Todellinen verotus Suomessa

Otetaan helppo laskelma suomlaisesta verotuksesta:
-Saan palkaa käteen 2000 euroa kuukaudessa.
-Työnantaja on maksanut veroja ja sosiaalikuluja ja muita veronkaltaisia maksuja palkkaani liittyen n.1200 euroa.
-Ennakonpidätykseni on yhteensä 29% eli 580 euroa.

Verot tähän mennessä 1780 euroa.

-Polttoaineisiin minulla menee 300 euroa kuukaudessa josta veron osuus 225 euroa.
-Alkoholiin minulla menee 150 euroa kuukaudessa josta veron osuus on 100 euroa.
-Vakuutuksien ja sähkölaskujen ym. asumiskulujen veroihin menee kuukaudessa 120 euroa.
-Kolmihenkisen perheemme ruokaan menee 800e kuussa josta veron osuus on 96 euroa.
-Vaatteisiin ja parturiin meillä menee noin 200e kuussa joista veron osuus 46 euroa.
-Erilaisiin palveluihin kuten elokuvat yms. n 200e kuussa joista veronosuus 46 euroa.

Verot tähän mennessä 2413 euroa.

Olen maksanut siis 1850 euroa edellämainituista hyödykkeistä ja palveluista.
Maksunsaajat maksavat minulta saaduista rahoista arvonlisäveron ja rahoittavat sillä tulorahalla toimintaansa, maksavat palkkoja ja palkkojen veroja ja ostavat palveluja kolmansilta osapuolilta toimintaansa liittyen. Kaupan alalla voidaan laskea että minulta saaduista 1850 nettoeurosta erinäisiksi veroiksi päätyy yhteensä 1150 euroa.

VEROT YHTEENSÄ 3563 EUROA minun 2000 euron palkasta.

(tässä on vasta ensimmäinen käyttöporras ja verotus minun käteenjääneen rahan kierrosta. Raha liikkuu taas monta porrasta eteenpäin ja jokaisessa välissä siihen kohdistuu samaiset verot)

Oletetaanpas vielä että minulta jäisi jotakin säästöön perillisilleni kuten asunto ja vähän rahaa. Niistä menee perintövero ja sitten lasten käteenjäävä osuus aloittaa taas uudestaan tuon edellämainitun veronkantorumban.
28427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

lakupekaksi saat kaiken tuon ilmaiseksi.

Äänestä

http://www.tietoportti.com/Määrä-videot-Ig_wbsT-WNA.html

politiikka on raskaasti epäonnistunut veron tuotossa tuosta huolimatta

Äänestä
  • Kulut ovat liian suuret.

    Äänestä

  • filkka.

    Äänestä

... siis ne palkansaajat jotka ovat virallisten tilastojen mukaan töissä eli reippaat 1,7 miljoonaa suomalaista olisivat todellisuudessa keskiarvoltaan virallisten tilastojen keskipalkkaluokassa niin verotulot olisi tällä laskelmalla 60,5 miljardia ja risat eli jokin noissa tilastoissa mättää.
Joko meillä ei todellisuudessa ole niin paljon veronkantajia tai keskiarvot on pahasti pielessä ja maa on täynnä työttömiä ja KÖYHIÄ.

Äänestä

työttömyyslukuja on aina kaunisteltu eri tavoin. pakkokoulutukseen laitetut pitkä-aikaistyöttömät ja muut opiskelijat ja aikuisopiskelijat eivät ole tilastoissa. Lisäksi moni työssäkäyvä sekä moni yrittäjä elää köyhyysrajan alapuolella eikä maksa veroja juuri lainkaan.

Äänestä

Kadota voi ihan yhtä lailla veronmaksajat ja verotulot kuin kansanedustajien ja ministereiden muisti

Äänestä

JA KOKOOMUS HALUAA KULUTUSVEROJA LISÄÄ.

Äänestä
  • Aloittajalla on hyvä lähtökohta. Otetaanpa virolainen raksamies vertailuun. Kymppi tunnilta,
    1 700 euroa kuussa. Ei työnantajakuluja,ei veroja, tili puhtaana käteen. Seon siinä.

    Paljonko yhteiskunta häviää kun reilut 50 000 tällaista heiluu työmailla ja sama määrä suomalaisia
    saa työttömyyspäivärahaa.

    Äänestä

  • kaatuu varmasti kirjoitti:

    Aloittajalla on hyvä lähtökohta. Otetaanpa virolainen raksamies vertailuun. Kymppi tunnilta,
    1 700 euroa kuussa. Ei työnantajakuluja,ei veroja, tili puhtaana käteen. Seon siinä.

    Paljonko yhteiskunta häviää kun reilut 50 000 tällaista heiluu työmailla ja sama määrä suomalaisia
    saa työttömyyspäivärahaa.

    Olen samaa mieltä. Aloittajan vero 580 e kerrottuna tuolla virolaisten määrällä näyttää lukemaa
    29 000 000 e per kuukausi. Työttömyysrahaa menee liki sama tähän 50 000 työntekijän makuuttamiseen,
    eli taasen tuo 29 000 000 e Eläkekertymä on hivenen pienempi,mutta työttömyys ja sairausvakuutus
    maksut nostavat sen samalle tasolle. 29 000 000 e

    Eli kolme kertaa tuo tekee 87 000 000 euroa kuukaudessa puhdasta tappiota kansantaloudelle.

    Lisätappiota syntyy siitä, ettei kotimainen talous pyöri, koska työttömillä ei ole ostovoimaa.

    Summa ylittää 100 000 000 e / kk varovaisestikin laskien.

    Äänestä

..ja synonyymi harmaalle taloudelle.
Itse olen ollut 25 vuotta isoilla ja pienillä muureilla urakoitsijana (noin 100 kohdetta vuodessa)
Valtakunnalliset rakennusliikkeet tekevät 90% kaikista kohteista. Keskisuuret yritykset tekevät 8% kaikista kohteista.
Kummassakaan kokoluokassa en ole törmännyt KOSKAAN yhteenkään pimeästi töissä olevaan henkilöön.
Yksi yksityishenkilön rakennuttama rivitalo on muistissani jossa suuremmassa virolaisporukassa oli kolme miestä ketkä teki pimeänä kympin tunti timpurin töitä muutaman viikon.

Sen sijaan en ole saanut kuittia yhdeltäkään hierojalta, kiropraktikolta, homeopaatilta enkä moneltakaan parturilta tai muultakaan palveluiden tarjoajalta. Baareissakaan ei lyödä koneelle läheskään kaikkia juomia jotka käteisellä maksetaan. Noilla aloilla on kymmeniä tuhansia ihmisiä yrittäjinä.

Toki pitää olla tarkkana ettei virolaisia tule vastaisuudessakaan haitallisin määrin tänne viemään töitä ja verorahoja mutta ongelma on erittäin paljon pienempi kuin mitä siitä on yleinen käsitys.

Äänestä
  • Suomalaisten rakennusliikkeiden tekemät pimeät hommat on todella harvinaisia,samoin moni työmies ei lähde tekemään pimeätä työtä,koska on hyvin muistissa kuinka verottaja käräytti -70 luvulla pimeitä työmiehiä ja he menetti kaiken omaisuutensa verottajalle kun harkintaverona maksatettiin ja korotettuna enempi kuin olivat edes pimeästä työstä hankkineet!

    Äänestä

  • ! kirjoitti:

    Suomalaisten rakennusliikkeiden tekemät pimeät hommat on todella harvinaisia,samoin moni työmies ei lähde tekemään pimeätä työtä,koska on hyvin muistissa kuinka verottaja käräytti -70 luvulla pimeitä työmiehiä ja he menetti kaiken omaisuutensa verottajalle kun harkintaverona maksatettiin ja korotettuna enempi kuin olivat edes pimeästä työstä hankkineet!

    Väistit hienosti. Suomalaisten rakennusliikkeiden tekemät.... Näin on. Siksipä kaikki työt on ulkoistettu
    virolaisille ja heidän yhtiöille. Tarkastuksissa valtion ja kaupunkien työmailta on löytynyt jopa nimettömiä
    tekijöitä.

    Äänestä

Ainakin se on suuri tuensaaja. Kepun masinoima minimieläke on pitkälti maatilojen emäntien tarpeeseen, jotka eivät maksa melamaksuja. (ehkä minimin)
Kukahan asian voisi tarkistaa? On mulla varaa olla väärässäkin ja puhua edellisestä sukupolvesta. Ainkin ne äidit jotka ovat hoitanet suuret ikäpolvet, ovat jo kuolleet. Heitä ei tämä takuueläke auta.

Äänestä
  • eikä pienet karjatilallisetkaan joten heillä ei ole mitään verotettavaa.
    Tuttavani jolla on jotakin 24 lypsävää kertoi tienaavansa 9000 euroa vuodessa.
    Leivän hinnassa on yksi prosentti viljan hintaa. Eli viljelijälle jää kahden euron leivästä kaksi senttiä.
    Kepu sopi suurten kauppaketjujen kanssa että poljetaan sisäänostohinnat nolliin ja pidellään viljelijät hengissä EU:n rahoilla nippanappa.
    Hommasivat hyvät tontit jättimarketeille ja hyvät diilit. Kaupat ja keput rikastuu ja viljelijät köyhtyy.

    Äänestä

viinaan..voisit ehkä vähän hillitä käyttöä, niin jää sit rahaa oikeisiin tarpeisiinkin..tai sit voi olla valittamatta.

Äänestä
  • Eihän tuo ole kuin 5 e / pv Elikkä ei siinä vaimokullan kanssa paljoa viiniä litkitä. Hyvä että pullon saa viikkoa päälle.
    Työkaverini polttaa kaksi askia tupakkaa päivässä 9 e eli 270 e kk Rahan arvo,ostovoima on liki nolla.
    Markkoina 1620 sauhuna taivaalle.

    Äänestä

  • sallittu pahe kirjoitti:

    Eihän tuo ole kuin 5 e / pv Elikkä ei siinä vaimokullan kanssa paljoa viiniä litkitä. Hyvä että pullon saa viikkoa päälle.
    Työkaverini polttaa kaksi askia tupakkaa päivässä 9 e eli 270 e kk Rahan arvo,ostovoima on liki nolla.
    Markkoina 1620 sauhuna taivaalle.

    ...baariin ilman pohjia niin tulee puoliselvänä takaisin...
    Kohtuuhinta litran jekkupullolle olisi tuommoinen 10 euroa. Siitä saa jo tanakat pohjat!

    Äänestä

  • jallukossukalja kirjoitti:

    ...baariin ilman pohjia niin tulee puoliselvänä takaisin...
    Kohtuuhinta litran jekkupullolle olisi tuommoinen 10 euroa. Siitä saa jo tanakat pohjat!

    ..ja ostaa Finlandia vodkaa sisään 4 euroa litran lekkeri. Mitä lie alkossa maksaa?

    Äänestä

Olet laatinut, todella, ihanteellisen laskelman, verotus,taulukostamme, real,tulojen mukaisesti. "Salut" Ja, niin, kykenemme, muokkaamaan sen mukaisesti, myös oma,kohtaisen laskelman. Joop. Ja, olemmeko tyytyväisiä? Salut. Niin, vastaus, on hieman katkera, ja tyytymätön. "Salut"

Niin, voinen kertoa, että "Me Suomalaiset, vielä iloksemme, maksamme veromme" Salut. Ja, se tulee tapahtumaan muutosten myötä, jonka, "Raakkuna saa aikaan, Suomen, työllisyyden ja talouden kohentuessa" Salut.

Äänestä

kuin pörssiyhtiöitten omistajille. Sitäpaitsi verot jäävät kotimaan kysyntää kasvattamaan. Jos veroja ei olisi, niin maksaisit kaiken itse, olisit maksanut jo oman koulutuksesi, samoin kuin puolisosi ja nyt maksaisitte lapsenne koulutuksen ja terveydenhuollon ynnä muut. Suuri osa maksamistanne rahoista valuisi ulkomaille, kuten nytkin esim yksityisen terveydenhuolon puolella, tai vanhustenhoidossa. Lähes kaikki Suomessa operoivat yksityiset vanhustenhoitoyritykset ovat ulkomaisia, lapsesi todennäköisesti menisi ruotsalaisomisteiseen yksityiskouluun hintaan about 700 euroa kuussa jne jne.
Pienituloisena perheenä olette nettosaajana verotuksessa, ole huoletta.
Alvin poisto aiheuttaisi myös melkoista tulonsiirtoa ulkomaille, parissa vuodessa kyseinen raha siirtyisi ulkomaisten omistajien taskuun hinnankorotuksina, tästä hyvä esimerkki ruoan alvin alennus, alle vuodessa alennus siirtyi hintoihin, siis maksoimme yhtä paljon ruoasta kuin ennen alvin alennusta nyt vaan verokertymä jää pienemmäksi, tavallinen kuluttaja hävisi.

Äänestä
  • ...kartellien, kauppaketjujen poliittisten kytkösten, viljelijöiden ja karjantuottajien kusettamisen, globaalien yritysten ja ylipäätään kaiken rahastuksen vuoksi todellinen ostovoima jää varsin heikoksi.
    Veroista en sinänsä purnaa vaan siitä mihin ja miten niitä rahoja on käytetty.
    Sillä oikein käytettynä nykyinen veronkantokuorma pitäisi riittää varsin hyvin valtion ja kuntien kuluihin ilman lainanottoa ja vääristä paikoista leikkaamisia.
    Eri tasoisille poliitikoille jaetut erinäiset toimet suuryritysten hallituksissa kiitoksina aiemmin tehdyistä palveluksista tulisi saada myös kuriin ja kaikenlaiset kultaiset kädenpuristukset ja eläkkeet veronmaksajien rahoilla.
    Suurin ongelmamme on näkymättömät kartellit maassamme ja niissä liikkuvat korruptoituneet poliitikot.

