Pönttö pörisemään..?

Olisiko näillä aineilla mitään tekemistä asian kanssa:5 kg sokeria, 5 litraa omenatuoremehua, 20 litraa vettä ja pala hiivaa?

'Sen sijaan olutta, siideriä, long drink -juomia ja virvoitusjuomia myytiin toista vuotta vähemmän. Juomien myynti laski viime vuonna lähes 25 miljoonaa litraa, mutta..'
TS
http://www.ts.fi/online/talous/199640.html
8164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

käsitystä siitä, että paljonko kansa kantaa alkoholia Virosta, Venäjältä ja Ruotsista. Itse asun Oulussa ja koko tuttavapiirini juo Haaparannalta haettua pönttöviiniä ja vahvaa olutta. Muutaman viikon välein joku suvusta ja tuttavapiiristä tekee reissun Systeemiin ja tuo sieltä autonperällisen juotavaa. Säästöt Suomen hintoihin ovat niin suuret, että tuntuisi typerältä ostaa Suomesta alkoholia.

Jos Suomen lainsäätäjät ymmärtäisivät sen, että miten paljon suomalaiset kantavat alkoholiverorahoja lähivaltioihin, niin Suomen alkoholiveroa laskettaisiin sen verran, että viinaralli ei enää kannattaisi lähivaltioista.

Äänestä
  • Heti on saatava tolkku tähän pantittomien puteleiden maahantuontiin! Kansakunta kuolee nälkään ja aliravitsemukseen, kun parempiosaiset ryyppää viron viinaa pantittomista puteleista!

    Äänestä

  • panttipakko kirjoitti:

    Heti on saatava tolkku tähän pantittomien puteleiden maahantuontiin! Kansakunta kuolee nälkään ja aliravitsemukseen, kun parempiosaiset ryyppää viron viinaa pantittomista puteleista!

    Vastahan nuo kahjot korotti alkoholijuomien hintoja. Eli tuo rahti vain kiihtyy, mikä oli kaikkien
    arvattavissa. Mutta tämähän sopii kokoomukselle. Rahat ulkomaille keinoja kaihtamatta.
    Myöskin nuo kotiviini touhut ja pontikat on yleistyneet. Viinitouhussa tuoremehut on yleensä myös ulkolaisia,samoinkuin sokeri. Hiivanokare saattaa tulla kotimaasta. Vesikin on monasti ulkolaista,
    kaverit ottaa Lidlista makutestien ykköstä. Pieni lisähinta,mutta eipä tarvi lopputulosta epäillä.

    Äänestä

Ai kauheeta, minkä ohjeen laitoin!

Vähintään kaksi olla pitää rusinoita!

Äänestä
  • Rusinoita en laita kuin yhden saaviin. Useammasta rusinasta tulee paha olo.

    Äänestä

  • rusinatkin erityisverotuksen piiriin! Kansahan voi käyttää rusinoita alkoholinvalmistukseen!

    Äänestä

  • Voi voi tätä aikaa kirjoitti:

    rusinatkin erityisverotuksen piiriin! Kansahan voi käyttää rusinoita alkoholinvalmistukseen!

    Rusinat ruunaa lopputuloksen. Kokematonkin juomanmaistaja huomaa heti eron. Siihen tulee
    pikanti,viipyilevä ajatus auringosta ja jälkimaussa on helppo aistia rypäleenpoimijan väsyneet askeleet
    kun 12 tuntia on nälkäpalkalla kapitalistiä rikastuttanut.

    Äänestä

  • ykkösmarja kirjoitti:

    Rusinat ruunaa lopputuloksen. Kokematonkin juomanmaistaja huomaa heti eron. Siihen tulee
    pikanti,viipyilevä ajatus auringosta ja jälkimaussa on helppo aistia rypäleenpoimijan väsyneet askeleet
    kun 12 tuntia on nälkäpalkalla kapitalistiä rikastuttanut.

    simarusinat kaupasta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


22 - 28 astetta kirjoitti:

Olisiko näillä aineilla mitään tekemistä asian kanssa:5 kg sokeria, 5 litraa omenatuoremehua, 20 litraa vettä ja pala hiivaa?

'Sen sijaan olutta, siideriä, long drink -juomia ja virvoitusjuomia myytiin toista vuotta vähemmän. Juomien myynti laski viime vuonna lähes 25 miljoonaa litraa, mutta..'
TS
http://www.ts.fi/online/talous/199640.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu