Kuinka Leniniä sanotaan kansanmurhaajaksi koska vallankumouksen aikana teloitettiin ihmisiä. Otetaanpa toinen Suomen Marsalkka Mannerheim suuri suomalainen lasten ja naisten kiduttaja vuonna 1918 olisi antanut heidän kitua keskitysleireillään vaikka tappiin asti ellei maailma olisi sanonut, että sen murhaamisen täytyy loppua! Mutta haluan muistuttaa olen toki kovin kiitollinen Mannerheimille avusta talvi ja jatkosodan aikana tehdyistä teoista, mutta se kertoo mielestäni paljon hänestä kun suomessa iskivät "vaaran vuodet" ja ruokaakaan ei ollut tarpeeksi niin herra lähtee sveitsiin viettämään lokoisaa porvarin elämää paskaakaan enää suomesta välittämättä. Lisäksi hän oli Tsaarille kovin uskollinen loppuun saakka olisi jopa halunnut suomesta kuningas kunnan. Kuten Ultra Bran laulussa lauletaan: Marsalkka Mannerheim olitko sankari vai nolla. En tiedä kertokaa te mielipiteenne.
Usein kuulee...
-Lenin-
6355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olihan tuo Marski henkilönä aika ällöttävä, ruotsalainen aristokraattinen aatelisherra, monarkisti ja kansalaissodan lahtari. Kaavaili suojeluskuntien ja äärioikestolaisten öykkäreiden kanssa jopa vallankaappauksia. Mutta sotilaana yhtä kaikki epäilemättä pätevä, en tiedä olisiko joku toinen ollut ylipäällikkönä sotiemme aikana parempi, mutta sotamarsalkkamme hoiti ainakin hommansa tyylillä ja asiantuntemuksella. Se, että hän lähti sotien jälkeen Sveitsiin lokoilemaan ei mielestäni ole kovin tuomittavaa, olihan Marski tuolloin jo vanha herra, ja terveyskin alkoi reistailla.
kuin nimimerkki pravda kertoo. Ei Carl Gustaf Emil Mannerheim ollut ruotsalainen, Suomessa syntynyt Suomen kansalainen hän oli.
Mielestäni ei ole oikein arvostella Mannerheimia, kuten ei ketään muutakaan, erillään oman aikansa realiteeteista. Monet muutkin olivat silloin yksinvaltiuden kannattajia; toiset halusivat Suomesta kuningaskunnan, mm. J.K. Paasikivi, toiset bolshevismidiktatuurin. Tasavalta Suomesta tuli vähän kuin vahingossa. Luojan kiitos että tuli!
Aristokraatti Mannerheim epäilemättä oli, mikä minusta tarkoittaa mm. korkeaa sivistystasoa ja arvokasta käytöstä. En ota kantaa siihen, miksi hän oli mielestäsi "ällöttävä", se on sinun oma asiasi. "Lahtari" oli punakaartilaisten keksimä solvaus kaikille jotka taistelivat valkoisen armeijan riveissä.
Mutta keiden "äärioikeistolaisten öykkäreiden" kanssa ja milloin hän "kaavaili vallankaappauksia"?
Eihän Mannerheim tietenkään ruotsalainen ollut, tarkoitin tässä ruotsalaisuudella lähinnä hänen edustamaansa ruotsinkielisen aateliston aatemaailmaa sekä hänen ruotsinkielisyyttään. Suo anteeksi huolimaton kirjoitukseni. Toki Mannerheim ei ollut yksin näissä monarkiahaaveissaan, eikä noita kaavailuja voi erottaa tuon ajan realiteeteista. Monarkiaa kannatettiin siksi, että kansaa halveksuttiin. Tämä on varsin ymmärrettävää, kansa ei heidän mielestään ollut valmis demokratiaan, kun ei kerta äänestänyt porvareita ja oli ryhtynyt avoimeen kapinaan laillista valtaa vastaan. Tähän liittyen haluaisin muuten esittää kysymyksen, ketkä Suomessa kannattivat "bolshevismidiktatuuria"? Ei ainakaan Suomen sosiaalidemokraattinen kansanvaltuuskunta. Tämäkin on niitä oman aikansa realiteetteja, jotka on syytä pitää mielessä. Se, että Suomi olisi todennäköisesti myöhemmin ajautunut bolshevismiin ja Moskovan valtikan alle, ei tee Suomen vallankumouksellisista "bolsehvismidiktatuurin" kannattajia.
Tämä Mannerheimin aristokraattisuus tarkoitti tietenkin mainitsemiasi "korkeaa sivistystasoa ja arvokasta käytöstä", mutta toisaalta hän edusti (ja tässä tulee se ällöttävä osuus) jo tuolloin esim. maalaisliiton ja etenkin SDP:n halveksumaa patavanhoillista ja elitististä maailmankuvaa, jossa rahvasta halveksuttiin ja isällinen johtajahahmo tietäisi kyllä kansaa paremmin, mikä sille olisi hyväksi. Aina kun vasemmiston toiminnalle ehdotettiin rajoituksia, Mannerheim oli niitä kannattamassa. Tämä kaikki on tietysti hyvin ymmärrettävää ottaen huomioon hänen taustansa ja tuon ajan suhdanteet, mutta yhtä kaikki minusta perin ällöttävää.
Vallankaappaussuunnitelmista sen verran, että kun Suomessa jouduttiin vuoden 1918 lopulla luopumaan monarkiasta, ja Mannerheimille tuli ajankohtaiseksi tasavaltalaisen hallitusmuodon vahvistaminen, niin Mannerheim viivytteli viimeiseen saakka. Hänen ja ns. aktivistien suunnitelmissa oli hyökkäys Pietariin sekä Suur-Suomen luominen, mutta hän tiesi, ettei kummastakaan tulisi mitään, jos hän hyväksyisi tasavaltalaisen hallitusmuodon ja Suomeen tulisi mitä todennäköisemmin keskustavetoinen hallitus ja presidentti. Niinpä hetken aikaa oli suunnitelmissa vallankaappaus, jossa Mannerheimista tulisi jonkinlainen diktaattori. Näitä diktaattorihaaveita eläteltiin vielä ainakin vuoteen -21 saakka etenkin suojeluskuntien johdon piirissä.
Taidat olla ulkona kuin lintulauta. Jos Mannerheimin saavutuksia pyövelinä verrataan Leniniin tai Staliniin, hän kyllä putoaa kyydistä jo kalkkiviivoilla.
Sitä paitsi kannattaa miettiä mitä kommunistien voitettua jäi käteen NL:sta, kurjuutta ja diktatuuria, työläisten orjuutta. Sekö sitten on sinusta tavoiteltavaa?
"Jos Mannerheimin saavutuksia pyövelinä verrataan Leniniin tai Staliniin, hän kyllä putoaa kyydistä jo kalkkiviivoilla."
Totta, mutta kun ei verrattu. Tässä puhuttiin Mannerheimista eikä kenestäkään muusta.
"Sitä paitsi kannattaa miettiä mitä kommunistien voitettua jäi käteen NL:sta, kurjuutta ja diktatuuria, työläisten orjuutta. Sekö sitten on sinusta tavoiteltavaa?"
Miten tämä liittyi käsillä olevaan aiheeseen, Mannerheimiin? En käsittääkseni ottanut lainkaan kantaa Neuvostoliittoon tai kommunismiin ylipäänsä. Vai onko asia nyt niin, että jos kritisoi Mannerheimia niin on kommari?
Nykyinen hyvinvointisuomi pohjautuu pitkälti Mannerheimin ratkaisuihin historiamme kriittisissä käännekohdissa. Jo presidentti Koivisto totesi että sotien aikaiset ratkaisut olivat niillä tiedoilla oikein ja kansamme parhaaksi tehtyjä.
Mieti hetki mitä jäi käteen Leninin ja Stalinin hallinnosta? Ehkä nimenomaan hiljainen hetki kaikkien tuhottujen muistolle olisi joskus paikallaan...