Vasili Grigorjevitš Zaitsev oli neuvostoliittolainen tarkka-ampuja toisessa maailmansodassa. Näin siis Wikissä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vasili_Zaitsev
"Hän tuli kuuluisaksi erityisesti toiminnastaan Stalingradin taistelun aikana 10. marraskuuta ja 17. joulukuuta 1942 välisenä aikana. Hän tappoi yhteensä 235 sotilasta ja upseeria, joista 11 oli tarkka-ampujia."
Tiedättekö muuten miksi tuo aika on vain joulukuun 17:een päivään saakka? Stalingradin taisteluthan kesti hyvinkin tammikuun loppuun saakka ja vasta helmikuun alussa saksalaiset antautuivat.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vasili_Zaitsev
"Hän tuli kuuluisaksi erityisesti toiminnastaan Stalingradin taistelun aikana 10. marraskuuta ja 17. joulukuuta 1942 välisenä aikana. Hän tappoi yhteensä 235 sotilasta ja upseeria, joista 11 oli tarkka-ampujia."
Tiedättekö muuten miksi tuo aika on vain joulukuun 17:een päivään saakka? Stalingradin taisteluthan kesti hyvinkin tammikuun loppuun saakka ja vasta helmikuun alussa saksalaiset antautuivat.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Zaitsev eli tämä "jänismäinen" ei ollut tarkka-ampuja. Ryssän ja elokuvan tekijöiden keksimä legenda.
Voihan "vihollinen porteilla" elokuvan innoittamana sitten huudella mitä haluaa, mutta Zaitsevin ansiot ovat pelkkää propagandaa.
Näin kerrotaan.
Se tarkka-ampujien kaksintaistelu taitaa olla propagandaa. Mistä moinen tarina on peräisin?
Vasili Tšuikov kertoo kirjassaan Tien alku - Stalingrad, sivukaupalla Zaitsevista. Siinä kerrotaan sivuilla 154-158 millaisia olivat nämä 62. armeijan tarkka-ampujat ja etenkin Zaitsev. Tarkka-ampujien kaksintaistelusta kerrotaan myöskin, mutta ammutun saksalaisen nimeä ei erikseen mainita. Se kerrotaan vankitietona saadun selville kuinka saksalaisten tarkka-ampujakoulun johtaja Könings tuotiin lentokoneella syyskuun lopulla Stalingradiin.
Zaitsevin silmiin haavoittuminen mainitaan myöskin. Samoin se, että Zaitsevin oppilaalla Medvedjevillä oli vieläkin enemmän "saksalaiskaatoja". Zaitsevilla mainitaan niitä olleen lähes kolme sataa ja että hän olisi jatkanut ammuskelua toivuttuaan silmävammoistaan. Itse asiassa tämä väitetty Slaingradin kaksintaistelu on täytynyt tapahtua tuon "silmävamman" jälkeen.
Tšuikov, V. I.: Tien alku - Stalingrad . Suomentanut Esa Adrian. Helsinki: Tammi, 1964.
Oikeasti tämä Tsuikovin kirja on kuin satukirjaa lukisi. Välillä pannaan asioita maailmanmittakaavassa kohdilleen ja kohta hän jo se kertoo jonkun sairaanhoittajattaren urotöistä punasotilaita pelastamassa.
Massiivisista raiskauksista vallatuissa kaupungeissa ei mainita sanaakan teoksen jatko-osassa Tien loppu - Berliini .
Tšuikov, V. I.: Tien loppu - Berliini . Helsinki: Tammi, 1965.
On vaikeaa uskoa tätä jonkun marsalkan muistelmiksi ja itsensä kirjoittamakseen.
sen käännös suomeksi
http://ru.wikipedia.org/wiki/Зайцев,_Василий_Григорьевич
http://ru.wikipedia.org/wiki/Зайцев,_Василий_Григорьевич
Ryssät valehtelee, me puhumme totta. Simo Häyhä oli koko toisen maailmansodan paras pistemies, ja joka ainoa kaato oli dokumentoitu suomalaisella rehtellisyydellä. Kyllä tarkka-ampujienkin pitäisi olla rehellisiä ja noudattaa sääntöjä, ryssät hävetkää.
simo häyhän luvussa legendaa yli 300 kaatoa 19.2.40 on 219 luku on kirjasta kunniamme päivät häyhä saa silloin sakon kiväärin lahjana ja haavoittuu vajaan 2 viikon päästä valehtelu on suomalaisten peri synti armeijan tappiokin on ,,torjuta voitto,,
Niin kyllähän Simo Häyhä on jopa monien jenkkisivustojen korkeimmalle arvostettu tarkka-ampuja, vaikka jenkit kotiinpäin aina vetävätkin.
Juu varmaan mutta niin vain Simpaltakin losautti puna-armeijan tarkempi ampuja hymyn vinoksi ja voitti nokittelun, eiks je? -Venäläiset osasivat.
Häyhä olisi luultavasti kuollut, ellei hänen ampujansa olisi käyttänyt kiellettyä räjähtävää luotia.
Edes venäläiset tarkka-ampujat eivät muuten käyttäneet räjähtäviä luoteja: ovat epätarkkoja, ainakin Neuvostoliiton tapauksessa ilmavoimien konekivääreihin tarkoitettuja.
Häyhä sai osuman "tavallisessa" tulitaistelussa.
Tottakai Häyhä saa osansa Bubin raivosta. Häyhän kaltaiset miehet kun menivät torppaamaan Bubin jumaloiman muna-armeijan invaasion tänne. Bubin kaltaisista selkärangattomista paskoista kun olisi tullut hyviä ilmiantajia jne. Nyt ei heistä mitään tullut. Se saa hymyn suorastaaan pois. eiksa vaan jeh, miehen irvikuva?
Laskehan kuinka monta kirjoitusvirhettä sait tuohon kommenttiisi mahtumaan. Lopputulos yllättää sotahistorioitsijankin!
Häyhä ja Zaitsev eivät olleet mitään saksalaiseen Heinrich Severlohiin verrattuna, ukko kaatoi porukkaa pelkästään yhtenä päivänä huomattavasti enemmän mitä nämä muut sankarit yhteensä.
Ei edes välttämättä kaatanut. Siitäkin on pientä vääntöä ollut. Ja vaikka olisikin, niin kyllä enemmin taitoa vaatii tarkka-ampujan duuni. Outo väitös sinulta. Ellei siis sitten pelkkä numero kerro totuutta, mikä onnistuu yksinkertaisiltakin.
Sekä Häyhän että Zaitsevin legedoihin ja "pudotuksiin" on syytä suhtautua hyvin kriittisen epäilevästi. Olette varmaan panneet merkille miten on käynyt ilmavoittoväitteiden ja eteenkin maataistelulentokoneiden pilottien tankintuhoamisväitteiden kanssa kun tarkempi vertaileva tutkimus on selvittänyt todelliset saavutukset? Sodan ensimmäinen uhri on aina totuus.