Taivastie ja harhapolut...
Tällä foorumilla käy kiivas väittely siitä, oliko joku enkelinäky totta vai harhaa? Eikä yksimielistä varmuutta koskaan saada! Joten väittely on melko absurdi! Tällainen ilmiö on tyypillinen saatanan eksytys; siis keskittyminen SIVUASIOIHIN! Se on juuri sitä mistä Jeesus varoittaa: älkää juosko perässä!
Taivastie on suora ja valoisa. ”Minä olen tie, totuus ja elämä.” - Jeesus neuvoi. Hän on se suora tie, valoisa ja selkeä. Eikä siinä kiistellä enkeleistä, sinne eikä tänne!
Taivastie ja harhapolut?
Raamattu, UT ei opeta meitä harhautumaan enkeleihin, näkyihin, ilmestyksiin, jne. Paavali sanoi:
”... Kun tulin teidän tykönne (korinttolaiset).... ”Koskapa juutalaiset vaativat tunnustekopja ja kreikkalaiset etsivät viisautta, me taas saarnaamme ristiinnaulittua Kristusta, joka on juutalaisille paehnnus ja pakanoille hullutus.” ( 1 Kor 2:1, 1:22-23).
Taivastien liikennesäännöt?
Maantieliikenteessä on tieliikennesäännöt. Niitä noudattamalla pärjää melko hyvin. Silti onnettomuuksia voi sattua. Mutta jos tahallaan ja tietoisesti rikkoo sääntöjä, voi varautua hankaluuksiin. Voi vaarantaa oman ja toisten turvallisuuden, jopa hengen!
Jumala on uskonut meille uskoville Raamatun Liikennesäännöt. Jos emme niistä välitä, vähättelemme niitä, taikka jopa naureskelemme niiden ”vanhanaikaisille” ohjeille, siitä saattaa seurata vakavia harhapolkuja!
Moni uskova on ollut ylimielinen. Sitten on kulkenut harhaan, joutunut perkeleen ansaan ja pimeyteen.
Näin on ”kantapään” kautta moni oppinut, että Taivastien Liikennesäännöt ovat Jumalan suojelevaa rakkautta! Eivät kitupiikin ilkeyttä. Vaan – turvallisuuden asiaa.
Enkelit ja Jeesus?
Missään tapauksessa, eikä millään matematiikalla voi asettaa enkeleitä ja Herraamme Jeesusta rinnakkain ”uskomisen” perustana. Enkelit eivät ole ”uskon” perusta. Mutta Jeesus on.
”Sillä muuta perustusta ei voi pannna, kuin mikä pantu on, ja se on Jeesus Kristus.” ( 1. Kor 3:11)
Kun painotteisesti askarrellaan enkeli-asioissa, ollaan jo sivuraiteilla! Paavali, joka oli kohdannut ENKELEITÄ, nähnyt näkyjä, ihmeitä, vaikka mitä! Etsikö hän suosiota enkeli-asioilla?
”Jos joku kerskaa, hänen kerskauksenaan olkoon Herra!”
”Katse kiinnitettynä uskon alkajaan ja täyttäjään, Jeesukseen!” (Heb 12:1-2)
On siis erittäin ovela saatanan eksytysmalli, että ihmiset (niin uskovat kuin ei-uskovat) spekuloivat kaikkinaisten ihmeiden ja ilmiöiden tiimoilla, ja näin katse on harhassa! Uskovien tulisi tässä tapauksessa osoittaa SUORA tie! Palauttaa asioiden suhteellisuus. Järjestys. Osoittaa raamatusta Taivastien Turvalliset Liikennesäännöt. Nimittäin, mitä pidemmälle lopunajoissa elämmme, sen enemmän mystisiä ja halooilmiöitä tulee näkymään! Se on paljolti perkeleen työtä. Pimeyden ruhtinas pukeutuu Valkeuden enkeliksi, ja eksyttää. Kun ihmiset sitten vaahtoavat näistä (sivuasioista) perkele nauraa tyytyväisensä. Ne keskittyvät kuin lapset leluihinsa! Hyvä! Eivätpähän tee parannusta, eivät usko Jeesukseen...
Tahdotko siis haaskata energiaa sivu-ja harhapoluilla? Haluatko siis, että perkele nauraa sinulle, sinun vaahtoamisellesi? Jos et, lopeta höpötykset. Palaa Suoralle taivastielle, tottele sen sääntöjä, niin olet turvassa.
http://www.suomistory.com/page/EnkeliDiary
Enkelit, harhat ja...
1
297
Vastaukset 1
- Sanaja Usko
"Eikä ihme, sillä itse saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi." (1Kor 11:14)
Kun kristityt alkavat vaahdota ylenmäärin enkeli-ilmiöistä, saatana saa ovelan juonensa liikkeelle!
Keskittyminen sivuasioihin - joka enkeliasia toki on --- siihen intoutuminen, väittely, spekulaatiot...
Hyvä on usein parhaan pahin vihollinen!
Hengelliset "lapset" - innoissaan kuin ainakin lapset joulupukista - tekevät enkeli-ilemestyksestä ikäänkuin uuden opin! Tästä paholainen iloitsee! Kun uskovat alkavat "uskoa enkeleihin" - kritiikittä, ja usko perustuu sivuasiaan, kohta perkeleellä on hyvät mahdollisuudet eksyttää! Se näkee jo nyt, kuinka hullaantuneita ihmiset suurin joukoin ovat!
Kun se vain tekeytyy "valkeuden enkeliksi" - se saattaa naruttaa lapsenuskoisia, syöttää pajunköyttä ja eksytystä. Monille. Mutta ei kaikille! Mutta moni eksyy, valitettavasti...
Tämä ON varoitus. Tulee olla raitis ja kohtuullinen. Keskittyä uskon perusasioihin: Jeesus Kristus, uskon alka ja täyttäjä. Ja, ehkä joku tätäkin kuuntelee ja ottaa opikseen? Vaikka tässä ei mitään kiiltokuva-enkeleitä ole koristuksena...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51981
- 98974
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i20827- 132791
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t119759Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔36673- 45656
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke22606- 19596
- 46578
- 38569
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.72548- 33543
Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka137526Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44506- 47505
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok110505- 25502
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7487