Ne jotka kurkku suorana solvaa animalia ja yhdistää vaikka mihen terrosisijärjestöön..MUTTA turkispomot myönsi että laimin lyöntejä on ollut.Eli jk ja ym muut katsokaa peilistä ja kuunnelkaa viestintävälineitä..Ja nyt eräs karjatilallinen joutui menettämään kaikki elukat kun ei ole tehnyt vaadittavia korjauksia navettaa.Ja eläinlääkäreitä uhkaillaan.Mihen tää maailma on menossa kun ei saa puolustaa eläinten oikeuksia.???
Miten nyt suu pannaan.
sarasiri
8218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei se mihinkään ole menossa, lisää avoimuutta vaan kaikille puolin ja toisin. Avoimuutta ja rehellisyyttä ja mitä tulee kaikkeen ulkomailta tulevaan tavaraan, on kyse sitten kissannahoista tai salaatista niin ilman, että paikalla on käynyt korruproitumattomia tarkastajia, ei sieltä pitäisi tuoda yhtään nakkia, ei Viron sikatiloilat eikä muualtakaan.
ne on,animalian tuomivaara on yksi oe.n perustajajäsen ja alkuperäisten kettutyttöjen tuttu toimi jopa mia sallin todistajan oikeudessa.
niistä kuvista vielä sen verran että mihin tarkoitukseen kuvat on otettu,ei ainakaan eläinsuojelutarkoituksessa ja niiden totuusarvo on taas mitä on onhan nämä moraalittomat kuvaajat salakeikoillaan osanneet niitä eläimiä nostella sinne häkkeihin mihin niitä haluavat.
sikaloissakin kuolleita eläimiä otettu raatokontista ja heitetty elävien joukkoon. Kuvastahan näki, kuinka uteliaat eläimet kävivät sitten nuuhkimassa kuollutta eläintä ja lähtivät sitten pois.
totuuden tuomisesta esiin..?
Niin - totuus täytyisi tuoda esiin eikä mustamaalata tuottajia.
Nämä aktivistit salaakuvaavat tuotantotiloja ympäri maailmaa ja näytetään, kuinka huonosti eläimet voivat.
Itse en usko heidän kuvauksiinsa ollenkaan vaan mieluummin kyselenkin tilalta, voinko tulla vierailemaan heidän tilallaan.
Uskoisin myös tuon olevan hyvä taktiikka. Ottamalla yhteyttä tuottajiin ja vaatimalla päästä käymään heidän tiloillaan luodaan painetta edes vähän parantaa eläinten oloja. Kannattaa ottaa ensiksi selvää ihan perusasioista eläinten hyvinvoinnista ja luontaisesta käyttäytymisestä, ja kysyä kuinka nämä tuottajat ottavat ne huomioon eläinten kasvatuksessa.
Tuottajat varmaan mielellään kertoisivat eläinten syntymisestä ja tietenkin niistä kuolemista, joita tiloilla sattuu. Olen lukenut, että eläimetkin voivat saada sydänkohtauksen tai niiltä voi myös ratketa aortta ym. Eihän nämä ole mitään eläinrääkkäystapauksia vaan kuolemansyitä. Jos salakuvaajat eivät tiedä asioista, niin voidaan kuvitella vaikka mitä.
Enkä voi hyväksyä ollenkaan noita yöllisiä kuvauksia. Täytyisi ihmisillä olla niin paljon rohkeutta, että pyytäisivät päivällä saada katsoa tuotantotiloja ja mieluummin omistajan selostaessa vieressä.
Itselläni on aivan mukavia kokemuksia, kun sain nimeltä puhutella eläimiä.
Mun kissa söi hiiren. Pitäsköhä se viiä oikeutee vai hirttää omankädenoikeudella?