Täytyy oikeen ihmetellä kun ei rahaa riitä 44 tien kunnossapitohon!! Tie siinä kunnossa jotta autokin hajoaa vaikka ajaa rajotusten mukaaan.eikös nyt lassekaan saa sitä kuntohon? Pkele!!!
Tiet luokattomassa kunnossa!
tiet kuntoon
5298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lassella ei ehkä rahaa siihen. ikävä kyllä yksi kansanedustaja ei saa tietä kuntoon ,koska tierahat jaetaan valtion budjetista eri alueille ja tiepiirin päälliköt ely keskuksen kanssa jakaa ne tarpeen mukaan. jos kuulet jonkun ehdokkaan vaalien alla kehuvan kuinka he laittavat tieasiat kuntoon saat sanoa että aprillia.tieasiat hoituvat eri tavalla. esityksiä voi yksittäinen edustaja tehdä mutta se on lähinnä sooloilua ja äänestäjän rauhoittelua, kokemusta on.
Ei traktorin perälevyllä saa kuin epätasaisen pinnan kun koko masiina pomppii ja tiet on sen mukaisia.Nyt autot täräjää ja tiet muutenkin ahtaita sekä ajouria ei saada pois. Olis joskus kiva kehua tienhoitoa, mutta ei paljon oo aihetta ollut.
perille päässyt ja vieläpä hyvin. Siä hietatienpuolen alakupääs on niitä marmattajia mutta on niitä muitakin teitä kuralla pitkin Kauhajokea. Silti aina on hyvin päässyt kulkemaan. Turhaa rutajatta. Vois ne olla vieläkin huonommas kunnos! Joka päivä itte ajan vastaavia huonolla hoidolla olevia teitä pitkin eikä yhtään haittaa. Sitä himoottua road to Hell - High Way 44 kantatietä sinne ei ikänä tarvita. Korkeentaan kevyt kunnostus molemmin puolin.
Kyllä on tiet ollut turhan usein tukossa ja sekös on marmattamista kun ei auraajaa näy.
Huvittavaa kun Hautalakin puhuu aina tiestä 44, Laitettaisiin nyt ensin Kauhajoki- Karvia tie kokonaan kuntoon joka on kesken ,asfaltoimatta noin 9 kilometriä. Hyypässä on jo asfaltoitu tie.