KRISTIN USKON JUURET.

JESNIN TARINA, TOSI.

Oli aikoinaan työryhmä, jossa oli 420 kirjoittajaa. He saivat kirjoitustehtävän sankarista nimeltään JESNI. Piti keksiä hyvä aineisto so. elämäkerta sille miehelle, joka tuli olla kansan pelastaja " Krisnatin"
ristin kautta. Siihen aikaan pidettiin noituutta vallassa.

Oli mies nimeltään Halathwa, joka kirjoitti hyvän kirjoituksen palkkion toivossa. Hän kirjoitti kaikki hyvin ja ylevällä mielellään. Hän ajatteli saavansa voimastipendin. Kirjoitukset tutkittiin ja hän sai parhaan maininnan ja se luettiinkin toisille osittain. Tarkastaja oli itse Jahwe. Jahwe oli Jumala tuolloin. Hawalwatha sai 234 Kokraattia Hengen voimaa, jotka oikeuttivat tekoihin.
Panin vielä sankarin kävelemään Kinsurin yli liha jaloillaan, etten itse joutuisi "Krosnille" ristille.

Toisin kuitenkin kävi. Minut valittiin ristin mieheksi, jotta kansa tulisi vapaaksi syntivelastaan.

3

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opettaja 2011.

      Opi aina opetuksesta, älä mistään muusta. Usko ilman päämäärää on tyhjän veroinen. Uskalla uskoa oikein, älä vääryyteen mene. Murrettu sana on usko ilmoituksen vakaat sanat ilman ilmoittajaa. Minä uskon on minun mottoni.

      • Hoosianna 2011.

      • Kirjurilta 10.03.

        Nooa ja vedenpaisumus.
        Tuo kertomus on ymmärrettävissä henkisesti, opetuksena joka on meidän hengellisten ymmärrettävissä.

        Vedenpaisumus on ilmoituksellisten asiain esittäjät, kuten minä ja kuitenkin koko ilmoitusko olisi jo ilmoitettuna? Ei kuitenkaan, sillä kaikkina aikoina ilmoitusta on esiin tuotu ja edelleenkin on tulossa uusia sarnoja, paremminkin sanojen tulvaa. Ymmärrä sinä lukiani oikein ( vedenpaisuman ) merkitys.

        Pelastuksen Arkki on Raamatun opetus hyväksyttynä joltisenkin oikein ja vain omaksuttuna itselleen ojennukseksiko? Armo ja rauha ja rakkaus vallitkoon sielussamme ja voikaamme tutkia kaikki oikein.

        Me olemme tämän kirjoituksen antaneet, me taivaan hallinto, uskoittepa tai ette!
        Kirjurilta vain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      111
      6916
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      388
      6577
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3317
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      128
      2869
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2460
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1940
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe