Yrityksen perustaminen 1.3.2011

Kannattaako perustaa yritystä jos ei tiedä minkä alan yrityksen perustaa? Taitaa päteä tähänkin ongelmaan että vaikka läpi harmaan kiveksen.
6498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

on aina ammattilainen alallaan, asiakkaiden on voitava luottaa yrittäjään, että homma tulee tehtyä toimeksiannon jälkeen. Siksi et voi suinpäin hypätä mille tahansa alalle.
Kaupparekisteriin on myös ilmoitettava toimiala, että sen voi perustaa.

Äänestä

Sinähän hauska kaveri olet, firmaa ollaan pistämässä pystyy mutta ei vielä ole hajuakaan mitä sillä tehdään.

Olet menossa perse edellä puuhun. Yleensä ensimmäisenä firman perustamista suunnitteleva hankkii harkinnassa olevalta alalta rautaisen ammattitaidon ja koulutuksen, hankkii koulutusta markkinoinnista ja yrityshallinnosta tai käy ainakin yrittäjäkurssin, tekee liiketoimintasuunnitelmat, kartoittaa markkinat, kilpailijat, tekee rahoitussuunnitelmat, swot-analyysit, neuvottelee rahoitukset ja vielä arvioittaa omat laskelmansa jollain jolla on näkemystä yritystoiminnassa.

Jos tämän jälkeen kaikki näyttää edelleen siltä että firma kannattaa perustaa niin sitten pistetään puoti pystyyn. Sinä olet perustamassa firmaa mutta et vielä tiedä mille alalle, mielenkiintoista.

Äänestä
  • Ei muuta kun tulta kohti mies. Kyllä se kipinä ja idean ydin sieltä purskuaa kun tarpeeksi jaksat sekoittaa pähkinöitä. Mikäli omaat kokemusta joltain alalta, aloitus helpompi mutta ei missään nimessä tarpeellista. Tärkeintä on taito nähdä mahdollisuus ja toimia sen mukaisesti. Aivoilla ne yritykset perustetaan ja laitetaan kannattamaan, ei lihaksilla eikä niillä sun kiveksillä.

    Äänestä

Ei ikinä pitäisi perustaa yritystä siltä pohjalta, että ensin lähdetään liikkeelle eli perustetaan firma ja sitten aletaan miettiä mitä sillä tehtäisiin.
EI KOSKAAN!

Miettikää nyt vähän.

Lähes satavarmasti siellä jossakin on aina kilpailija joka osaa homman jo valmiiksi ja silloin opettelu käy joskus todella kalliiksi.

Ensin pitää, PITÄÄ hankkia luja tietotaito siltä alalta johon suunnataan. Sen taidon saat olemalla ensin toisen palveluksessa useita vuosia.

Sittenkin on vielä olemassa hyvin suuri epäonnistumisen mahdollisuus.

Miettikää hyvät ihmislapset tarkkaan tekemisenne. Olen ollut yrittäjänä 31 vuotta ja tiedän takuulla mistä puhun. Jään kohta eläkkeelle.
Yritykselle olisi ostaja, mutta en tiedä myynkö. En halua tätä riippakiveä toisten kannettavaksi.

Minulla on ollut onnea kun olen (vielä) kutakuinkin terve. Kymmenittäin yrittäjätovereita on paljon huonommassa asemassa.
Yrittäjän sosiaaliturva kun on ihan ala-arvoista.

Yrittäjyydestä annetaan liian usein liian loistelias kuva.
Saat tehdä mitä haluat ja koska haluat.
Totuus on kyllä se, että sinun täytyy tehdä.

Jos teidän on ihan pakko lähteä yrittäjiksi niin suojatkaa ainakin se mahdollinen omaisuus joka teillä jo on.

... ja sitten sen perusteellisen harkinnan jälkeen - älkää perustako sitä yritystä.
On olemassa monta yksinkertaisempaa temppua muuttaa elämänsä helvetiksi.

Äänestä

älkää masentako kaveria.....Onhan niitä sellaisia yrityksiä esim: henkilövuokrausyrityksiä , jotka vuokraa työntekijöitä joka alalle.

voithan perustaa henkilövuokrausfirman ja vuokraa itseäsi kaikkialle. teet kaikkea mitä pyydetään ja sillee....

yrittämällä ollaa yrittäjiä...

voithan olla ammattilainen vaikka apumiehenä joka alalla ja jokaiselle tarvisijalle.

=)

perusta yritys, jos ei ole kiirettä saada liikevaihtoa...ja voittoa....

Äänestä

Terve, samassa puussa ollaan.
Itse mietin kanssa yrityksen perustamista, enkä aivan tarkkaan pystynyt määrittelemään, missä olisin parhaimmillani. Tein seuraavasti:
1) pidin nykyisen työni ja aloitin uuden "työn" harrastepohjalta
2) pistin ilmaispalvelun pystyyn (logomania.fi), ja aloin tarjota palvelujani ilman maksua - täten pääsen paremmin sisään siihen, mitä ajattelin tehdä, sekä asiakkaiden aiempien kokemusten kautta opin ja kuulen. Tulen varmasti myös huomaamaan, onko tämä oikeasti se työ, jota olisin valmis tekemään 30-60 tuntia viikossa.
3) laajennan markkinointia asteittain, etsien tasoa, jolla työtä on riittävästi, muttei liian paljoa. Vaikka kyseessä on ilmainen palvelu, ei se tietenkään tarkoita sitä (tai se ERITYISESTI ei tarkoita sitä), että siihen luotettaisiin tai se otettaisiin kohderyhmänsä joukossa avosylin ja vakavasti vastaan.
4) jos toiminta lähtee liikkeelle, tiedän jo mihin minun tulee tarkalleen suunnata, mikä on toimiala ja missä olen vahvimmillani. On toki mahdollista, ettei se lähde koskaan liikkeelle.

Tämä sopii itselleni, sillä olen työelämässä, harrastan muutenkin alaani ja tulot eivät ole ensisijaisen tärkeitä. Täten pidän toimintaa toistaiseksi harrastuksena, eli se on hauskaa ja pidän siitä mitä teen. Jatkuisiko se samalla tavalla täyspäiväisenä yrittäjänä - en osaa sanoa.

Eli kannattaa kokeilla, mutta elä tee suuria sopimuksia ennen, kuin tiedät mitä haluat ja erityisesti mitä osaat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yrjö Kannelkorpi kirjoitti:

Kannattaako perustaa yritystä jos ei tiedä minkä alan yrityksen perustaa? Taitaa päteä tähänkin ongelmaan että vaikka läpi harmaan kiveksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu