aikana ihmisiä,jos he tekevät pahaa?Onko Jumala täysin toimeton pahuuden suhteen?
Eikö Jumala
rankaise tänä
10225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oletko televisiouutisia katsoessasi miettinyt, mihin tämä maailma on menossa?
Traagisia tapahtumia sattuu niin yllättäen, ettei kukaan pysty sanomaan, mitä seuraava päivä tuo tullessaan (Jaakobin kirje 4:14).
Jehova kuitenkin tietää tulevaisuuden (Jesaja 46:10). Hänen Sanassaan Raamatussa ennustettiin kauan sitten paitsi se paha, mitä meidän aikanamme tapahtuisi, myös ne suurenmoiset asiat, jotka toteutuvat lähitulevaisuudessa.
2 Jeesus Kristus puhui Jumalan valtakunnasta, joka tulee hävittämään pahuuden ja tekemään maapallosta paratiisin (Luukas 4:43).
Ihmiset halusivat tietää, milloin Valtakunta tulisi. Jeesuksen opetuslapset kysyivät häneltä: ”Mikä tulee olemaan sinun läsnäolosi ja asiainjärjestelmän päättymisen tunnusmerkki?” (Matteus 24:3.)
Jeesus vastasi, että ainoastaan Jehova Jumala tiesi täsmälleen, milloin tämän asiainjärjestelmän loppu tulisi (Matteus 24:36).
Jeesus kuitenkin kertoi ennalta, mitä maan päällä tapahtuisi juuri ennen kuin Valtakunta toisi ihmiskunnalle tosi rauhan ja turvallisuuden. Hänen ennustuksensa toteutuvat parhaillaan!
http://www.watchtower.org/fi/bh/article_09.htm
>>Jeesus vastasi, että ainoastaan Jehova Jumala tiesi täsmälleen, milloin tämän asiainjärjestelmän loppu tulisi (Matteus 24:36).
Näin se menee Raamatun mukaan, eli Matt. 24:36 Jeesus päivään (hemera)
http://www.blueletterbible.org/lang/lexicon/lexicon.cfm?Strongs=G2250&t=KJV
Sekä vuorokauden aikaan, hetkeen (hora)
http://www.blueletterbible.org/lang/lexicon/lexicon.cfm?Strongs=G5610&t=KJV
Mutta Jeesus itse ilmaisi paluunsa karkeammalla mittarilla, eli kuulijoidensa edustamalla sukupolvella:
”Kun teitä vainotaan yhdessä kaupungissa, paetkaa toiseen, sillä totisesti minä sanon teille: te ette missään tapauksessa käy loppuun Israelin kaupunkeja, ennen kuin Ihmisen Poika saapuu.” (Matt. 10:23 UMK)
"Sillä Ihmisen Pojan on määrä tulla Isänsä kirkkaudessa enkeliensä kanssa, ja silloin hän maksaa kullekin hänen käyttäytymisensä mukaan. Totisesti minä sanon teille, että tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät lainkaan maista kuolemaa, ennen kuin he ensin näkevät Ihmisen Pojan tulevan valtakunnassaan." (Matt. 16:27, 28 UMK)
"Oppikaa nyt viikunapuusta kuvauksena tämä: Niin pian kuin sen nuori oksa mehevöityy ja työntää esiin lehtiä, te tiedätte, että kesä on lähellä. Samoin myös te, kun näette kaikki nämä, tietäkää, että hän on lähellä, ovilla. Totisesti minä sanon teille, että tämä sukupolvi ei missään tapauksessa katoa, ennen kuin kaikki nämä tapahtuvat. Taivas ja maa katoavat, mutta minun sanani eivät missään tapauksessa katoa.” (Matt. 24:34 UMK)
”Hän sanoi heille lisäksi: ’Totisesti minä sanon teille: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät lainkaan maista kuolemaa, ennen kuin he ensin näkevät Jumalan valtakunnan jo tulleen voimassaan.’” (Mark. 9:1 UMK)
"Totisesti minä sanon teille, että tämä sukupolvi ei missään tapauksessa katoa, ennen kuin kaikki nämä tapahtuvat." (Mark. 13:30 UMK)
"Mutta minä sanon teille totuudenmukaisesti: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät lainkaan maista kuolemaa, ennen kuin he ensin näkevät Jumalan valtakunnan." (Luuk. 9:27 UMK)
"Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei missään tapauksessa katoa, ennen kuin kaikki tapahtuu." (Luuk. 21:32 UMK)
Kun sitten olisi jo ollut Jeesuksen aika palata, niin ilmestyskirja yrittää vielä valaa uskoa Jeesuksen odotteluun:
”Jeesuksen Kristuksen ilmestys, jonka Jumala antoi hänelle näyttääkseen orjilleen sen, minkä täytyy pian tapahtua.” (Ilm. 1:1 UMK)
”Hän, joka todistaa näistä, sanoo: ’Niin; minä tulen nopeasti.’” (Ilm. 22:20 UMK)
Se kuoli 2000v sitten. Hän on dead and gone, forever.
Näin se vaan on.
Tälle kannalle minäkin olen kallistunut, kunhan esitin muutamia otteita Raamatussa olevista Jeesuksen lupauksista palata kuulijoidensa sukupolven elinaikana.
Parempi kuin olla pessimisti.
Optimistilla on mukavempaa :D
Olematon ei voi...
Libyan johtaja Muammar Gaddafi uhosi televisiossa määräävänsä tarvittaessa sotilaat ja poliisit murskaamaan kansannousun. Hänen mukaansa protestoijat ansaitsevat kuolemantuomion.
http://www.iltasanomat.fi/
Tuttua, Raamatun jumalalta meni pinna ja päätti tappaa elollisen, jumalan mukaan hänen itsensä luoma ihmissuku ja elikot sekä kasvit ansaitsivat tuhon.
Raamattuako hän nykyisin lukee ? ;D
Lukemisistaan en tiedä, mutta öykkäröi ihan Raamatun tuittupäisen jumalan malliin, siksi tuttua.