. Jos me uskovatkin toimimme kuin muut ihmiset ja teemme toisille ihmisille pahaa sanoillamme ei meitä erota muista mikään.
jos olet itse ymmärtänyt jotain kristittynä olemisesta, niin 47 vuotta ei ole sinua paljoa sivistänýt eikä hengellistänyt. Kristityt ovat täällä puolustamassa kristillisää arvoja ja sen arvon mukaista käyttäytymistä,mistä nämää kyseiset "veljesi" eivät edes halua mitään ymmärtää.Koska ovat tieten laittaneet pimeyden verhon silmilleen, jolloin he eivät TIETEN ole mitään kristilliisyyttä näkevinään. Mutta ovat sen sijaan tulleet pilkkaamaan ja ilkkumaan kaikilla mahdollisilla pyhillä arvoilla, mistä sinulla ei näytä puolivuosisadan nimellisillä kokemuksilla olevan minkäänlaista häpyä.
Nämä em. kaverit ovat antikristityn asialla, eivätkä ole kutsuttuja veljeyteen, mistä mainitsit. Raamattu sanoo, että "älkää kutsuko heitä veljiksi". He ovat kylläkin tervetulleita veljeyteen, mutta se vaatii täyskäännöksen ja täydellisen mielenmuutoksen heidän elämässään ja syvimmältä sydämensä sopukoista. Näin todistaa Jumalan sana. Sitä myöskin melkein puolivuosisataa opiskelleena ja myös uskossa vastaanottaneena, niinkuin on kirjoitettu!
Kyllä meidän uskovienkin on kyettävä keskustelemaan ja jos alamme omia totuuksiamme muulle väelle väärässä sävyssä kertoa emme ole sen parempia kuin fariseukset jotka hekin olivat varmoja omista viisauksistaan. Sivusta seuranneena voisin sanoa etteivät kaikki ihmiset täällä tosiaankaan ole oikealla asialla. Kaikilla on suuri tarve vastoin Raamatun sanaa kehitellä vitsauksia ihmisten niskoille ja se ei ollut Jeesuksen opetusten ydin. Armo on tärkeää suhteessa kaikkiin ja se tuntuu nyt teiltäkin unohtuneen kokonaan. Olen pitänyt sinua Tuom. asiallisena ja viisaana kirjoittajana jota Pyhä Henki ohjaa mutta nyt olet kyllä sinäkin väärän raivon vallassa. Ei kristitty noin toimi. Aina on toivoa. Jokainen voidaan ohjata oikealle polulle ja ei sekään että on uskossa tee kenestäkään erehtymätöntä. Kyllä tuolla yhdellä kirjoittajallakin on vielä paljon oppimista kristillisyydestä.
Kuka on kenenkin asialla? Sitä emme me ihmiset tiedä. Uskova on kuva omasta uskostaan. Uskovan on oltava enemmän ja parempaa kuin niiden ihmisten joita kritisoi. Uskova antaa esimerkin omalla käytökselllään. Jos se esimerkki on väärä ei ole ihme että paha saa vallan. Hyvää yötä ja siunausta teille.
Jumalan lapset ovat Valkeuden lapsia, kaikesta keskeneräisyydestään huolimatta.
Ne jotka pilkkaavat Jumalaa, uskoa, uskovaisia ovat PIMEYDEN kansaa. Perkeleen laumaan kuuluvia.
Ja kun sellaiset alvariinsa "tallaavat Jumalan sanan, kehotukset, kaikki ---- joita fiksut, sivistyneet uskovat, hyvin käyttäytyvät - tälläkin palstalla ovat varsin kärsivällisesti koettaneet opastaa ja valaista - -- kun sellaiset polkevat maahan kaiken, he ovat kirouksen lapsia. He vetävät lopuksi päällensä pahemman vitsauksen kuin monet.
Inhottava R. kuuluu tähän joukkoon. Tiedän, että Jumala on kyllästynyt häneen. Hän ei ole "eksynyt veli" (sitäkin) vaan pilkkaaja. Ylpeä, ylimielinen, itseriittoinen. Ja Raamattu sanoo:
Jumala on ylpeitä vastaan, mutta nöyrille hän antaa armon.!Ja myös:
"Herran kirous on jumalattomain huoneessa, mutta vanhurskasten asuinsijaa hän siunaa."
"Pilkkaajille hänkin on pilkallinen, mutta näyrille hän antaa armon". ( Sananl 3:33-34)
Jokainen saa sen "saldon" - jota on kasvattanut. Inhott. R. on itse omin sanoin kasvattanut "saldon" jota saa nauttia. Ihan omin toimin. Kiittäköön siitä itseään.
Hyvin käyttäytyvät uskovat? Sä et ainakaan oo sellasta nähnyt edes unissas. On muuten kiva nähdä montako eri nikkiä sä käytät näissä keskusteluissa. Leikitäänkö bongausleikkiä? Kerää kaikki nikit hyvän käyttäytyvältä uskovalta? Jiihaa!
Uskossa 47 vuotta.
"Niin on miedän jokaisen tehtävä Jumalalle tili itsestämme" (Room. 14:12)
Sinun, 47 v. uskossa - pitää tehdä tili Jumalalle? Kenestä? Toisenko uskovan kirjoituksista.
Ei, ei lainkaan. Vaan oman elämäsi asioista, synneistä ,jne. Pitkääkö sanoa, mistä Herran henki näyttää olevan aihetta? Vai sopiiko, että Herra ja Herran Sana riittävät nuhteluun?
"Ystävällisyytesi" haisee rikille, kiukulle? Mistä kenkä puristaa?
Mutta, Jumala ei vaadi 47 v. uskossa olleelta tilitekoa muiden pulesta. Vain omista synneistä. Salaisista varsinkin. Ajatuksista, asenteista, tekopyhyydestä. Siis, vain OMISTA teoistasi ja leiminlyönneistä. Siinä riittää puuhaa.
Se rakkikoira, joka haukkui? Koettakaa keksiä kunnialliset pidot, kun se raukka kuoli NIIN onnettomalla -taikka onnellisella tavalla. Nauruun. Sen saattoi arvata. Joku jalo ja upea persoona, - kuoli nauruun - kun koetti löytää oscar-ehdokkaita kerjäläisten joukossa?
Tyhmyydestä joutuu aina maksamaan, mutta jollekin se on marttyyrin tavoite: kuolla nauruun, samalla kun arvostelee uskiskia?
Taas uusi nikki! Hieno juttu. Uskiksia ei tarvii arvostella. Säkin teet itsestäs pellen ihan ite.
Kaikella rakkaudella ja ystävyydellä llähimpiä kavereita kohtaan. Mutta kyseessä on palljon suuremmat asiat. Raamattu on itse asiassa paljon paljon armottomampi kaikkea vääryyttä ja pilkkaa kohtaan.
Eikä nyt kaikki kritiikki kohdistukkaan heitä itseään vastaan. ja ymmärrän sen, että eivät he muuten olisikaan kiinnostuneita, jollei heidänkään tiedostamaton tajuntansa, henkensä jollainlailla kutsuisi heitä.Itseasiassa he ovatkin paljolti oikeassa kritiikissään ja heitä tarvitaan. Mutta heitä täytyy opastaa kohdistamaan kritiikkinsä juurin siihen, mistä sielunvihollinen täälläkin valehtelee ja eksýttää.
Juuri siihen tarvitsisinkin em. kavereita. Jumalahan voi juuri kutsua heitä tällä tavoin? Heidät vain pitäisi se saada ymmärtämään. Itse en nauti uskovien tai uskomattomien suosiota, koska ihmisten suosiota en kalastele. Yhtälailla haluan paljastaa sielunvihollisen valheet, ettei kukaan niihin lankea.
Ja siitä olen myös kirjoittanut. Mutta olen myös maininnut Jumalan armollisuudesta ja halustani ymmärtää eri elämäntilanteissa olevia etsiviä sieluja ja kannustaa heitä löytämään Jumala ja pelastus. Siihen minut on kutsuttu, mutta myös sanomaan totuus silloinkun se on uhattuna. Armo ja totuus kulkevat käsi kädessä.
Onko se se sivistyny ja asiallinen pedagogi, joka ähky'täydellisenä aina uskiksia tallaa ja silleen. Samalle lemuaa. Kärsikää hyvät ihmiset. Se tarvii aina perjantaisin tuon katkaraktisen purkauksen. Sen usko ei muuten pysy.
Ei noita höpötyksiä kukaan vakavasti ota. Se on saletti. Te uskikset luulette ihan liikoja omista jutuistanne. Toisten haukkuminen taas osuu omaan ilkkaan niinku ootte nähneet. Toiset uskiksetkaan ei tollasta paatosta tajuu. Tolla yhdellä multinikillä touhu menee överiks. Se on varmaan joku teinilikka tai ainakin se on just niinku ne.
Nyt lähen baariin. Palataan asiaan. Tai sitte ei.
Multinikki88 on Erään Sivupersoona, se äkäisempi puoli, joka sivistyksen takana norkoilee...
Kun se ei nimi. I R viitsi pilata "mainettaan" se ottaa multia... niin ne sanoo
baariin? Sielun velejesi ilmeisesti ovat jo siellä elämänsä maljaa kohóttamassa puheittensa perusteella. Ei varmaan anna aihetta senkään vertaa asialliselle keskustelulle!
käy baareissa, paitsi joskus, jos sattuu jokin hyvä bändi olemaan esiintymässä, mikä asuinpaikkakunnallani on valitettavan harvinaista. En pidä siitä juopuneesta älämölöstä, joka baareissa yleensä on vallitseva olotila. Onko muuta kysyttävää? Jotain asiallista, joka mahdollisesti liittyisi vaikkapa palstan aiheeseen?
on vaikea suoraan vastata aiiheeseesi. Sehän on yleensä aika provosoiva. Mutta on siihen jo totuttu.
mikä noissa profeetoissa oikein kiinnostaa, koska suurin osa on sellaisia hypoteettisia arvioita tulevaisuudesta, mistä emme tiedä. Baareissa, missä käyn nykyään päiväsellään saattaa olla sattuvampia ennustuksia; uudesta hallituksen kokoonpanosta, ravituloksesta, seuraavasta missistä, tuurin kyläkauppiaan naisystävien seuraavista arveluttavista liikkeistä, säätilasta ym.
Laajentaisinkin teidän osaltanne keskustelua arjen ennusteluun. Sinun kanssa on vaikea keskustella, jos et nyt jotain ajan tuulia peilaa, olipa se nyt profeetoille, tyylisi mukaan kuinka haastavaa tahansa.
Kun on tässä sellainenkin taipumus, että tulee ihan muutenkin vaan keskusteltua, huasteltua, niinkuin Itä-Suomessa sanotaan. Jutut rönsyilee siis.
"mikä noissa profeetoissa oikein kiinnostaa"
-Kerro ihmeessä mikä sinua niissä kiinnostaa? Minä olen oman näkemykseni jo kertonut, useaankin kertaan. Huumori kiinnostaa aina, varsinkin tahaton sellainen. Täältä sitä löytää päivittän :)
Sorrut samaan kuin about kaikki kaltaisesi ja vähän muutkin. Pidät arvailuja ennusteina, jopa profetioina. Jos pistetään tarpeeksi iso kasa ihmisiä arvaamaan, mitä esimerkiksi Ala-Tölviöllä tapahtuu ensi heinäkuun puolen välin kieppeillä, joku varmasti osuu melko lähelle. Osa osujista voi haistaa tilaisuuden ja alkaa profeetaksi tai muuten vain keräämään rah... Eikun sieluja ja kuulijoita asialleen. Osa jopa pyrkii päivänpolitiikkaan näillä ansioilla, osa taas puhuu väkeä kaaduksiin kielillä, joita kovin moni ei tunne, osa harrastaa kaikkea edellämainittua :)
Ei vaadi kovin kummoisia unennäkötaitoja osatakseen arvailla maailmalla taas tänäkin vuonna tapahtuvan eriasteisia luonnonkatastrofeja, sotia, onnettomuuksia yms. Kuten joka vuosi. Kyse onkin siitä, kuka "profeetoista osaa vakuuttavimmin" esittää ennaltanähneensä ne. Harmiksemme melkeinpä poikkeuksetta tuo ennaltanäkeminen tuodaan päivänvaloon vasta tapahtuneiden jälkeen, mutta siinä tuo vakuuttavuus astuukin kuvaan mukaan. Tarpeeksi paatosta ja tulikiveä sekaan niin jo uppoaa ainakin muutamalle.
Muttamutta... Ylläolevan saa ja pitääkin jättää huomiotta, varsinkin palstan profeettojen tulee ehdottomasti pitää sitä suoraan belsebuubin joukoista tulevana saatanan puheena ja jatkaa profetointiansa. En tietenkään halua heidän lopettavan kirjoitteluaan, silloinhan joutuisin etsimään uuden palstan tai jopa useamman saadakseni päivittäisen huumoriannokseni. Nukkumisiin!