    Äänestä

Veroja pitääkin maksaa mutta se että eduskunnan tumpelot ym. virkamiehet sitten hassaavat sen turhuuksiin. Perinteisesti kun käytössä on vuoden budjetti niin aina pitää saada punaiselle ettei seuraavana vuonna leikata.

Ei sitä rahaa ole tarkoitettu sukan varressa säilytettäväksi, paras kansalainen on sellainen joka pistää kaiken menemään.

Äänestä

"vihreät" verot taitaa alkaa oleen jo monelle liikaa.

Äänestä

olla ne ihmiset joilla on ansiotuloja joiden verot ei ole yli 50%, ansio+alv verot.

Äänestä
  • ...maailman kalleinta tai ainakin kärkipäässä nyt muutamat asiat kuten asuminen, autoilu, ruoka, polttoaineet, verotus yms. yms. niin on meillä vastineeksi jotakin pientä ja heikkoakin! -Kuten ostovoima!

    Äänestä

moninkertainen verotus, ensin palkasta,sitten vaikka asunnosta kun ostat ja myyt ja sitten perintövero samasta
asunnosta.....

Äänestä

MUSTA TALOUS
- mustassa taloudessa kaikki ovat virkamiehiä
- kaikki pyörii verotuksen ympärillä, kommunismia
HARMAA TALOUS
- harmaassa taloudessa on sekä työmiehiä että virkamiehiä
- veroilla elätettävien virkamiesten määrä vaihtelee, kohtuullisesti järjettömään. Suomessa tällä hetkelä järjetön määrä
VALKOINEN TALOUS
- valkoisessa taloudessa ei ole virkamiehiä, eikä veroja
- ihmiset ovat onnellisia ja vastuuta kantavia. He kantavat vastuuta itsestään ja läheisistään ja ovat ennenkaikkea ihmisiä.
- valkoisessa taloudessa armeija, poliisi, pelastuslaitos ja oikeuslaitos hoidetaan alv-veroilla, muita veroja ei ole eikä veroilla hoidettavia asioita

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja veronveronvero kirjoitti:

Otetaan helppo laskelma suomlaisesta verotuksesta:
-Saan palkaa käteen 2000 euroa kuukaudessa.
-Työnantaja on maksanut veroja ja sosiaalikuluja ja muita veronkaltaisia maksuja palkkaani liittyen n.1200 euroa.
-Ennakonpidätykseni on yhteensä 29% eli 580 euroa.

Verot tähän mennessä 1780 euroa.

-Polttoaineisiin minulla menee 300 euroa kuukaudessa josta veron osuus 225 euroa.
-Alkoholiin minulla menee 150 euroa kuukaudessa josta veron osuus on 100 euroa.
-Vakuutuksien ja sähkölaskujen ym. asumiskulujen veroihin menee kuukaudessa 120 euroa.
-Kolmihenkisen perheemme ruokaan menee 800e kuussa josta veron osuus on 96 euroa.
-Vaatteisiin ja parturiin meillä menee noin 200e kuussa joista veron osuus 46 euroa.
-Erilaisiin palveluihin kuten elokuvat yms. n 200e kuussa joista veronosuus 46 euroa.

Verot tähän mennessä 2413 euroa.

Olen maksanut siis 1850 euroa edellämainituista hyödykkeistä ja palveluista.
Maksunsaajat maksavat minulta saaduista rahoista arvonlisäveron ja rahoittavat sillä tulorahalla toimintaansa, maksavat palkkoja ja palkkojen veroja ja ostavat palveluja kolmansilta osapuolilta toimintaansa liittyen. Kaupan alalla voidaan laskea että minulta saaduista 1850 nettoeurosta erinäisiksi veroiksi päätyy yhteensä 1150 euroa.

VEROT YHTEENSÄ 3563 EUROA minun 2000 euron palkasta.

(tässä on vasta ensimmäinen käyttöporras ja verotus minun käteenjääneen rahan kierrosta. Raha liikkuu taas monta porrasta eteenpäin ja jokaisessa välissä siihen kohdistuu samaiset verot)

Oletetaanpas vielä että minulta jäisi jotakin säästöön perillisilleni kuten asunto ja vähän rahaa. Niistä menee perintövero ja sitten lasten käteenjäävä osuus aloittaa taas uudestaan tuon edellämainitun veronkantorumban.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu