Taiteetva indeksi muutettava !!!!

Waari vain

Vuosina 1996-2009 taitettu työeläkeindeksi nosti eläkkeitä 33,5 %. Jos olisi ollut käytössä puolivälio-indeksi (50% hinnat ja 50 % palkat) nousu olisi ollut 45,7 %. Palkat nousivat ko aikana tuplat. Indeksi muutos tekisi ihan hyvää 1254 euron kuukausi eläkkeelleni !!!
Ei tunnut valtapuolueita kiinnostavan taitetun indeksin korjaaminen edes puoliväliin, ei edes demareita !

Siis äänestän persuja tällä kertaa !

1

228

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuka maksaa?

      Miksi pitäisi sitoa 50/50 nykyisten ja tulevien työssäkäyvien palkkoihin? Eläkemaksut on aikanaan maksettu niitten palkkojen mukaan mitkä on silloin ansaittu. Työssäkäyvien pitää saada myös omat tulevat eläkkeensä säästettyä, vaikka nuorilla taitaa työeläkkeellepääsy olla tulevaisuudessa aikaisintaan 70 vuotiaana.

      Ennen oltiin työeläkkeellä 10-15 vuotta, nykyään yhä suurempi eläkeläisporukka saattaa nauttia työeläkettä 25 -30 vuottakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      78
      4399
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      114
      4117
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      167
      3045
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2547
    5. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2397
    6. 142
      2276
    7. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2107
    8. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      55
      2092
    9. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      52
      2022
    10. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      56
      1762
    Aihe